رفتن به مطلب
لطفا جهت استفاده از تمام مطالب ثبت نام کنید ×
انجمن های دانش افزایی چرخک
لطفا جهت استفاده از تمام مطالب ثبت نام کنید

دانلود کتب و pdf های مفید در زمینه بورس


ارسال های توصیه شده

در این تاپیک کتب عمومی و PDF هایی که در زمینه بورس هستند رو برای دانلود شما عزیزان قرار می دهیم امیدوارم که مفید واقع بشه

 

همه چیز در باره P/E

 

P/E یا نسبت قیمت به سود یکی از ابزارهای قدیمی و عموماً پر استفاده به منظور ارزش گذاری سهام است. هر چند محاسبه P/E بسیار ساده است اما تفسیر آن عملاً دشوار می نماید. در شرایط معینی این نسبت بسیار گویا و در زمان های دیگر کاملاً بی معنا جلوه می کند. از این رو، غالباً سرمایه گذاران این اصطلاح را نادرست به کار می گیرند و در تصمیماتشان بیش از حد لازم به آن وزن می دهند.

در بخش های بعدی این مقاله ابتدا به تشریح و تبیین P/E می پردازیم، سپس چگونگی استفاده از این نسبت را در تجزیه و تحلیل سهام بازگو می کنیم، و سرانجام به شرایطی می پردازیم که نباید از این نسبت استفاده شود.

 

P/E چیست؟

P/E کوتاه شده نسبت price) P یا قیمت سهم) به EPS Earning Per Share) یا سود هر سهم) است. همان گونه که از نام آن پیدا است، برای محاسبه P/E آخرین قیمت روز سهام یک شرکت به سود هر سهم (EPS) آن تقسیم می شود. غالباً P/E در تاریخ هایی محاسبه می شود که شرکت ها اطلاعات EPS (معمولاً سه ماهانه) را افشا می کنند. این P/E را که بر مبنای آخرین EPS محاسبه می شود بعضاً P/E دنباله دار نیز می گویند. اما گاهی از EPS برآوردی برای محاسبه P/E استفاده می شود، این EPS معمولاً معرف سود برآوردی سال آینده است. در این صورت به P/E محاسبه شده P/E برآوردی یا پیشتاز گفته می شود.

محاسبه P/E گاهی روش سومی هم دارد که مبتنی بر میانگین دو فصل گذشته و برآورد دو فصل باقیمانده سال است. تفاوت عمده ای بین این سه نوع وجود ندارد اما باید بدانید که از محاسبات داده های تاریخی واقعی در مقایسه با برآوردهای تحلیلگران مالی استفاده کنید. مشکل بزرگ محاسبه P/E مربوط به شرکت هایی است که سود آور نیستند و از این رو EPS منفی دارند. در خصوص چگونگی رفتار با این پدیده دیدگاه های متفاوتی وجود دارد. برخی قائل به وجود P/E منفی هستند، گروهی در این حالت P/E را صفر می دانند و بسیاری دیگر هم معتقدند که دیگر P/E محلی از اعراب ندارد.

به لحاظ تاریخی در بورس اوراق بهادار تهران عموماً میانگین P/E در دامنه ۲‎/۳ تا ۲‎/۱۳تجربه شده است. نوسان P/E در این دامنه عمدتاً بستگی به شرایط اقتصادی هر زمان دارد. در حال حاضر میانگین P/E کل شرکت های پذیرفته شده در بورس تهران حدود ۲‎/۸ است. همچنینP/E بین شرکت ها و صنایع می تواند کاملاً متفاوت باشد.

کاربرد P/E

به لحاظ نظری، P/E یک سهم به ما می گوید که سرمایه گذاران چند ریال حاضرند به ازای هر ریال سود یک شرکت پرداخت نمایند. به همین جهت به آن ضریب سهام نیز می گویند. به عبارت دیگر اگر P/E یک سهم ۲۰ باشد بدین معنی است که سرمایه گذاران حاضرند ۲۰ ریال برای هر ریال از سود این سهم (که شرکت تولید می کند) بپردازند

 

dn.png

 

جهت دانلود PDF روی دکمه دریافت کلیک کنید

 

برگرفته از وبلاگ وبلاگ ::: الفبای بورس :::- آموزش بورس - تحلیل -: | خانه

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

dn.png

حجم 245 کیلوبایت

گزیده ای از متن PDF

آشنايي با بورس و نحوه خريد و فروش سهام و راههاي سرمايه گذاري در آن

 

در اين مقاله سعي شده است خواننده با سازوكارهاي قانوني بورس آشنا شود و با توضيحات ساده در مورد فعاليتهاي مختلف آن، از جمله نحوهي خريد و فروش، راههاي مختلف سرمايهگذاري، فوايد سرمايهگذاري و .... آگاهي پيدا كند و اطلاعات اساسي و اوليهي مورد نياز خود را كسب نمايد.

 

مقدمه

..........

