رفتن به مطلب
لطفا جهت استفاده از تمام مطالب ثبت نام کنید ×
انجمن های دانش افزایی چرخک
لطفا جهت استفاده از تمام مطالب ثبت نام کنید

___ || اخبار دانشگاه را اینجا بخوانید ||___


ارسال های توصیه شده

جزئیات حذف نمرات زیر ۱۰ از کارنامه دانشجویان

 

معاون آموزشی وزیر علوم جزئیات حذف نمرات زیر ۱۰ از کارنامه دانشجویان را تشریح کرد.

 

حسین نادری منش، معاون آموزشی وزیر علوم در گفتوگو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، گفت: براساس آئیننامه کاردانی و کارشناسی دانشجویان دارای نمره زیر 10 که در دوره بعدی نمره بالای 14 اخذ کنند نمره زیر 10 آنها حذف میشود.

 

وی بیان داشت: حذف نمرات زیر 10 دانشجویان از کارنامه آنها به این دلیل است که دانشجویان برای نمره پایین یک درس مشروط و از نظر روحی نیز با مشکل مواجه نشوند.

 

معاون آموزشی وزیر علوم گفت: حذف نمرات زیر 10 از کارنامه دانشجویان به درخواست مسئولین دانشگاههای بزرگ و دانشجویان مورد توجه قرار گرفته است.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

  • پاسخ 120
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

  • irsalam

    121

آئین نامه جدید تسهیلات آموزشی دانشجویان شاهد و ایثارگر تدوین شد

 

 

آئین نامه جدید تسهیلات آموزشی دانشجویان شاهد و ایثارگر در اداره کل آموزش عالی بنیاد شهید و امور ایثارگران تدوین شد.

 

 

 

گزارش روز چهارشنبه ایرنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی بنیاد شهید، مدیرکل آموزش عالی بنیاد با اشاره به اینکه این آیین نامه با همکاری وزارت علوم تهیه شده است، افزود: آئین نامه یاد شده با رویکرد توانمندسازی و عزتمندی دانشجویان شاهد و ایثارگر تهیه شده و تلاش کردیم متناسب با نیاز جامعه شاهد و ایثارگر، ضوابط و مقررات آن تدوین شود.

 

ˈحسن شهرکی پورˈ دلایل تهیه آئین نامه جدید را تغییر آئین نامه آموزشی توسط وزارت علوم دانست که در سال تحصیلی 92-91 به دانشگاه ها ابلاغ شده است.

 

وی اظهار داشت: این آئین نامه مربوط به دوره های کاردانی، کارشناسی پیوسته و کارشناسی ناپیوسته است.

 

این مقام مسئول در خصوص آئین نامه مربوط به مقاطع تحصیلات تکمیلی گفت: آئین نامه آموزشی مقاطع تحصیلی کارشناسی ارشد و دکتری فعلا تغییر نکرده و آیین نامه و ضوابط و مقررات آن همانند قبل جاری و ساری است.

 

مدیرکل آموزش عالی اضافه کرد:مدیران و کارشناسان خبره وزارت علوم و بنیاد شهید و امور ایثارگران برای تهیه این آئین نامه، بیش از 200 ساعت وقت صرف کرده اند که امیدواریم بتواند گره گشای معضلات آموزشی دانشجویان شاهد و ایثارگر باشد.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

عدم تحقق بودجه 25 میلیارد تومانی دانشجویان بورسیه

 

معاون بورس وزارت علوم از عدم پرداخت بودجه 25 میلیارد تومانی بورسیه ها از سوی معاونت برنامه ریزی ریاست جمهوری خبر داد.

 

حسن مسلمی نائینی در گفتگو با خبرنگار مهر، گفت: وزارت علوم هم اکنون برای تامین بودجه 3 هزار دانشجوی بورسیه داخل و یک هزار دانشجوی فرصت مطالعاتی مشکل تامین بودجه دارد.

 

وی ادامه داد: عدم توجه كافي و يا غفلت در اختصاص بودجه كافي به فعاليتها و امور مربوط به تحصيل دانشجويان، بیشتر از گذشته به چشم می خورد.

 

معاون بورس وزارت علوم با اشاره به جلسه ای که طی روزهای گذشته در این خصوص برگزار شد، اظهار داشت: معاون رئيس جمهور در جلسه اي كه به اتفاق وزير علوم و رئيس سازمان امور دانشجويان همچنین معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور و تعدادي ديگر از مديران اقتصادي و بانكي كشور برگزار کرد، بر اختصاص بودجه لازم به وزارت علوم تاکید و حمايت از دانشجويان را در اولويت اول دولت اعلام کرد.

 

این مقام مسئول وزارت علوم با اشاره به موافقت بانک مرکزی برای تخصیص بودجه به دانشجویان بورسیه، گفت: بانك مركزي جمهوري اسلامي موافقت خود را با پرداخت ارز لازم اعلام کرده ولي متاسفانه به علت عدم پرداخت بودجه ريالي از طرف معاونت برنامه ريزي و نظارت راهبردي امكان خريد ارز لازم وجود ندارد.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

تاکید معاون وزیر علوم بر ضرورت تعامل مسوولان با دانشجویان

 

معاون وزیر علوم و رییس سازمان امور دانشجویان بر ضرورت تعامل مسوولان دانشگاه ها با دانشجویان و شنیدن نظرات آنها تاکید کرد.

 

گزارش ایرنا، ˈمحمود ملاباشیˈ گفت: از طرف سازمان امور دانشجویان و معاونت فرهنگی وزارت علوم این آمادگی وجود دارد که در این نشست ها حضور یابند.

 

بر اساس اعلام روز جمعه وزارت علوم، وی با اشاره به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در سال آینده و لزوم برنامه ریزی برای افزایش مشارکت مردم در این انتخابات افزود: معاونان دانشجویی نیز با همفکری معاونان فرهنگی برای افزایش شور و نشاط دانشجویی و اینکه دانشگاه نقش خوبی در این مسیر ایفا کند، بابد برنامه ریزی کنند.

 

وی در خصوص اقدامات این سازمان برای تسهیل ارایه خدمات دانشجویی گفت: در این راستا سامانه های نقل و انتقال، ارزشیابی مدارک تحصیلی، ادامه تحصیل دانشجویان انصرافی و ارایه معرفی نامه دریافت ارز دانشجویی به شکل الکترونیکی راه اندازی شده است.

 

ملاباشی در خصوص سامانه نشا و دریافت ارز دانشجویی نیز تصریح کرد که تاکنون دانشجویان پس از ثبت نام در این سامانه، معرفی نامه های خود را در شهر محل سکونت دریافت می کردند که در راستای بهبود این فرایند مقرر شد از نیمه دوم فروردین سال آینده(1392) این معرفی نامه مستقیما به بانک های عامل ارسال شود و به عبارتی یک مرحله از این فرآیند به نفع دانشجویان حذف می شود.

