رفتن به مطلب
لطفا جهت استفاده از تمام مطالب ثبت نام کنید ×
انجمن های دانش افزایی چرخک
لطفا جهت استفاده از تمام مطالب ثبت نام کنید

ترفندهای برنامه Word در این تاپیک


ارسال های توصیه شده

یک ترفند در word

 

=ممکن است این مسئله برای شما نیز پیش آمده باشد که در نرم افزار Microsoft Word مشغول تایپ متنی باشید و در داخل این متن عبارت یا عباراتی وجود داشته باشد که ممکن است چندین و چند بار تکرار شده باشد. کافی است این عبارت اندکی بزرگ و پیچیده باشد تا کار شما مشکل تر شود. در این ترفند قصد داریم راهی بسیار کاربردی را به شما معرفی کنیم که با استفاده از آن میتوانید هنگام تایپ یک متن در Word کلمات مورد نظر را طوری تعیین کنید که دیگر نیازی به تایپ مجدد هر یک نداشته باشید. در صورتی که با Word زیاد سر و کار دارید این ترفند را به شما پیشنهاد میکنیم.

 

● برای این کار:

▪ نرم افزار Microsoft Word را اجرا نمایید.

▪ از منوی Insert بر روی AutoText کلیک کنید.

▪ در پنجره باز شده عبارت مورد نظر خود را وارد نمایید سپس دکمه Add را بزنید.

▪ اکنون این کار را با تک تک عبارت مورد نظر انجام دهید و پس از پایان کار دکمه OK را انتخاب کنید.

▪ حالا کافی است در یکی از صفحات باز Word ، کلمه مورد نظر خود را وارد نمایید تا پس از تایپ چند حرف آن در کادر زرد رنگ کلمه پیشنهادی را ببینید و با زدن دکمه Enter کلمه را کاملأ وارد Word نمایید.

● در پایان دقت کنید:

این ترفند روی تمامی ورژنهای Microsoft Word عملی است.

برای وارد کردن عبارات از کلمات فارسی نیز میتوانید استفاده کنید.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

بردن تصاویر به Word

 

در نسخه جدید Word، مایکروسافت شیوه وارد کردن تصاویر را تغییر دادهاست. قسمت کار با متن چند عنصر را به صورت اتوماتیک در بدنهای گروهبندی میکند که این بدنه تنها به عنوان یک شی کلی به سند اصلی میتواند برده شود. شما میخواهید این عناصر را خودتان گروهبندی کنید و در سند اصلی به صورت دلخواه جای بدهید.

 

در یک سند Word میتوانید از طریق تولبار Insert->Picture->New Drawing آبجکت تصویری مورد نظر مثلا قالبهای اتوماتیک و یا اشکال هندسی را وارد کنید. به صورت استاندارد نسخههای جدید Word اتوماتیک قسمت جداگانهای را در نظر میگیرند که شما اشکال خود را در آنجا وارد کنید.

 

بدنه این قسمت نسبتا بزرگ بوده و تقریبا کل پنجره سند را در برخواهد گرفت، لذا لازم است که هر بار توسط نمادهای مشکی که در گوشهها و صفحه وجود دارند به اندازه دلخواه آن را کوچک کنید.

 

اگر احتیاجی به قسمت اشکال که بوجود آمده است ندارید، میتوانید بدون آن هم به همان خوبی با آبجکتهای تصویری کار کنید، و نیز میتوانید ایجاد این بخش را به صورت اتوماتیک را غیرفعال کنید.

 

به گزینه Tools->Options و سپس بخش General بروید در آنجا جلوی قسمت (Automatically create drawing canvas when inserting AutoShape) تیک بزنید و آن را فعال کنید.

 

نسخههای جدید Word در آفیس XP و ۲۰۰۳ نیز مانند نسخههای قدیمی عمل میکنند. توسط نوار ابزار Drawing آبجکتها را انتخاب کنید و در قسمت دلخواه خودتان در متن قرار دهید.

