رفتن به مطلب
لطفا جهت استفاده از تمام مطالب ثبت نام کنید ×
انجمن های دانش افزایی چرخک
لطفا جهت استفاده از تمام مطالب ثبت نام کنید

معرفی برخی از آبگرم های معدنی ایران عزیز


ارسال های توصیه شده

د راین بخش می خواهیم برخی از آبگرم های معدنی شهرهای کشور عزیزمان ایران را برای شما عزیزان معرفی کنیم

 

آبگرم گیوی

 

منطقه خلخال شامل دو شهرستان خلخال و کوثر می باشد در این دو شهرستان در مجموع پنچ آبگرم معدنی شناسایی شده است .

 

که دو چشمه به نامهای ایستی سو (آبگرم گیوی ) و داش حمام در شهرستان کوثر و سه چشمه به نامهای آبگرم گرمخانه و آبگرم خوشنامه و آبگرم تیل در شهرستان خلخال می باشد.

 

از مجموع آبگرمهای فوق ایستی سو ( آبگرم گیوی ) شناخته شده و از تاسیسات مناسبی جهت استفاده برخوردار می باشد این آبگرم در ارتفاع ۱۷۲۰ متری از سطح دریا واقع است میزان آبدهی آن دو لیتر در ثانیه و دمای آب ۵۲ درجه سانتیگراد می باشد این آبگرم در مسیر جاده خلخال به اردبیل قرار داشته و با توجه به اینکه رودخانه زیبای هروچای و باغهای دو طرف رودخانه نیز در مسیر این جاده و در پایین دست آبگرم قرار دارند باعث بوجود آمدن مجموعه زیبا و طبیعی گردشگری در این منطقه شده که نظر هر بیننده ای را به طرف خود جلب می نماید.

 

از سایر مزایای این آبگرم که باعث شناخته شدن آن در اقسا نقاط کشور شده است جنبه درمانی آن در موارد درد مفاصل و گرفتگی اعضای بدن و درد کمر و سایر موارد می باشد که همه روزه شاهد حضور مسافران و گردشگران از این منطقه می باشد در حال حاضر امکاناتی چون استخر بهداشتی و مناسب کمپ و اتاقهای اقامتی و فروشگاههای مواد غذایی در محل مستفر بوده و وظیفه استقبال از میهمانان را بر عهده دارند.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

سفر به آبگرم لوت

 

قرار شد به آبگرم لوت سفرکنیم برای رفتن به آبگرم لوت باید به استان خراسان جنوبی وسپس به شهر بیرجند سفرنمائید .

 

ماشین را آماده سفر کردیم وآب وغذا به اندازه کافی برداشتیم واز بیرجند به سمت شهر خوسف که حدود ۳۰ کیلومتر است به راه افتادیم سپس از خوسف جاده ای میانی که یک سمتش به جلگه ماژان وسمت دیگرش به کرمان ادامه مسیر میداد مسیر خود را انتخاب کردیم (راه اخیرا آسفالت شده است). سپس به جاده ای خاکی میرسیم وبه راه خودمان ادامه می دهیم. پس از ۲۰ دقیقه به یک رودخانه آب شور میرسیم که تعدادی شتر در کنار آن قرار دارند. به راه خود ادامه میدهیم وتا چشم کار میکند بیابان صاف است و مسیر یکنواخت. بعد از ۳۰ کیلومتر که از خوسف عبور میکنیم به میانه راه رسیده ایم .هیچ خودرو یا فردی تردد نمیکند. با خود فکر میکنیم اگر خودرو دچار ایارادی شود یا هر اتفاق ناخواسته ای بیفتد چه کسی یاری رسان خواهد بود؟ سپس ادامه مسیر میدهیم، تقربیا از میانه کوهی کوتاه ورشته ای عبور میکنیم که از دور تعدادی خانه خرابه دیده میشود. ومتوجه میشویم که نزدیک آبگرم راه به دوقسمت تقسیم میشود یک راه به راور کرمان میرود که تماما خاکی و خطرناک است و راه دیگر به آبگرم لوت میرسد. واقعا اعجاب آور است، تعدادی خانواده را می بینیم که از روستاهای دور وشهرهای اطراف به عنوان درمان به این آبگرم آماده اند و اعتقاد دارند که این آبگرم بسیاری از بیماریهای مفصلی ،کمر درد ،پا درد واعصاب و روان را درمان میکند در کنار ساختمان ابگرم ساختمانی توسط میراث فرهنگی نیز در حال ساخت بود که برای مسافران در این کویر روزنه ای از امید وزندگی را نوید میداد .