 

** تسهیل روند تحصیل ایرانیان مقیم خارج از کشور در دانشگاه های ایران

 

معاون امور دانشجویان داخل سازمان امور دانشجویان نیز گفت: طرح ارایه تسهیلات به ایرانیان خارج از کشور برای تحصیل در دانشگاه های داخل به تایید وزیر علوم رسیده و بزودی ابلاغ می شود.

 

ˈمجتبی بذرافشان مقدمˈ افزود: با ابلاغ این طرح، روند تحصیل ایرانیان مقیم خارج از کشور و افرادی که با ازدواج با ایرانیان، تابعیت ایرانی دریافت کرده اند و همچنین فرزندان آنها در دانشگاه های ایران تسهیل می شود.

 

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

تاسیس اولین دانشگاه ورزش کشور در مشهد مقدس

 

 

 

وزیر علوم و رییس مجمع عمومی فدراسیون ملی ورزشهای دانشگاهی گفت: مجوز تاسیس دانشگاه ورزش صادر شده است و این دانشگاه به زودی درمشهد مقدس ایجاد می شود.

 

 

 

به گزارش ایرنا به نقل از وزارت علوم، ˈکامران دانشجوˈ روز سه شنبه در مراسم مجمع عمومی انتخابات فدراسیون ملی ورزشهای دانشگاهی گفت: با برنامه ریزی فدراسیون ملی ورزشهای دانشگاهی و تلاش دانشگاهها باید بتوانیم در مسابقات یونیورسال مسکو که تیرماه 92 برگزار می شود ورزش داشجویی ایران به جایگاه تک رقمی دست یابد.

 

وی با بیان اینکه دانشگاهها باید نقش فعالتری در استعدادیابی و پرورش قهرمانان ورزشی ایفا کنند، اظهار داشت: در حال حاضر ورزشکاران بعد از کسب قهرمانی و با اعطای تسهیلاتی وارد دانشگاهها میشوند درحالیکه انتظار می رود دانشگاهها خود بتوانند استعدادهای خوب ورزش دانشجویی را کشف و با برنامه ریزی این دانشجویان را به مرحله قهرمانی برسانند.

 

دانشجو از ادارات تربیت بدنی استانها و شهرستانها، وزارت ورزش و جوانان و کمیته ملی المپیک خواست به وزارت علوم و فدراسیون ملی ورزشهای دانشگاهی در پرورش قهرمانان ورزش دانشگاهی کمک کنند.

 

وی تاکید کرد: دانشگاهها باید قهرمانانی را تحویل جامعه دهند که مزین به شاخص های پهلوانی و جوانمردی باشند و خوشبختانه در این زمینه ما الگوهای خوبی داریم.

 

دانشجو با ابراز تاسف از اینکه در برخی جاها و به بهانه های واهی به ورزش بانوان بی توجهی می شود، گفت: فدراسیون ورزشهای دانشگاهها و تربیت بدنی دانشگاهها برنامه ریزی کنند که در چند رشته خاص ورزشی، دختران دانشجو در میادین جهانی مدال آوری کنند زیرا این استعداد وجود دارد.

 

وی ادامه داد: همه ما باید تلاش کنیم در دانشگاهها یک رقابت جدی و سالم ورزشی بین دختران دانشجو ایجاد شود و در سطوح مختلف شهرستان، استان، ملی و جهانی این دانشجویان افتخار آفرینی کنند.

 

وزیر علوم، پاکی و جوانمردی را شاخصه اصلی جامعه ورزشی عنوان کرد و گفت: بنابراین فدراسیون ملی ورزشهای دانشگاهی باید به دوراز تنگنظریها بوده و پاک و سالم باشد.

 

وی اظهار داشت: اگر کوچکترین انحرافی در فدراسیون ملی ورزشهای دانشگاهی ببینم حتما دخالت میکنم زیرا شاخصه ورزش، پاک بودن است و نباید حرفهایی زده شود که در شان ورزش و دانشگاه نیست.

 

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: شان دانشگاه، فرهیختگی، علم و منطق است و ساحت ورزش را نباید با چیزی غیر از جوانمردی و پهلوانی آمیخته کنیم و این ساحت باید از هرگونه تنگ نظری و جناح بندی به دور باشد.

 

رییس مجمع فدراسیون ورزشهای دانشگاهی با بیان اینکه نزدیک به دوسال برای تدوین و تصویب اساسنامه این فدراسیون و فراهم کردن مقدمات برگزاری مجمع عمومی زمان صرف شده است بر ضرورت ارتباط و همکاری کمیته ملی المپیک، وزارت ورزش و جوانان و دانشگاهها با این فدراسیون تاکید کرد.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

اسامی دانشگاههای پیشرو در برگزاری مسابقات علمی فناورانه و رشد 10برابری مقالات انجمنهای علمی

 

 

 

معاون فرهنگی وزیر علوم با اشاره به رشد 10 برابری مقالات انجمنهای علمی دانشگاهها در سه سال اخیر، گفت: تعداد مقالات انجمنهای علمی در سال 88 حدود 58 مقاله بود، این تعداد در سال 91 به 510 مقاله افزایش یافته است.

 

 

 

به نقل از گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، غلامرضا خواجهسروی معاون فرهنگی وزیر علوم صبح امروز در مراسم امضای تفاهمنامه معاونت علمی ریاستجمهوری و معاون فرهنگی وزیر علوم برای حمایت از انجمنهای علمی دانشجویی، گفت: فرهنگ کار دستهجمعی یک خلأ در دانشگاههای ماست و انجمنهای علمی فرهنگ کار دستهجمعی علمی را در دانشگاهها اشاعه دادند.

 

وی افزود: عملکرد انجمنهای علمی در سه سال اخیر به صورتی بوده است که تعداد مقالات این انجمنها از 57 مقاله در سال 88 به 510 مقاله در سال 91 رسیده است.

 

معاون فرهنگی اجتماعی وزارت علوم افزود: همچنین تعداد اختراعات نیز از 39 اختراع در سال 88 به 315 اختراع در سال 91 رسیده است.

 

وی افزود: تعداد ابتکارات انجمنهای علمی دانشجویی در سال 88 حدود 48 ابتکار بود، این در حالی است که در سالجاری 810 ابتکار داشتهایم.

 

معاون فرهنگی وزارت علوم گفت: تعداد نوآوریهای علمی در سال 78 از سوی انجمنهای علمی و دانشجویی 58 نوآوری بود که به هزار و 610 نوآوری در سال 91 رسیده است.

 

وی گفت: همایشهای علمی برگزار شده از سوی این انجمنها هزار و 570 همایش بوده که در سال 91 به 8هزار و 900 همایش افزایش یافته است.

 

وی گفت: همچنین مسابقات علمی فناورانه برگزار شده از سوی انجمنهای علمی دانشجویی نیز در سال 88 تنها 6 مسابقه بوده که در سال 91 به 17 مسابقه ملی رسیده است.

 

خواجهسروی اظهار داشت: در زمینه برگزاری مسابقات علمی فناورانه دانشگاه صنعتی شریف پیشرو بوده و پس از آن نیز دانشگاههای صنعتی امیرکبیر، علم و صنعت، یزد، تهران، صنعتی اصفهان، مالکاشتر قرار دارند.