همهي افراد جامعهي ما بورس را نميشناسند و با نحوهي سرمايهگذاري در آن و فوايد و سودمنديهاي ناشي از آن آشنا نيستند. اين در حالي است كه آشنايي با بورس و فعاليت در آن ميتواند در زندگي اقتصادي مردم بسيار مؤثر باشد. تا همين سالهاي اخير، بيشتر مردم پساندازهاي خود را فقط در بانكها نگهداري ميكردند و با راههاي ديگر استفاده از اندوختههاي خود آشنا نبودند. اما امروزه بسيار شنيده ميشود كه راه ديگري هم براي استفاده از پساندازها وجود دارد و آن اين است كه يك فرد عادي ميتواند در مالكيت واحدهاي توليدي و تجاري بزرگ مشاركت نمايد و از نتايج مشاركت و سرمايهگذاري خود به سادگي بهرهمند شود. اما به راستي چگونه ممكن است يك فرد عادي با سرمايهاي اندك در سرمايهگذاريهاي بزرگي شريك شود در حالي كه نه شركاي خود را ميشناسد و نه امكان كسب اطلاع از نحوهي فعاليت، ميزان هزينهها، درآمدها و ... دارد؛ گذشته از اين، اصلاً چنين كسي چگونه ميتواند از حساب و دخل و خرج اين مركز توليدي كه در آن مشاركت كرده است آگاهي پيدا كند؟

در پاسخ به اين سوال بايد گفت كه، بورس امكان هر آنچه را كه براي سرمايهگذاري و مشاركت در اين مراكز لازم است فراهم آورده و علاوه بر نظارت دقيق بر فعاليتهاي اين مراكز، مطابق قانون مدافع حقوق سرمايهگذاران است.

در اين مقاله سعي شده است خواننده با سازوكارهاي قانوني بورس آشنا شود و با توضيحات ساده در مورد فعاليتهاي مختلف آن، از جمله نحوهي خريد و فروش، راههاي مختلف سرمايهگذاري، فوايد سرمايهگذاري و .... آگاهي پيدا كند و اطلاعات اساسي و اوليهي مورد نياز خود را كسب نمايد.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

دانلود راهنمای مفید تریدر 5

 

معاملات در کلاس جهانی

تحت امتیاز و پشتیبانی متاتریدر 5

وابسته کارگزاری مفید

حجم 5.3 مگابایت

dn.png

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

گزیده ای از متن PDF

 

بورس اوراق بهادار

________________

 

«بورس اوراق بهادار» به معني يك بازار متشكل و رسمي سرمايه است كه در آن خريد و فروش سهام شركتها يا اوراق قرضه دولتي يا موسسات معتبر خصوصي، تحت ضوابط و قوانين و مقررات خاصي انجام ميشود. مشخصه مهم بورس اوراق بهادار، حمايت قانون از صاحبان پساندازها و سرمايههاي راكد و الزامات قانوني براي متقاضيان سرمايه است.

بورس اوراق بهادار كه به عنوان نبض اقتصاد كشور مورد توجه تحليلگران اقتصادي ميباشد، از سويي مركز جمعآوري پساندازها و از سوي ديگر، مرجع رسمي و مطمئني، است كه دارندگان پساندازهاي راكد، ميتوانند محل نسبتاً مناسب و ايمن سرمايهگذاري را جستجو كرده و وجوه مازاد خود را براي سرمايهگذاري در شركتها به كار انداخته و يا با خريد اوراققرضه دولتها و شركتهاي معتبر، از سود معين و تضمين شدهاي برخوردار شوند.

بازار اوراق بهادار در واقع مكمل بخش بانكي در تأمين نيازهاي مالي بنگاههاي خصوصي و دولتي ميباشد. وجود يك بازار اوراق بهادار كه در چارچوب مكانيزم بازار عمل كند ميتواند در تخصيص بهينه منابع مالي و كاراتر عمل نمايد. شاهد مدعا اينكه كشورهايي كه داراي بازار سرمايه(بورس) تكامل يافتهتر بودهاند، توانستهاند رشد اقتصادي زيادتر داشته باشند. سيستم بانكي نيز با استفاده از مكانيزم اوراق بهادار ميتواند نقدينگي مورد نياز خود را بدست آورده و تكافوي سرمايه خود را بهبود بخشد.

وظیفه اصلی بورس اوراق بهادار، فراهمآوردن بازاری شفاف و منصفانه برای دادوستد اوراق بهادار پذیرفته شده و همچنین سیستمی مناسب برای نظارت بر جریان دادوستد، عملیات بازار و فعالیت اعضای آن است. در این راستا، یک بورس اوراق بهادار بهطور متعارف، مسؤولیتهای زیر را بر عهده خواهد داشت:

1- پذیرش یا لغو پذیرش اعضا شامل کارگزاران، معاملهگران، بازارگردانان و مشاوران و مدیران سرمایهگذاری.

2- پذیرش یا لغو پذیرش ابزارهای مالی قابل دادوستد در بورس.

3- فراهم آوردن یک سیستم دادوستد مناسب و کارآمد.

4- فراهم آوردن یک سیستم مناسب و کارآمد برای تسویه و پایاپای دادوستد.