 

اگر چند آبجکت با یکدیگر یک تصویر کلی را تشکیل میدهند. میباید همه آنها را انتخاب کنید ودر کنار آن دکمه را نیز نگه داشته باشید. سپس در قسمت منو "arrangement in groups" را انتخاب کنید. گروه علامت زده شده در هنگام قالب بندی کردن و یا بردن به متن مانند آبجکت یگانهای عمل میکنند.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

تناسب بلندی اسناد در Word

 

xs.jpg

 

●مشكل: در Word(۹۷-۲۰۰۳)i نامهای را نوشتهاید كه در حقیقت باید تنها یك صفحه باشد. اما حال میبینید كه به دو صفحه تبدیل شده است و صفحه دوم هم بیشترش خالی است. به دنبال راهی میگردید كه به راحتی بتوانید متن نوشته شده را به گونهای قالببندی كنید كه تنها احتیاج به یك صفحه داشته باشد.

 

▪راه حل:

به قسمت File->Print preview مراجعه كنید. سپس در نوار ابزار بوجود آمده گزینهای به نام "Shrink to fit" را خواهید دید. با فشار دادن این گزینه بزرگی و كوچكی فونت تغییر میكند البته به گونهای كه از متن موجود یك صفحه كم شود. در متنهایی با تعداد صفحات بالا، میتوانید از این دستور چند بار متوالی استفاده كنید. كه در هر بار هم سند شما یك صفحه كمتر خواهد شد.

اگر میخواهید از این گزینه در نوار ابزار استاندارد خود هم استفاده كنید گزینههای مقابل را انتخاب كنید: Tools->Customize سپس به بخش Commands بروید و در قسمت Categories گزینه "All Commands" را علامت بزنید و بعد از بخش Commands گزینه "Tools->shrink to fit" را كلیك كرده و در همان حالت كلیك به قسمت خالی در نوار ابزار استاندارد بكشانید.

 

PC Welt

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

تمام اسناد Word را تبدیل کنید

 

میخواهید تعداد زیادی از اسناد Word را به فرمت دادهای دیگری مثلا HTML تبدیل كنید. اینكه بخواهیم دادهها را یكی یكی باز كنیم و ذخیره كنیم بسیار وقت گیر و مشكل می باشد.

 

هر نسخهای از Word یك ویزارد برای تبدیل اسناد دارد. برای اینكه او را وادار به تبدیل حجم زیادی از اسناد كنید، ابتدا دادهها را در یك دایركتوری خالی مشخص كپی كنید.

 

اگر Word XP/۲۰۰۳ باشد، بر روی File->New كلیك كنید. در سپس در XP: بر روی "Templates->General" و در ۲۰۰۳: بر روی "On My Computer" را انتخاب كنید. بخش Other Documents را انتخاب كنید و سپس Batch Conversion Wizard را انتخاب كنید.

در یك پنجره از شما پرسیده میشود كه آیا شما دادههای DOC را به عنوان فرمت منبع یا فرمت مقصد میخواهید مورد استفاده قرار دهید؟ در مورد موضوع مورد نظر ما، DOC را به عنوان منبع و HTML را به عنوان فرمت مقصد قرار دهید.

 

در پنجره بعدی پوشه منبع و هدف را مشخص میكنید و دادههایی كه میخواهید تبدیل شوند را علامت میزنید. هنگامی كه همه چیز تنظیم شد، Word همه دادهها را بدون سوال دیگری تبدیل كرده و آنها را در پوشه مقصد قرار میدهد.

 

اگر Word۹۷/۲۰۰۰ باشد، نمیتوانید مستقیما ویزارد را فعال كنید. ابتدا سیدی آفیس را در دیسك گردان قرار دهید. در آنجا پوشه OfficeMacros را باز كنید. فایل convert۸.WIZ یا convert۹.WIZ را بر روی هارد دیسكتان در پوشه زیر كپی كنید.