 

وی گفت: همچنین امسال از تعداد 80 دانشجوی نمونه که توسط ریاستجمهوری تقدیر شدند 27 دانشجو عضو انجمنهای علمی بودند در حالیکه این تعداد در سال 88 تنها سه نفر بود.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

راه اندازی رشته مطالعات اجتماعی اسلامی در حوزه علمیه

 

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی از راه اندازی رشته مطالعات اجتماعی اسلامی در حوزه علمیه خبر داد.

 

 

 

پرتال دانشگاهی به نقل از گزارش روز سه شنبه خبرنگار فرهنگی ایرنا، حجت الاسلام والمسلمین ˈحمید پارسانیاˈ گفت: باید در قم رشته ای از مطالعات اجتماعی بر اساس تعالیم ناب اسلامی راه اندازی شود و محصولات آن در اختیار مجامع علمی و دانشگاهی قرار گیرد.

 

وی افزود: قم خواستگاه انقلاب اسلامی و محل ترویج معارف ناب اسلام و مکتب پربار تشیع است و به همین علت مطالعات اجتماعی بر پایه این معارف در این شهر جدی تر گرفته شود.

 

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: با توجه به حضور اساتید و فضلای توانمند در مراکز علمی حوزوی و دانشگاهی در انجمن مطالعات اجتماعی حوزه علمیه قم، ظرفیت گسترده ای برای فعالیت در این زمینه وجود دارد که باید به نحو شایسته مورد استفاده قرار گیرد.

 

عضو هیات علمی دانشگاه باقر العلوم(ع) افزود: در کنار مطالعات نظری، باید کاربردی کردن مطالعات اجتماعی اسلامی نیز مورد توجه قرار گیرد و به همین منظور باید انجمن مطالعات اجتماعی حوزه در بخش ایجاد ظرفیت کار میدانی برای دانش پژوهان نیز برنامه داشته باشد.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

۱۵ اسفند آخرین مهلت ثبتنام وامهای دانشجویی

 

 

 

قائم مقام صندوق رفاه دانشجویان گفت: مهلت ثبتنام برای وامهای دانشجویی ۱۵ اسفندماه پایان مییابد.

 

 

 

پرتال دانشگاهی به نقل از منصور حبیبپور گودرزی، قائم مقام صندوق رفاه دانشجویان در گفتوگو با فارس افزود: ثبتنام برای وامهای دانشجویی برای نیمسال دوم تحصیلی سال 92-91 از 16 بهمن آغاز شده و تا 15 اسفندماه ادامه دارد.

 

وی بیان داشت: تمامی دانشجویان دانشگاههای کشور میتوانند در این مهلت به معاونت دانشجویی دانشگاه خود مراجعه کرده و تقاضای خود را به صندوق رفاه دانشجویان ارائه دهند.

 

قائم مقام صندوق رفاه دانشجویان تصریح کرد: برای وام شهریه اعتباری بالغ بر 60 میلیارد تومان در نظر گرفته شده است.

 

گودرزی اضافه کرد: از این میزان 30 میلیارد تومان برای دانشگاه آزاد، 15 میلیارد تومان برای دانشگاههای دولتی نوبت دوم، 6 میلیارد تومان برای دانشگاه پیامنور، دو میلیارد تومان برای دانشگاه جامع علمی کاربردی و 7 میلیارد تومان برای دانشگاههای غیرانتفاعی است.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

آغاز ثبت نام نقل و انتقال دانشجویی از اردیبهشت 92

 

 

 

رییس سازمان امور دانشجویان از آغاز ثبتنام متقاضیان نقل و انتقال دانشجویی از اردیبهشت 92 خبر داد.

 

 

 

به گزارش ایرنا براساس اعلام روز چهارشنبه وزارت علوم، ˈمحمود ملاباشیˈ اظهار داشت: ثبت نام متقاضیان نقل و انتقال دانشجویی به مدت یک ماه ادامه دارد و دانشگاههای مبدا و مقصد بعد از اتمام مهلت ثبتنام هرکدام به صورت جداگانه مهلت دارند تا پرونده متقاضیان را طی مدت 15 روز بررسی کنند.

 

وی افزود: بعد از این مدت، نتایج بررسی دانشگاههای مبدا و مقصد طی 15 روز به سازمان امور دانشجویان اعلام میشود.

 

ملاباشی با بیان اینکه دانشگاهها باید معادل 20 با 25 درصد ورودیهای خود را برای انتقالی بپذیرند، خاطرنشان کرد: سازمان امور دانشجویان از طریق پرتال مربوط به نقل و انتقال دانشجویان بر عملکرد دانشگاهها در این حوزه نظارت میکند.

 

معاون وزیرعلوم تصریح کرد نتایج نهایی مهمانی و انتقالی دانشجویی نیز 15 شهریورماه 92 اعلام میشود و دانشجویان از اول مهرماه میتوانند به دانشگاههای تعیین شده منتقل شوند.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

اعلام شدن نتایج آزمون دکتری دانشگاه تهران 2

 

 

معاون آموزشی دانشگاه تهران از اعلام نتایج آزمون دکتری دانشگاه تهران 2 ( پردیس البرز ) خبر داد و به جزئیات شرکت در مصاحبه تخصصی اشاره کرد.

 

سید مهدی قمصری در گفتگو با مهر، در این باره اظهار داشت: پذیرفته شدگان که اسامی آنان در سایت دانشگاه تهران اعلام شده باید طی روزهای 14 تا 16 اسفندماه و طبق جدول زمانبندی به پردیسهای کیش، البرز ( دانشگاه تهران 2 ) و دانشکده محیط زیست برای شرکت در فرایند مصاحبه تخصصی شرکت کنند.

 

وی درباره ظرفیت پذیرش و میزان شهریه، گفت: مجوز اولیه برای هر رشته، پذیرش 5 نفر اعلام شده و میزان شهریه طبق تصویب هیئت امنای دانشگاه تهران و پردیس البرز همچنین تایید وزارت علوم بین 45 تا 55 میلیون تومان برای دوره های دکتری دانشگاه تهران 2 اعلام شده است.

 

معاون آموزشی دانشگاه تهران خطاب به متقاضیان تاکید کرد: داوطلبانی که برای مصاحبه دعوت شده اند، هر مدرکی را که فکر می کنند در امتیاز بندی مصاحبهشان می تواند تاثیر گذار باشد حتماً با خود به همراه داشته باشند.

 

به گفته قمصری وزن آزمون کتبی 50 درصد است، پس از برگزاری زمان مصاحبه، نمرات مصاحبه و آزمون با یکدیگر جمع می شوند و سقف امتیاز کلی برای داوطلبان هر گروه متفاوت است، اما داوطبان برای پذیرش باید نصف کل نمرات آزمون و مصاحبه را کسب کنند.