 

در عصر تکنولوژی وافزایش جاده ها و ارتباطات همه چیز آسان به نظر میرسد اما همچنان ناشناخته های فراوانی وجود دارد که بشر بدان دست نیافته و یا حوصله و وقت دیدن آن را ندارد که در طول زمان کشف خواهند شد، واین کویر است که ناشناخته های زیادی دارد وهر بار که وارد آن میشوید دنیای تازه تری در پیش چشم شما آشکار می شود.

 

 

محمدرضا آرین پور

منبع :وبگاه کویرهای ایران

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

آبگرم باشکندی ، روستای باشکندی ، ماکو

 

چشمه آبگرم باشكندی در فاصله 2 كیلومتری روستای باشكندی و 13 كیلومتری جاده ماكو بازرگان واقع شده است. در این ناحیه دره وسیعی وجود دارد كه غربی - شرقی است و چشمه آبگرم در سمت راست بستر رودخانه و دامنه ارتفاعات آهكی جنوب دره قرار گرفته است. آب و گاز از چند نقطه كناره حوضچه از زمین میجوشد. آبدهی چشمه حدود 6 لیتر در ثانیه است. قاعده حوضچه مثلثی شكل، 6 متر اضلاع دو طرف هر یك 9 متر و عمق حوضچه 40 سانتیمتر است. سمت چپ بستر رودخانه و مقابل این حوضچه از چندین نقطه دیگر نیز آب با حبابهای گازدار خارج میشود و باتلاقی را تشكیل داده است.

 

این آب در ردیف آبهای معدنی بیكربنات كلسیك گازدار و گرم است.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

آبگرم شوطآباد ، روستای شوطآباد ، ماکو

 

روستای شوطآباد در 27 كیلومتری جنوب شرقی ماكو واقع شده است. 2/5 كیلومتر بعد از شوطآباد تپهای وجود دارد كه آبگرم از بالای آن خارج میشود. مظهر اصلی چشمه را یك حوضچه طبیعی به شكل كثیرالاضلاع غیرمنتظم تشكیل داده است.

 

آب گازدار از قسمت غربی حوضچه از زمین بیرون میآید و از مجرایی كه در جنوب غربی حوضچه قرار دارد خارج میگردد. ابتدای این مجرا عریض، ولی بعداً كم عرض میشود و به 15 سانتیمتر میرسد. عمق مجرا 5 سانتیمتر است.

 

آب پس از طی سطح تپه از دامنه آن سرازیر میشود و آثاری سفید رنگ از خود به جای میگذارد. در شمال غربی چشمه اصلی، سه حوضچه دیگر نیز وجود دارد كه مجاری خروج آب آنها در سطح تپه نمایان است، ولی در حال حاضر از یكی از آنها آب خارج میشود.

آبدهی چشمه اصلی در حدود 3 لیتر در ثانیه است و آب آن جزو آبهای معدنی بیكربنات مخلوط گازدار و آهندار است.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

آبگرم قارنجه ، دهکده قارنجه،؟؟؟

 

این چشمه در 5 كیلومتری دهكده قارنجه، در درهای به نام دره رودخانه آقچای قرار گرفته است. چشمه یك حوضچه طبیعی به شكل بیضی با دو قطر 2/5 و 4 متر تشكیل داده و در پای آن دامنه كوههایی است كه از سنگهای آهكی مطبق و تراورتن تشكیل شده است.

 

بالاتر از مظهر چشمه و در دامنه كوه، رسوبهای كربنات دیده میشود و آب چشمه جزو آبهای بیكربنات مخلوط و گوگردی گرم است.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

آبگرم ایستیسو ، سلماس

 

این آبگرم كه به آبگرم سلماس نیز معروف است در 69 كیلومتری جاده ارومیه - سلماس واقع شده و آب آن از چندین نقطه در دامنه تپهای از زمین خارج میشود و حوضچههای طبیعی جالبی را به وجود آورده است. روی یكی از حوضچهها را اتاقكی ساختهاند كه اغلب زنان از آن استفاده میكنند. مقدار آبدهی چشمه كم است و بررسی به عمل آمده نشان میدهد كه آب آن در ردیف آبهای كلروره بیكربنات سدیك و گرم گوگردی قرار دارد.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

چشمه آبگرم دهلران ، دهلران

 

در فاصله 3 كیلومتری شهر دهلران چشمه آبگرمی با خواص گوگردی قرار گرفته كه از اهمیت ویژهای برخوردار است.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

چشمه آبگرم سراب ، سراب

 

چشمه آبگرم سراب در جنوب غربی شهر سراب از زمین خارج میشود. آب از مظهر چشمه در دامنه ارتفاعات نزدیك كف دره همراه گاز از زمین خارج شده و به رودخانه مجاور میریزد. آب چشمه سراب از دسته آبهای سولفاته سدیك گرم است.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