 

Program filesOfficeMacros

 

سپس Word را اجرا كنید، File->New را انتخاب كنید و بخش Other Documents را كلیك كنید و در پنجره Templates یك Connection جدیدی از فایل Konvert۸.WIZ یا Konvert۹.WIZ قرار دهید. برای این كار بهتر است در یك پنجره اكسپلورر مقصد كپی را كه در بالا گفته شد باز كنید و با دكمه راست ماوس بر رور فایل تبدیلی كلیك كرده و توسط Drag&Drop آن را به پنجره Templates ببرید.

 

●مهم: برای اینكه تبدیل كننده ما از Macros بتواند استفاده كند، فرض را برای این می گذارد كه در قسمت Tools->Macros->Security برای حفاظت از Marcos گزینه متوسط انتخاب شده است.

PC Welt

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

۷ ترفند کاربردی در نرم افزار Word

 

قصد داریم تا هم اکنون ۷ ترفند ساده اما کاربردی در نرم افزار Word را به شما معرفی کنیم. با بکار بستن این ترفندها در کار خود با نرم افزار Word سرعت بخشید و همچنین خود را حرفه ای تر نشان دهید.

 

۱) با فشردن کلید Shift + F۵ میتوانید به قسمتی از متن که بتازگی تغییری در آن ایجاد کرده اید بروید. فشردن مجدد این کلیدها شما را به قسمتهای تغییر یافته قبلی متن میبرد.

 

۲) اگر فرمت قسمتی از متن را تغییر داده اید، مثلا رنگ یا نوع فونت آن را عوض کرده اید و حالا میخواهید به همان وضعیت پیش فرض Word برگردانید، میتوانید آن بخش از متن را انتخاب و کلیدهای CTRL + SPACEBAR را فشار دهید.

 

۳) وقتی میخواهید بخشی از متن را انتخاب نمائید، میتوانید کلمه ALT را پائین نگه دارید و با ماوس DRAG کنید. این کار باعث می شود عمل انتخاب به صورت مستطیل شکل انجام شود و سرعت شما به طرز چشمگیری افزایش یابد.

 

۴) وقتی در حال تایپ کردن یک متن انگلیسی هستید و به دنبال مترادف یک کلمه خاص می گردید، کافیست نشانگر را در کنار و یا در زیر کلمه مربوطه ببرید و کلیدهای Shift + F۷ را فشار دهید. با این کار فهرستی از کلمات مترادف آن کلمه خاص نمایش داده میشود.

 

۵) در پنجره Print Preview شما میتوانید پیش از پرینت گرفتن ، پیش نمایشی از فایل خود را ببینید. برای انجام تغییرات در همین صفحه، کافیست روی آیکون Magnifier کلیک نمائید تا اجازه تصحیح در متن به شما داده شود.

۶) اگر میخواهید همزمان دو بخش مختلف از یک Document را ببینید، میتوانید فایل مربوطه را در نرم افزار Word باز کرده، ماوس را بالای فلش موجود در بالای نوار لغزان نگه دارید تا نشانگر ماوس به شکل دو خط موازی با دو فلش در بالا و پائین آن درآید. آنگاه کلیک کرده و بدون رها کردن ماوس آن را به سمت پائین بکشید. حال صفحه به دو قسمت تقسیم میشود که در هر دو بخش همان فایل نمایش داده میشود و همزمان میتوانید دو بخش مختلف فایل را ببینید و ویرایش کنید.