 

به گزارش مهر، چنانچه پذیرفته شدگان اعتراضی نسبت به نتایج آزمون پردیس البرز دانشگاه دارند می توانند حداکثر تا دوشنبه 14 اسفندماه، اعتراضشان را به اداره کل خدمات آموزش ارسال کنند.

 

همچنین افرادی که از طریق سازمان سنجش معرفی شدهاند لازم است برای شرکت در مصاحبه تخصصی مبلغ 70 هزار تومان به حساب پردیس البرز دانشگاه تهران واریز کنند.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

زمان امتحانات پایان ترم دانشگاه شریف

 

 

 

رئیس دانشگاه صنعتی شریف درباره تغییر زمان امتحانات خردادماه دانشگاه شریف به دلیل برگزاری انتخابات گفت: لزومی به تغییر نیست، یک روز قبل و بعد از انتخابات، امتحانی برگزار نمی شود.

 

دکتر رضا روستا آزاد در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: امکان تغییر زمان امتحانات وجود ندارد چرا که براساس قانون باید 16 هفته کلاسهای درس برقرار شود.

 

وی با تاکید براین مطلب که نمی خواهیم استانداردهای موجود را تغییر دهیم، تصریح کرد: علی رقم بحث های موجود فکر می کنیم لزومی به تغییر نیست، در دانشگاه شریف فقط از این جهت که در ایام امتحانات ممکن است دانشگاه به عنوان حوزه اخذ رای فعالیت کند یک روز قبل و یک روز بعد از انتخابات امتحانی برگزار نمی شود.

 

رئیس دانشگاه صنعتی شریف تصریح کرد: زمان انتخابات درست وسط امتحانات دانشگاه برگزار می شود.

 

وی درباره فعالیتهای انتخاباتی در دانشگاه شریف گفت: دانشگاه محیط بازی است و ما هم کاملا این محیط را آزاد گذاشتیم تا دانشجویان بتوانند با دعوت از افراد برای آگاهی دادن به جامعه دانشگاهی از این فضا استفاده کنند.

 

وی افزود: تشکلهای دانشجویی می توانند در جهت اهداف نظام فعالیت های مثبتی را در ایام انتخابات داشته باشند که ما مشکلی با این فعالیتها نداریم و وزارت علوم نیز مجوز آن را داده است.

 

وی تصریح کرد: فقط حساسیت ما این است که افراد و یا دانشجویان به بهانه انتخابات سیاست کاری و یا سیاست بازی در دانشگاه ایجاد نکنند و حداقل ها و فضای آکادمیک دانشگاه را رعایت کرده تا این فضا به هم نخورد.

 

روستا آزاد در خصوص فعالیت تشکل های دانشجویی گفت: همه تشکل های دانشگاه شریف در حوزه های مختلف مجاز به فعالیت در ایام انتخابات هستند اما باید در چهارچوب قوانین و مقررات حرکت کنند.

 

وی تاکید کرد: در دانشگاه شریف بیست تا سی تشکل دانشجویی در حوزه های مختلف فعال هستند.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

پذیرش دانشجوی دکتری در پردیسهای دانشگاه خوارزمی

 

 

 

رئیس دانشگاه خوارزمی گفت: شورای گسترش آموزش عالی موافقت خود را با پذیرش دانشجوی دکتری در پردیسهای دانشگاه خوارزمی در شهرهای تهران و کرج اعلام کرد.

 

 

زهرا حجازیزاده رئیس دانشگاه خوارزمی گفت: درنتیجه همکاری دفتر گسترش آموزش عالی وزارت علوم 2 پردیس دانشگاه خوارزمی (تهران و کرج) در تمامی رشتههای دایر در دانشگاه خوارزمی در مقطع دکتری به استثنای مجموعه رشتههای فلسفه و حقوق بشر از طریق کنکور سراسری دانشجو پذیرش میکند.

 

وی تصریح کرد: نتایج آزمون کارشناسی ارشد پردیس شماره 1 دانشگاه در تهران به زودی اعلام میشود و پذیرفته شدگان میتوانند در ترم دوم سال تحصیلی جاری ثبتنام کنند.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

افزایش رشتههای دکتری دانشگاه هرمزگان در مهر ۹۲

 

 

رئیس دانشگاه هرمزگان گفت: رشتههای مقطع دکتری این دانشگاه در مهرماه ۹۲ به بیش از ۳۰ رشته افزایش مییابد.

 

 

 

احمد نوحهگر، رئیس دانشگاه هرمزگان در گفتوگو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس افزود: درحال حاضر این دانشگاه دارای 22 رشته دکتری است و تعداد رشتههای مقطع دکتری این دانشگاه تا مهرماه سال 92 به بیش از 30 رشته افزایش مییابد.

 

وی تصریح کرد: درحال حاضر دانشگاه هرمزگان تا 7 هزار دانشجو دارد که تعداد دانشجویان تحصیلات تکمیلی این دانشگاه حدود 2 هزار نفر است.

 

رئیس دانشگاه هرمزگان بیان داشت: این دانشگاه دارای 75 رشته کارشناسی ارشد است که در مهرماه سال 92 تعداد این رشتهها به 90 رشته افزایش مییابد.

 

وی تصریح کرد: همچنین درحال حاضر دانشگاه هرمزگان دارای 38 رشته در مقطع کارشناسی است که تعداد رشتههای این مقطع نیز تا مهرماه سال 92 به 42 رشته افزایش مییابد.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

گردهم آیی کارگزاران عمره دانشجویی کشور 17 اسفند

 

 

اولین همایش کارگزاران عمره دانشجویی دانشگاه های سراسر کشور روز پنج شنبه، 17 اسفندماه برگزار می شود.

 

 

 

مسولان بعثه مقام معظم رهبری و ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان در اولین همایش توجیهی مدیران، روحانیون و معینه های کاروان های دانشجویی سال 92 حضور خواهند داشت.

 

در این همایش، هماهنگی های لازم برای اعزام دانشجویان به سرزمین وحی در سال 92 به عمل خواهد آمد.

 

این مراسم در تالار شهید آوینی دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران برگزار می شود.

 

براساس سهمیه های اختصاص یافته، 113 کاروان دانشجویی از سوم فروردین ماه 92 از 9 ایستگاه پروازی راهی سرزمین وحی می شوند.

 

 

 

** برگزاری دومین همایش ˈراز عروجˈ دانشجویان پسر عمره گذار دانشگاه های تهران و البرز

 

به گزارش ایرنا از ماوا، دومین همایش راز عروج ویژه دانشجویان پسر سال 1392 دانشگاه های تهران و البرز، از ساعت 14 تا 17 فردا دوشنبه 14 اسفندماه در مجتمع دانشگاهی حضرت ولی عصر(عج) دانشگاه آزاد اسلامی برگزار می شود.

 

در این همایش حجت الاسلام والمسلمین ˈسید محمدرضا فقیهیˈ رییس ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان به ارائه گزارشی در خصوص عمره دانشجویی خواهد پرداخت و سپس حجج السلام فاطمی نیا و بخشی در زمینه اسرار و معارف عمره و آشنایی با وهابیت به ایراد سخن خواهند پرداخت.