آبگرم میانلو ، کنگان

 

این چشمه در شمال شهرستان كنگان قرار دارد و از شكاف سنگهای آهك مارنی از زمین خارج شده و عامل تشكیل آن ساختار زمینشناختی است. آب چشمه در ردیف آبهای سولفات كلسیم همراه با منیزیم و كلرور سدیم ولرم است.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

آبگرم نیکو ، دشتی (خورموج)

 

این چشمه در مسیر جاده بوشهر به بندرعباس و در شمال خورموج قرار دارد. مظهر چشمه از شكاف سنگهای آهك آسماری از زمین خارج میشود. عامل تشكیل آن گسله است و آب چشمه در ردیف آبهای سولفات كلسیم همراه با منیزیم و كلرور سدیم ولرم است.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

آبگرم گنویه ، روستای گنویه ، دشتی(خورموج)

 

این چشمه در كنار جاده خورموج - دَیِّر در حوالی روستای گنویه قرار دارد. مظهر چشمه از شكاف سنگهای آهك مارنی خارج میشود و عامل تشكیل آن ساختار زمینشناختی است. آب چشمه در ردیف آبهای سولفات كلسیم همراه با منیزیم و كلرور سدیم ولرم است.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

آبگرم قوچارک ، اهرم ، بوشهر

 

این چشمه در مسیر جاده بوشهر به بندرعباس در 5 كیلومتری جنوب غربی اهرم از شكاف سنگهای آهك مارنی از زمین خارج میشود. آب این چشمه در ردیف آبهای سولفات كلسیم همراه با منیزیم زیاد و كلرور سدیم ولرم است.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

آبگرم میراحمد ، اهرم ، بوشهر

 

این چشمه در 77 كیلومتری مسیر جاده اهرم به خورموج قرار دارد كه با یك كیلومتر جاده خاكی به مظهر چشمه میرسد. آب آن از دامنه كوه و از شكاف سنگهای مارنی و گچی از زمین خارج میشود.

 

عامل تشكیل این چشمه ساختار تكتونیكی است و آب آن در ردیف آبهایی با كاتیونها و آنیونهای مختلف گرم است. آبدهی چشمه بسیار بالاست. سفره آب این چشمه بسیار وسیع است و تمام زمینهای اطراف آن بر روی این سفره قرار میگیرند. در حال حاضر دارای دو استخر زنانه و مردانه است.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

آبگرم اهرم (آب باد اهرم) ، اهرم ، بوشهر

 

این چشمه در نزدیكی شهر اهرم در 63 كیلومتری جاده بوشهر به طرف بندرعباس قرار دارد و حدود 2 كیلومتر مسیر فرعی خاكی تا رسیدن به مظهر چشمه فاصله دارد. مظهر چشمه از شكاف سنگهای رسوبی مارنی و گچی از زمین خارج میشود و آب آن در ردیف آبهایی با بارهای منفی و مثبت مختلف و گرم است.

 

این چشمه دو استخر زنانه و مردانه دارد كه در چند سال اخیر توسط جهاد سازندگی احداث شده است و آب گرم توسط یك كانال از سرچشمه به استخرها هدایت میشود.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

آبگرم برازجان ، دشتستان (برازجان)

 

این چشمه در 12 كیلومتری مسیر جاده برازجان به كازرون و در فاصله 6 كیلومتری جنوب روستای دالكی از شكاف سنگهای مارنی و گچی از زمین خارج میشود و دارای خواص درمانی برای بیماریهای پوستی است.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

آبگرم خانیک 1 و 2 ، روستای خانیک ، دشتستان (برازجان)

 

این چشمهها در یك كیلومتری روستای خانیك در منطقه برازجان از شكاف سنگهای آهكی و گچی از زمین خارج میشوند. چشمههای یاد شده آبدهی تقریباً زیادی دارند و از خواص درمانی قابل توجهی نیز برخوردار هستند. دسترسی به این چشمهها آسان است و آب آنها در ردیف آبهای سولفات كلسیم همراه با منیزیم و كلرور سدیم ولرم است.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

با سلام

عاغا شهرستان ما هم یه آبگرم داره تورسیتی خیلی جای خوبیه

این آبگرم در دل کوه های بزقوش آذربایجان شرقی در شهرستان اسبفروشان قرار دارد

قابل ذکر است که این آبگرم در دو سال اخیر بخش های بانوان و آقایان از هم تفکیک گردیده که بازدید کنندگان در هر وقت زمانی از این آبگرم استفاده کنند

گذرتون خورد حتما یه سری بزنید:109:

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

×
×
  • اضافه کردن...