 

۷) فرض کنید یک فایل طولانی دارید و پیدا کردن مطالب برایتان دشوار، کافیست گزینه Document Map را از منوی View انتخاب کنید تا فهرستی از عناوین Document شما را نشان دهد. حال با کلیک بر هر عنوان به آن قسمت از فایل خود پرش میکنید.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

عبارات پرکاربرد خود را ساده تر در Word وارد کنید

 

ممکن است این مسئله برای شما نیز پیش آمده باشد که در نرم افزار Microsoft Word مشغول تایپ متنی باشید و در داخل این متن عبارت یا عباراتی وجود داشته باشد که ممکن است چندین و چند بار تکرار شده باشد.

کافی است این عبارت اندکی بزرگ و پیچیده باشد تا کار شما مشکل تر شود. در این ترفند قصد داریم راهی بسیار کاربردی را به شما معرفی کنیم که با استفاده از آن میتوانید هنگام تایپ یک متن در Word کلمات مورد نظر را طوری تعیین کنید که دیگر نیازی به تایپ مجدد هر یک نداشته باشید. در صورتی که با Word زیاد سر و کار دارید این ترفند را به شما پیشنهاد میکنیم.

 

● برای این کار:

▪ نرم افزار Microsoft Word را اجرا نمایید.

▪ از منوی Insert بر روی AutoText کلیک کنید.

▪ در پنجره باز شده عبارت مورد نظر خود را وارد نمایید سپس دکمه Add را بزنید.

▪ اکنون این کار را با تک تک عبارت مورد نظر انجام دهید و پس از پایان کار دکمه OK را انتخاب کنید.

▪ حالا کافی است در یکی از صفحات باز Word ، کلمه مورد نظر خود را وارد نمایید تا پس از تایپ چند حرف آن در کادر زرد رنگ کلمه پیشنهادی را ببینید و با زدن دکمه Enter کلمه را کاملأ وارد Word نمایید.

● در پایان دقت کنید:

▪ این ترفند روی تمامی ورژنهای Microsoft Word عملی است.

▪ برای وارد کردن عبارات از کلمات فارسی نیز میتوانید استفاده کنید.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

فارسی سازی اعداد در WORD

 

متاسفانه وقتی در ویندوز XP سیستم را فارسی میکنید و WORD را نصب مینمایید هر چند محیط فارسی در اختیار دارید اما مشکلی وجود دارد. اعداد بصورت لاتین تایپ میشوند.

راهی که ما پیشنهاد میکنیم با صرف کمی وقت و تنظیم کردن کلیدهایی برای تایپ عددهای فارسی در WORD مشکل را حل میکند. پس در این مطلب میخواهیم با زدن کلید ALT به همراه اعداد، در متون خود، اعداد فارسی ببینیم.

▪ مراحل کار در WORD به ترتیب زیر است:

۱) ابتدا به Insert رفته و روی Symbol کلیک کنید.

۲) در Subset به انتخاب Arabic Extended بروید.

۳) حال در صفحه، فهرست کاراکترهای عربی (فارسی) دیده میشود.

۴) روی عدد ١ فارسی کلیک کنید.

۵) در پائین، روی دکمه Shortcut Key… کلیک کنید.

۶) کرسر باید در قسمت Press New ShortCut Key باشد. کلید Alt را نگه دارید و روی کلید ۱ بزنید. ترکیب Alt+۱ دیده میشود. در قسمت Description عدد ١ فارسی هم دیده میشود.

۷) روی کلید Assign در پائین صفحه کلیک کنید.

حال صفحات را ببندید و در یک متن WORD عدد فارسی ١ را با گرفتن Alt و زدن ۱ بنویسید. اگر مشکلی نبود این کار را برای تمام ارقام انجام دهید. واضح است که کلید Alt باید به ترتیب به همراه کلیدهای اعداد ۲ تا ۹ و ۰ تنظیم شود.

حال میتوانید اعداد فارسی را در صفحه تایپ کنید فقط باید Alt را به همراه عدد بگیرید.