 

همچنین در این مراسم سایت جدید ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان و شبکه اجتماعی زمزم رونمایی خواهد شد و نمایشگا های عکس و کتاب با موضوع عمره نیز برپا خواهد شد.

 

 

 

** بیست و پنجمین مسابقه کتابخوانی زمزم برگزار می شود

 

پرتال دانشگاهی به نقل از گزارش ایرنا از ماوا، معاون فرهنگی ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان گفت: طبق سنوات گذشته و همزمان با شروع عملیات عمره دانشجویی، بیست و پنجمین مسابقه کتابخوانی ویژه دانشجویان شرکت کننده در عمره دانشجویی سال 92 برگزار می شود.

 

حجت الاسلام والمسلمین ˈمحمدعلی اخویانˈ افزود: این مسابقه شامل 65 سوال است و از بسته اول فرهنگی پیش از سفر شامل کتابهای میقات تا عرفات، دانشگاه معرفت آفرین، سنت پیامبر، فرصت هایی طلایی عمره و دریا به دریا طراحی شده است.

 

وی توضیح داد: دانشجویان می توانند با مراجعه به بخش مسابقات کتابخوانی سایت اینترنتی لبیک به صورت اینترنتی در این مسابقه شرکت کرده و از جوایز ویژه آن شامل سهمیه عمره، سهمیه و کمک هزینه عتبات عالیات، کمک هزینه مشهد مقدس و دهها هدیه فرهنگی دیگر بهره مند شوند.

 

به گفته اخویان، عمره گزاران دانشجو از 8 اسفندماه 91 تا پایان فروردین ماه 92 فرصت دارند در این مسابقه که دانشجویان متاهل و پسر عمره گزار است شرکت کنند.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

آغاز به کار مسابقات قرآن کریم در دانشگاه جیرفت

 

 

مرحله دانشگاهی بیست و هشتمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم در دانشگاه جیرفت آغاز به کار کرد.

 

 

 

به گزارش خبرگزاری فارس از جیرفت، مرحله دانشگاهی بیست و هشتمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم پیش از ظهر امروز در دانشگاه جیرفت آغاز به کار کرد.

 

ناصر برومند رئیس دانشگاه جیرفت در این آیین اظهار داشت: این مسابقات در دانشگاه جیرفت با حضور 54 نفر شرکت کننده در بخشهای شفاهی قرائت تحقیق، قرائت ترتیل و حفظ، کتبی شامل مفاهیم قرآنی، دیدگاه و سیره معصومین و قرآن شناسی و سایر رشتهها شامل نقاشی و طراحی، مقالهنویسی، دعاخوانی و مدیحهسرایی و شعر برگزار میشود.

 

وی با بیان اینکه برخی از شرکت کنندگان در دو رشته شرکت میکنند، افزود: اگر دغدغههای دنیوی را کنار بگذاریم و یک جامعه قرآن محور را تصور کنیم که نبایدها و نبایدهای قرآنی در آن رعایت میشود، این جامعه مدینه فاضلهای است که اسلام به دنبال آن است و دعا میکنیم که با ظهور امام زمان (عج) به این جامعه قرآنی و مدینه فاضله برسیم.

 

 

در دانشگاه جیرفت با بیش از 30 رشته در مقاطع تحصیلی کارشناس و کارشناسی ارشد حدود 3 هزار دانشجو مشغول به تحصیل هستند

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

امضا تفاهمنامه بین دانشگاه سمنان و بنیاد نخبگان

 

 

تفاهمنامه توسعه و تبادل بین دانشگاه سمنان و بنیاد نخبگان استان سمنان امضا شد.

 

 

به خبرگزاری فارس از سمنان به نقل از روابط عمومی دانشگاه سمنان، این تفاهمنامه توسط علی خیرالدین رئیس دانشگاه سمنان و داوود فیض رئیس بنیاد نخبگان استان سمنان امضا شد.

 

بنیاد نخبگان استان سمنان در این تفاهمنامه متعهد شد در بررسی پرونده‏ها به منظور احراز نخبگی دانشجویان و اساتید برجسته معرفی شده از سوی دانشگاه همکاری و ضمن تقدیر از اساتید و دانشجویان برجسته به لحاظ علمی و پژوهشی در سطح ملی، منطقه‏ای و استانی از نخبگان این دانشگاه حمایت‏های مادی و معنوی کند.

 

دانشگاه سمنان نیز در قالب این تفاهمنامه متعهد شد به منظور شناسایی نخبگان و استعدادهای برتر دانشگاه با این بنیاد همکاری و طرح‏های مخترعان و پروژه‏های تحقیقاتی معرفی شده از سوی بنیاد را داوری کند.

 

در اختیار قرار دادن امکانات دانشگاه از جمله آزمایشگاه‏ها، کارگاه‏ها، امکانات کتابخانه‏ای، سایت و ... برای نخبگان معرفی شده از سوی بنیاد و در صورت انتشار یافته‏های پژوهشی و فناوری درج نام دانشگاه توسط محققان از دیگر تعهدات دانشگاه سمنان در قالب این تفاهمنامه است.

 

برگزاری کارگاه‏ها، دوره‏های آموزشی، مسابقات علمی و برگزاری همایش‏ها و جشنواره‏های آموزشی، پژوهشی، فناوری و فرهنگی از تعهدات طرفین این تفاهمنامه است.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

تصويب راه اندازی 2 دوره دکتری در دانشکده تربيت بدنی دانشگاه شهيد چمران در اهواز

 

 

 

شوراي گسترش و برنامه ريزي آموزش عالي با راه اندازي 2 دوره دکتري در دانشکده تربيت بدني و علوم ورزشي دانشگاه شهيد چمران اهواز موافقت کرد.

 

 

 

به گزارش روابط عمومي دانشگاه شهيد چمران اهواز، شوراي گسترش و برنامه ريزي آموزش عالي راه اندازي دوره دکتري در رشته فيزيولوژي ورزشي گرايش فيزيولوژي ورزشي عصبي-عضلاني در دانشگاه شهيد چمران اهواز را تصويب کرد.

 

همچنين اين شورا با يکبار پذيرش دانشجو در رشته تربيت بدني و علوم ورزشي گرايش مديريت ورزشي در مقطع دکتري در اين دانشگاه موافقت به عمل آورده است.

 

براساس اعلام شوراي گسترش آموزش عالي، تمديد پذيرش دانشجو در اين رشته موکول به احراز شرايط بوده و ضمنا پذيرش دانشجودر دوره مذکور منوط به تامين اعتبارات مالي است.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

تصویب برنامه درسی ۱۲ رشته تحصیلی

 

 

برنامه درسی ۱۲ رشته تحصیلی در مقاطع دکتری، کارشناسی ارشد و کارشناسی در شورای برنامهریزی آموزش عالی تصویب شد.

 

 

 

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، برنامه درسی چهار رشته دوره دکتری، شش رشته دوره کارشناسی ارشد و دو رشته کارشناسی در شورای برنامهریزی آموزش عالی وزارت علوم تصویب شد.