5- فراهم آوردن یک سیستم مناسب برای نظارت بر جریان دادوستد، عملیات بازار و فعالیت اعضا.

6- فراهم آوردن امکانات و تسهیلات لازم برای توزیع و انتشار اطلاعات مربوط به دادوستد و نیز سایر اطلاعات لازم برای تصمیمگیری درباره دادوستد اوراق بهادار.

بورس اوراق بهادار به عنوان یک بازار منسجم و سازمان یافته، مهمترین متولی جذب و سامان دادن صحیح منابع مالی سرگردان است و با جمعآوری نقدینگی جامعه و فروش سهام شرکتها، ضمن به حرکت در آوردن چرخهای اقتصاد جامعه از طریق تأمین سرمایههای موردنیاز پروژهها، کاهش دخالت دولت در اقتصاد و نیز افزایش درآمدهای مالیاتی، منافع اقتصادی چشمگیری به ارمغان میآورد و در کنار آن، اثرات تورمی ناشی از وجود نقدینگی در جامعه را نیز از بین میبرد.

از نظر اقتصاد خرد، بورس یک نمونه بسیار نزدیک به بازار رقابت کامل است. کالاها در بورس همگناند و بهدلیل وجود مقدار زیادی خریدار و فروشنده در آن و همچنین آزادی ورود و خروج نیروها، قیمتهای تعیین شده بسیار نزدیک به قیمتهای تعادلی هستند. بورس اوراق بهادار با ایجاد فضای رقابتی به عنوان ابزاری اقتصادی، باعث میشود که شرکتهای سود ده، بتوانند از طریق فروش سهام به تأمین مالی بپردازند و برعکس شرکتهای زیانده به طور خودکار از گردونه خارج شوند. بدینترتیب با چنین تفکیکی، بازار میتواند به تخصیص مطلوب منابع بپردازد.

 

مزاياي بورس اوراق بهادار

 

 

 

 

حجم 88.3 کیلوبایت

dn.png

 

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

گزیده ای از متن PDF

 

آشنایی با ارکان بازار اوراق بهادار

____________________________

به دنبال تحولات اقتصادی و اجتماعی دهه 1340 و شروع حرکت اقتصاد ایران به سمت اقتصاد مبتنی بر بازار و افزایش فعالیتهای صنعتی در آن دوره که تامین مالی آن بدون شک نیازمند بازارها و ابزارهای جدید بود، ایجاد بورس اوراق بهادار در دستور کار قرار گرفت و قانون تاسیس آن در اردیبهشت 1345 به تصویب مجلس شورای ملی رسید و پس از آن، بورس اوراق بهادار تهران به عنوان یکی از ابزارهای متکی به نظام بازار آزاد با هدف تشویق بخش خصوصی در اقتصاد ایران تاسیس شد و از بهمن ماه 1346 فعالیت خود را با پذیرش سهام بانک توسعه صنعتی و معدنی ایران، شرکت نفت پارس، اوراق قرضه دولتی، اسناد خزانه و اوراق قرضه عباسآباد به طور رسمی آغاز کرد. بورس اوراق بهادار تهران تا سال 1384 در چارچوب تعیین شده در قانون مزبور فعالیت کرد، در این ساختار، سازمان کارگزاران بورس اوراق بهادار تهران به عنوان تنها رکناجرایی، با شخصیت حقوقی مستقل غير انتفاعي، مسؤولیت اداره بورس را به عهدهداشت. اين سازمان را هیئتمدیرهی هفت نفرهاي اداره مي كرد كه توسط مجمع عمومیاعضا انتخاب میشدند. هیئت مدیره هم دبیرکل را به عنوان بالاترین مقام اجرایی بورسانتخاب ميكرد. نظارت بر فعاليت سازمان كارگزاران بورس تهران هم بر عهده شوراي بورس، بهعنوانبالاترین رکن تصمیمگیری و مسؤول و ناظر حسن اجرای قانون تأسیس بورس اوراق بهادار، قرار داشت.

قانون تاسیس بورس اوراق بهادار، در سال 1384 و با توجه به عدم توان پاسخگویی به نیازهای جدید بازار اوراق بهادار، مورد بازنگری قرار گرفت و در آذرماه همان سال، قانون بازار اوراق بهادار به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید.

 

 

حجم151 کیلوبایت

dn.png

 

 

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

کتاب مبانی بازاز و نهادهای مالی ( جلد اول)

نویسندگان: فرانک فبوزی - فرانکو مودیلیانی - مایکل فری

ترجمه : دکتر حسین عبده تبریزی

ناشر: پیشبرد

حجم 1.36 مگابایت

 

dn.png

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

دانلود PDF کتاب ارزشیابی اندازه گیری و مدیریت ارزش شرکت ها ( جلد اول )

نویسندگان : تیم کولر ،مارک گودهارت ،دیوید وسلز

مترجمان : حسین عبده تبریزی ، هادی لاری

 

حجم 3.5 مگابایت

dn.png

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

×
×
  • اضافه کردن...