١٢٣٤٥٦٧٨٩٠

۱۲۳۴۵۶۷۸۹۰

به اختلاف اعداد بالا توجه کنید. ردیف اول با Alt تایپ شده و ردیف دوم معمولی است. این متن در WORD تایپ شده و سپس به اینجا کپی شده است.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

فارسی نویسی اعداد و حروف در قسمت فرمول نویسی Microsoft Word

 

در صورتی که از کاربران Microsoft Word هستید احتمالأ تاکنون به قسمت فرمول نویسی این نرم افزار سر زدید. این بخش جهت نوشتن فرمول های ساده و پیچیده ریاضی کاربرد دارد. اگر تاکنون این بخش را فعال نکردید کافی است به ترفند نوشتن فرمول های پیچیده ریاضی در نرم افزار Microsoft Word در ترفندستان مراجعه نمایید. اما همانطور که پس از کار با این قسمت متوجه شده اید ، اعداد تایپ شده ، انگلیسی هستند ، هر چند اگر حالت زبانی کیبورد فارسی باشد. همین طور حروف نیز در صورت فارسی نویسی برعکس نوشته خواهند شد. اما این موضوع نیز توسط ترفندی قابل حل است! هم اکنون قصد داریم به معرفی این ترفند بپردازیم.

 

▪ بدین منظور:

ـ Microsoft Word را اجرا نمایید.

ـ به قسمت فرمول نویسی Equation Editor وارد شوید.

ـ حال از منوی Style به Define بروید.

ـ در پنجره باز شده از در قسمت Number فونت فارسی مورد نظرتان را انتخاب کنید. (منظور فونت فارسی است که دوست دارید اعداد با آن نگاشته شوند.)

ـ در همین قسمت هم میتوانید در صورت نیاز توپر یا کج بودن اعداد را با انتخاب Bold و Italic تعیین نمایید.

ـ پس از این کار OK را زده و خارج شوید.

ـ اکنون اگر اعدادی را تایپ کنید خواهید دید که فارسی تایپ خواهند شد.

اما برای تنظیم تایپ حروف فارسی کافی است مجددأ به Style > Define بروید.

این بار از قسمت Text Style ، زبان Farsi را انتخاب کنید و OK بزنید.

اکنون در صورت تایپ کلمات و حروف فارسی ، مشکلی از نظر برعکس بودن آن نخواهید داشت و کلمات به طور صحیح تایپ میشوند.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

انجام عملیات ریاضی در Microsoft Word به شکلی سریع

 

▪ نرم افزار Word را اجرا کنید.

▪ از منوی Tools بر روی Customize کلیک کنید.

▪ در پنجره جدید به تب Commands بروید.

▪ اکنون یک پنجره دارای ۲ ستون خواهید داشت. از ستون Tools ، Category را پیدا کرده و آن را انتخاب کنید. از ستون دیگر ، Tools Calculate را پیدا کنید (جزء موارد آخر). اکنون Tools Calculate را گرفته و آن را در جای مناسبی از نوار ابزار بالای صفحه رها کنید. ( Drog & Drop ) .

▪ پس از اینکه دکمه Tools Calculate در جای مناسبی از نوار ابزار جای گرفت ، پنجره Customize را ببندید.

▪ حال در یک صفحه خالی Word ، به عنوان مثال دو عدد را این گونه بنویسید:

۲۵۳

+

۷۸۹

هر عدد با یک Enter از خطی بعدی جدا گردد. عملگر ریاضی هم مابین دو خط عدد جای گیرد.

یا دو عدد را پشت سر هم و به شکل زیر وارد کنید:

۲۵۳ + ۷۸۹

اکنون این ۳سه خط را با موس بگیرید و به حالت انتخاب درآورید ( Highlight کنید ) ، بر روی دکمه Tools Calculate که ایجاد کردید ، کلیک کنید.

سپس در خط بعدی ، دکمه Ctrl+V را همزمان فشار دهید تا پاسخ که در اینجا به فرض ۱۰۴۲ است نمایان شود.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

×
×
  • اضافه کردن...