 

بنابراین گزارش، شورای برنامهریزی آموزش عالی، برنامه درسی دوره دکتری رشتههای تحصیلی مدیریت سازمانهای دولتی با دوگرایش سیاستگذاری دولتی و گرایش رفتاری، علوم شناختی – زبان شناسی شناختی، علوم کامپیوتر و برنامه بازنگری شده فناوری معماری را تصویب کرد.

 

همچنین این شورا برنامه درسی دوره کارشناسی ارشد رشتههای تحصیلی مرمت و احیای ابنیه و بافتهای تاریخی گرایش حفاظت و مرمت میراث شهری، مطالعات موزه، شیمی کاتالیست و برنامه بازنگری شده رشتههای فناوری معماری با گرایشهای بیوتکنیک و دیجیتال، مدیریت ساختهها و معماری و انرژی را تصویب کرد.

 

برنامه آموزشی دوره کارشناسی رشته تحصیلی مهندسی ماشینهای صنایع غذایی و برنامه بازنگری شده دوره کارشناسی رشتههای تحصیلی مهندسی نساجی در گرایشهای شیمی، الیاف، فناوری پوشاک و منسوجات صنعتی نیز در شورای برنامهریزی آموزش عالی تصویب شد.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

مراسم عیددیدنی دانشگاه تهرانیها

 

 

دانشجویان دانشگاه تهران 20 فروردین ماه با اعضای هیات رئیسه دانشگاه دید و بازدید میکنند.

 

به نقل خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، برنامه دید و بازدید سال نو دانشجویان دانشگاه تهران با اعضای هیات رئیسه دانشگاه روز سهشنبه 20 فروردین ماه در محل کوی دانشگاه تهران برگزار میشود.

 

همچنین برنامه دید و بازدید سال نو استادان و کارکنان با هیات رییسه دانشگاه روز شنبه 17 فروردین ماه در محل باشگاه دانشجویی دانشگاه تهران برگزار میشود.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

ارتقاء دانشگاه آزاد واحد دامغان به «جامع»

 

رییس دانشگاه آزاد واحد دامغان از ارتقای درجه این واحد دانشگاهی از بسیار بزرگ به جامع خبر داد.

 

به نقل از خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، حسین عباسپور رییس دانشگاه آزاد واحد دامغان، ضمن تشکر از مسئولان سازمان مرکزی دانشگاه آزاد، اظهار داشت: امیدوارم در سایه تلاش مضاعف تمامی دستاندکاران دانشگاهی، شاهد موفقیتهای روزافزون و پیشرفتهای گسترده فرهنگی، علمی و آموزشی باشیم.

 

عباسپور تاکید کرد: سعی و تلاش روسای سابق دانشگاه آزاد این واحد نقش مهمی در توفیقات مداوم دانشگاه داشته است.

 

حجتالاسلام والمسلمین ملکمحمدی معاون امور مجلس دانشگاه آزاد با بیان اینکه فرصت ارتقاء دانشگاه، یکی از موهبتهای تاریخی برای رشد و توسعه دامغان است، خاطرنشان کرد: باید از سوی کارکنان، اعضای هیات علمی و دانشجویان واحد، مغتنم شمرده شود.

 

معاون پارلمانی دانشگاه آزاد با اشاره به تصویب و تاسیس سه دانشکده جدید دانشگاه آزاد واحد دامغان، تصریح کرد: رایزنیهایی با سرپرست وزارت بهداشت انجام شده است تا موانع موجود در راه تشکیل این دانشکدهها رفع شود.

 

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

تبادل دانشجو بین دانشگاه علوم پزشکی شیراز و پاکستان

 

ریس دانشکده پزشکی خیبر پاکستان پیشنهاد کرد که بین این دانشگاه و پاکستان تبادل دانشجوی تحصیلات تکمیلی و همچنین متخصص و فوق تخصص صورت گیرد.

به نقل از خبرگزاری فارس: تبادل دانشجو بین دانشگاه علوم پزشکی شیراز و پاکستان

 

محمد نورالایمان در حاشیه بازدید از مراکز درمانی و پزشکی شیراز اظهار داشت: با توجه به تواناییهای شیراز در زمینههای مختلف پزشکی میتوانیم در حیطه تبادل دانشجو بین دو کشور فعال عمل کنیم و همچنین شرایطی فراهم شود که دانشجویان پزشکی و دندانپزشکی بتوانند دورههای انتخابی خود را در این دو کشور بگذرانند.

 

وی با اشاره به بازدید از کارخانه سرمسازی شیراز ابراز داشت: با توجه به توانمندیهای ایران در زمینه دارو، شاید بسیاری از شرکتهای دارویی پاکستانی بتوانند مواد اولیه مورد نیاز خود را از شرکتهای ایرانی تهیه کنند و بر این اساس پیشنهاد میکنم بین شرکتهای علوم دارویی ایران و پاکستان ارتباط بیشتری برقرار شود.

 

نورالدین که در راس هیئتی پاکستانی متشکل از مسئولان سه مرکز درمانی این کشور به شیراز سفر کرده بود، اضافه کرد: در پاکستان سیستمهای دولتی و خصوصی در حوزه درمان فعال هستند که همکاری و تعامل خوبی با یکدیگر دارند.

 

رئیس دانشکده پزشکی خیبر گفت: این نخستین سفر ما به شیراز بود که در آن به بررسی نقاط مشترک همکاری بین ایران و پاکستان پرداخته شد.

 

وی امکانات رفاهی و پزشکی موجود در استان فارس را در وضعیت مطلوب و سطح بالایی ارزیابی کرد.

 

مشاور رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز در امور بینالملل نیز گفت: پیش از این هیئتی از شیراز به همراه استاندار فارس در سفری از امکانات پزشکی پاکستان بازدید کردند که بر اساس آن تفاهمنامهای به امضا رسید.

 

فرهاد هنجنی افزود: در بازدید هیئت پاکستانی از امکانات پزشکی استان فارس این گروه از کارخانه سرمسازی شیراز، بیمارستان کوثر، کارخانه تجهیزات پزشکی و بیمارستانهای نمازی و مادر و کودک بازدید کردند و همچنین در جلسههایی به تبادل نظر با معاون غذا و دارو، شرکتهای تجهیزات پزشکی و رئیس این دانشگاه پرداختند.

 

وی بر اجراییتر شدن تفاهمنامه دانشگاه علوم پزشکی شیراز با پاکستان تاکید کرد و گفت: برای اجرا بهتر است از بندهای کوچک شروع کنیم تا نقطه آغازی برای عملیاتی شدن تفاهمنامه باشد.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

  • 4 هفته بعد...

اجرای آیین نامه جدید انظباطی دانشجویان از مهر 92

 

رئیس سازمان امور دانشجویان از بازنگری آیین نامه کمیته انظباطی دانشجویان دانشگاههای 2 وزارتخانه علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی خبر داد.

 

محمود ملاباشی در گفتگو با خبرنگار مهر، اضافه کرد: آیین نامه کمیته انضباطی به امضای وزرای بهداشت و علوم رسیده است.

 

وی هر گونه تصویب قطعی این آیین نامه را منوط به بررسی آن در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی عنوان کرد و گفت: بررسی و تصویب نهایی این آیین نامه در نوبت جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی قرار دارد اما این آیین نامه نسبت به آیین نامه پیشین دارای 80 بند است.

 

رئیس سازمان امور دانشجویان ابراز امیدواری کرد که تا زمان دولت دهم، این آیین نام در شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب شود.

 

ملاباشی تاکید کرد: در صورت تصویب در شورای عالی انقلاب فرهنگی، آیین نامه جدید کمیته انضباطی از مهرماه 92 لازم الاجرا است.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

ارتقاء دانشکده هنر شوشتر به دانشگاه

 

رئیس دانشگاه شهید چمران اهواز گفت: با توجه به تعدد رشتهها در دانشكده هنر شوشتر، در صورتي كه مجموعه رشتهها تكميل شود و بتوان آن را به 3 دانشكده تبديل کرد، در آینده می توان شاهد ایجاد يك مجتمع آموزش عالي و درنهايت دانشگاه هنر در شوشتر باشیم.

 

دکتر حسن مروتی در گفتگو با خبرنگار مهر درباره ارتقاء دانشکده هنر شوشتر و تبدیل آن به دانشگاه هنر گفت: دانشكده هنر 70 هكتار زمين دارد و داراي چندين رشته مختلف است يكي از مشکلات رشته های هنر در كل كشور، عدم رشد تحصيلات تكميلي است بهگونهاي كه تنها يك رشته مقطع دكتري هنر با عنوان پژوهش در هنر در كشور وجود دارد.

 

وی ادامه داد: اين رشته تنها در 2 دانشگاه كشور ارايه ميشود و این بدین معنی است كه استاد براي اين رشته هم بسيار كم است.

 

رئیس دانشگاه شهید چمران اهواز تصریح کرد: گسترش تمام رشتههاي وابسته به هنر در دانشكده هنر شوشتر در دستور كار دانشگاه قرار دارد.

 

وی افزود: در حال حاضر راه اندازی وتاسیس 2 رشته معماري داخلي و مرمت در مقطع كارشناسي ارشد در دانشكده هنر شوشتر در سطح وزارتخانه در دست پيگيرياست.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

تمدید مهلت ارسال آثار به جشنواره دانشجویی حرکت های جهادی

 

 

دبیر جشنواره دانشجویی حرکت های جهادی از تمدید مهلت ارسال آثار به این جشنواره خبر داد و گفت: مهلت ارسال آثار به این جشنواره تا پایان فروردین ماه سال جاری تمدید شد.

 

پرتال دانشگاهی به نقل از گزارش خبرگزاری مهر، سید علی حسینی دبیر جشنواره دانشجویی حرکت های جهادی با اعلام این خبر افزود: با توجه به استقبال داوطلبان برای ارسال آثار و بازگشت از اردوهای جهادی نوروزی مهلت ارسال آثار تا پایان فروردین ماه سالجاری تمدید شد.

 

وی افزود: این جشنواره با هدف تبیین و تشریح حرکت جهادی با شاخص های دانشجویی، به منظور عمق بخشی و تعریف حرکتهای جهادی و گسترش و اشاعه فرهنگ و تفکرجهادی و به منظور تربیت مدیران جهادی برگزار می شود.

 

دبیر جشنواره دانشجویی حرکت های جهادی با اشاره بر اینکه جشنواره فقط به دانشجویان اختصاص ندارد و تمامی کسانی که در اردوهای جهادی حضور داشته اند می توانند در این جشنواره شرکت کنند افزود: جشنواره دانشجویی حرکت های جهادی شامل بخش های پژوهشی (مقاله و کتاب)، فرهنگی و هنری (عکس، فیلم، شعر و ادبیات مستند) و بخش چند رسانه ای است.

 

حسینی افزود: این جشنواره توسط معاونت فرهنگی واجتماعی وزارت علوم و سازمان بسیج سازندگی برگزار شده و علاقه مندان جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانند به وب سایت جشنواره به آدرسjahadeakbar.ir مراجعه کنند.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

معرفی بهترین دانشگاه های آسیا و افزایش دانشگاه های ایرانی در میان برترین ها

 

 

سرپرست پايگاه استنادی علوم جهان اسلام (isc) با اشاره به انتشار تازه ترين رتبه بندی دانشگاه ها توسط موسسه تايمز گفت: برای نخستين بار است که از جمهوری اسلامی ايران در جدول رتبه بندی تايمز و در بين 100 دانشگاه ممتاز قاره آسيا، علاوه بر دانشگاه صنعتی شريف که در رتبه بندی کلی (يعنی بين المللی تايمز) هميشه جايگاه برتری داشته، در سال 2013 نام دو دانشگاه ديگر نيز به چشم می خورد.

 

پرتال دانشگاهی به نقل از دکتر جعفر مهراد در گفتگو با خبرنگار مهر، در تشریح تازه ترين رتبه بندی دانشگاه ها توسط موسسه تايمز گفت: قاره آسيا از نظر آموزش عالی، منطقه ای است که در مقايسه با غرب که رياضت های اقتصادی را تجربه می کند هر روز شاهد شکوفايي و پيدايش کشورهای نوظهور علمی مانند چين، کره جنوبی، ترکيه، تايوان، ايران و سنگاپور است که به طور قابل توجهی موقعيت رتبه بندی بين المللی و منطقه ای خود را ارتقا بخشيده، درحاليکه بعضی از موسسات ايالات متحده و انگلستان تحت فشارهای مالی و رياضت های اقتصادی جايگاه اوليه خود را در جدول رتبه بندی جهانی از دست داده اند.

 

وی افزود: در تازه ترين رتبه بندی تايمز از دانشگاه های قاره آسيا که 22 فروردين 1392 منتشر شده ژاپن جايگاه ممتازی در رتبه بندی سال 2013 ميلادی دارد، دانشگاه توکيو در مقام نخست و دانشگاه کيوتو جزو 10 دانشگاه برتر قاره آسيا است. بر روی هم، ژاپن دارای 5 دانشگاه تراز اول در بين 20 دانشگاه،11 دانشگاه تراز اول در بين 50 دانشگاه، و 22 دانشگاه در بين 100 دانشگاه برتر قاره آسيا است. با وجود اين، ژاپن قدرتمند ترين دانشگاه های تحقيقاتی در آسيا را دارد و علت آن اين است که کشور ژاپن در حدود 25 سال پيش و در فاصله سال های 1970 تا 1990 نسبت به ساير کشورهای اين منطقه سرمايه گذاری بيشتری بر روی آموزش عالی و تحقيقات علمی به عمل آورده که بسياری از برندگان جوايز نوبل آن مربوط به اين دوره های طلايي است.

 

سرپرست isc ادامه داد: گرچه در رتبه بندی بين المللی سال 2013-2012 ده دانشگاه برتر تنها مربوط به دو کشور آمريکا و انگلستان می باشد، اما جدول آسيا بسيار متنوع و شامل 5 کشور است. دانشگاه ملی سنگاپور در رتبه دوم، دانشگاه هنگ کنگ در رتبه سوم و دانشگاه علوم و فناوری هنگ کنگ در رتبه نهم قرار دارند.

 

مهراد با اشاره به اينکه در جمهوری خلق چين، دانشگاه پکن مقام چهارم و دانشگاه شينگهوا مقام ششم را بدست آورده است، افزود: رتبه های باقی مانده مربوط به موسساتی از کره جنوبی، دانشگاه علوم و فناوری در پوهانگ (رتبه پنجم)، دانشگاه ملی سئول (رتبه هشتم)، و موسسه علوم و فناوری پيشرفته (رتبه دهم) است.

 

وی ادامه داد: در بين 100 دانشگاه برتر آسيا، ژاپن دارای 22 دانشگاه، تايوان 17 دانشگاه، چين 15 دانشگاه و جمهوری کره 14 دانشگاه ممتاز دارد. در مجموع، در بين 100 دانشگاه تراز اول قاره آسيا، 15 کشور حضور دارند.

 

سرپرست isc افزود: در منطقه خاورميانه، ترکيه، ايران و عربستان سعودی کشورهايي هستند که بيشترين دانشگاه را در بين 100 دانشگاه ممتاز قاره آسيا به خود اخصاص داده اند براین اساس در ترکيه، دانشگاه فنی خاور ميانه دارای (رتبه 22)، دانشگاه بيلکنت (رتبه 28)، دانشگاه کوُچ (رتبه 31) و دانشگاه های بوغازچی و فنی استانبول (رتبه های 37 و 38) را به خود اختصاص داده اند.

 

مهراد ادامه داد: برای نخستين بار است که از جمهوری اسلامی ايران در جدول رتبه بندی تايمز و در بين 100 دانشگاه ممتاز قاره آسيا، علاوه بر دانشگاه صنعتی شريف که در رتبه بندی کلی (يعنی بين المللی تايمز) هميشه جايگاه برتری داشته، در سال 2013 نام دو دانشگاه ديگر نيز به چشم می خورد به نحوی که دانشگاه صنعتی شريف با رتبه 42 و دانشگاه علوم پزشکی تهران با رتبه 62 و دانشگاه صنعتی اصفهان با رتبه 95 در این فهرست قرار دارند.

 

وی گفت: از ساير کشورهای خاور ميانه به غير از عربستان سعودی ، نام های جديدی در رتبه بندی تايمز مشاهده می شود که می توان به عربستان سعودی با دانشگاه ملک عبدالعزيز دارای رتبه 49، دانشگاه نفت و معادن ملک فهد با رتبه 62 (مشترکاً با دانشگاه علوم پزشکی تهران)، دانشگاه ملک سعود با رتبه 77 اشاره کرد؛ همچنین امارات متحده عربی و لبنان نيز هرکدام دارای يک دانشگاه در رتبه بندی سال 2013 ميلادی تايمز در قاره آسيا هستند به نحوی که دانشگاه امارات متحده عربی (رتبه 86) و دانشگاه آمريکايي بيروت (رتبه 87) را از آن خود کرده اند.

 

سرپرست پايگاه استنادی علوم جهان اسلام (isc) با اشاره به اينکه در بحث رتبه بندی و معروفيت دانشگاه ها، نگاه بين المللی بدون شک يکی از اولويت های قابل توجه است، تصريح کرد: در سال های اخير، بين المللی کردن دانشگاه ها در مالزی مورد توجه است و اين کشور توانسته تعداد بيشتری از دانشجويان ساير کشورها را جذب کند. بر این اساس، اکنون و برای نخستین بار دانشگاه کبانگاسان در مالزی موفق شده است تا با کسب رتبه 87( مشترکا با دانشگاه آمریکایی بیروت) جایگاه خود را در نظام رتبه بندی تایمز تثبیت کند.

 

مهراد خاطرنشان کرد: در بحث با جمهوری اسلامی ایران این نکته قابل توجه است که آموزش عالی و تحقیقات علمی در ایران از سال 1370 به بعد به سرعت رشد پیدا کرده است و در نتیجه، به تدریج با فراهم سازی زمینه ها از جهات مختلف، حضور ایران و دانشگاه های آن در عرصه های بین المللی از تولید علم گرفته تا رتبه بندی قابل مشاهده است. با وجود این، هنوز به سیاست های موثر دیگری نیز احتیاج می باشد تا جمهوری اسلامی ایران بتواند راه های ترقی در آموزش عالی و تحقیقات علمی را طی کند. بودجه از عوامل موثر است و چنانچه سرمایه گذاری در آموزش عالی به صورت هدفمند انجام پذیرد، ارتقا و کیفیت دست یافتنی خواهد بود.

 

وی ادامه داد: اگر مطرح شدن نام ایران و تعدادی از دانشگاه های آن را به خاطر سیاست موثر وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بدانیم، اکنون لازم است هم دولت و هم مجلس شورای اسلامی توجه کنند که کاهش بودجه در آموزش عالی و تحقیقات علمی به توسعه پایدار منجر نخواهد شد. سهم تحقیقات از تولید ناخالص داخلی لازم است افزایش یابد. این مهم نه تنها که محدود است، بلکه خلاقیت در آموزش عالی را تضعیف می کند. یکپارچه سازی آموزش و پژوهش، سیستم های کنترل کیفیت مانند اجرای دقیق ارزیابی های آموزشی و پژوهشی و استفاده از نتایج رتبه بندی isc، با اعمال استاندارد های علمی و استقبال نسبی موسسات آموزش عالی، اعم از دولتی یا خصوصی، از مولفه های دیگری است که به ارتقای کیفیت در آموزش عالی کمک خواهد کرد.

 

سرپرست پايگاه استنادی علوم جهان اسلام خاطر نشان کرد: در یکی دو سال اخیر و اخباری که اخیرا از تعدادی از دانشگاه های کشور شنیده می شود، جذب دانشجویان بین المللی و به عبارت دیگر بین المللی کردن برنامه های آموزش عالی از اقدامات آموزش عالی کشور است. در صورت استمرار این برنامه، می توان انتظار داشت که تعداد دانشجویان خارجی به سرعت افزایش یابد. در قرن 21، موسسات آموزش عالی بدون بین المللی شدن آموزش و پژوهش نمی توانند در سطح جامعه جهانی ظاهر شوند.

 

به گفته وی تا کنون، پشتیبانی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری نسبت به جذب دانشجویان خارجی به سرعت و به طور بی سابقه ای افزایش یافته است. گرچه تصویر کلی مالی خوشبینانه نیست، اما وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری می کوشد و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به بهترین وجه از دانشگاه ها و در تلاش جهت بین المللی شدن آموزش عالی پشتیبانی کند.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.


×
×
  • اضافه کردن...