رفتن به مطلب
لطفا جهت استفاده از تمام مطالب ثبت نام کنید ×
انجمن های دانش افزایی چرخک
لطفا جهت استفاده از تمام مطالب ثبت نام کنید

ارسال های توصیه شده

آشنایی با خواص سویا

 

 

 

 

آیا سویا میتواند جایگزینی سالم برای گوشت باشد؟

ایـــن روزها شاید کمتر فروشگاه مواد غذایی را بتوان یافت که در آن خبری از فراوردههای سویا نباشد. حتی در بسیاری از غذاهای آماده نیز از فراوردههای سویا برای بهبود کیفیت و افزایش ارزش پروتئینی آن استفاده میشود.

انواع مختلف لوبیای سبز سویا دارای 30 تا 40 درصد پروتئین است که با فرآوری آن از طریق کاهش یا حذف مواد غیرپروتئینی از قبیل آب، روغن و کربوهیدراتها سه فرآورده عمده از آن بهدست میآید: پروتئین سویا که فراوردهای است با 50 تا 65 درصد پروتئین خالص، کنسانتره سویا که 65 تا 90 درصد پروتئین دارد و بالاخره ایزولات سویا که میزان پروتئین آن بیش از 90 درصد است.

 

 

 

 

به طور کلی محصولات سویا را میتوان به دو دسته بزرگ محصولات تخمیری و غیرتخمیری تقسیم کرد. لوبیای سبز سویا، تنقلات سویا مثل آجیل سویا، جوانهها، شیر سویا و تافو از جمله محصولات غیرتخمیری سویا است؛ در حالی که محصولاتی از قبیل سس سویا، تمپه، میسو، ناتو و تافوی تخمیری ازدسته محصولات تخمیری سویا به حساب میآیند و به شکلهای مختلف مورد استفاده قرار میگیرند. این مقاله شما را با خواص سویا و نقش آن در سلامت انسان بیشتر آشنا میکند.

تحقیقات اخیر نشان داد که لوبیای سویا تنها حبوباتی است که پروتئین موجود در آن در مقایسه با سایر حبوبات بسیار شبیه به پروتئینهای حیوانی بوده و میتواند به عنوان جایگزین مناسبی برای گوشت مورد استفاده قرار گیرد. پروتئینهای موجود در سویا شامل اغلب اسیدهای آمینه اصلی مورد نیاز انسان است.

همچنین این دانه غذایی منبع سرشاری از لیزین است که یک اسید آمینه ضروری برای تغذیه انسان به حساب میآید. سویا همچنین حاوی مقادیر قابل توجهی از املاح معدنی شامل کلسیم، آهن، سدیم، پتاسیم، روی و فسفر است. همچنین پروتئین سویا منبع سرشاری از ترکیباتی موسوم به ایزوفلاونها است که در پیشگیری از سرطانها، جلوگیری از پوکی استخوان و جلوگیری از وقوع بیماریهای قلبی- عروقی نقش بسیار مهمی دارد.

 

 

سویا و کاهش بیماریهای قلبی- عروقی

طی سالهای 1990 تا 1999 نظریهای مطرح شد مبنی بر اینکه جایگزینی محصولات حیوانی با سویا سبب افزایش نوع خوب کلسترول در بدن میشود. این نظریه در سال 1999 به اثبات رسید و در همین سال بود که سازمان غذا و داروی آمریکا با انتشار اطلاعیهای اعلام کرد که با مصرف روزانه 25 گرم پروتئین سویا به عنوان بخشی از رژیم غذایی که دارای میزان کم اسیدهای چرب اشباع شده و کلسترول است، خطر بیماریهای قلبی-عروقی کاهش مییابد.

به دنبال انتشار این اطلاعیه FDA حق ترویج و تبلیغ سویا را بر روی اتیکتهای غذایی بلامانع اعلام کرد و تقریبا در همین زمان بود که سویا به عنوان یک رژیم غذایی مناسب برای بیماران قلبی معرفی شد.

پژوهشهای انجام شده طی سالهای گذشته نشان داد که پروتئین سویا سبب کاهش کلسترول تام خون،کاهش کلسترول بد خون(LDL)، کاهشتری گلیسریدها و همچنین افزایش سطح کلسترول خوب خون(HDL) میشود و اثر آن در کاهش کلسترول و پیشگیری از بیماریهای قلبی - عروقی شبیه به اثر داروهای سنتتیک است.

همچنین در تحقیقات دیگری معلوم شد که پروتئین سویا با داشتن ایزوفلاونهای جنستاین، ددزاین و Glycitein قادر است خطر وقوع بیماریهای قلبی-عروقی را به میزان قابل توجهی کاهش دهد. از سوی دیگر پروتئین سویا دارای مقدار زیادی اسیدهای آمینه گلیسین و آرژینین است که تمایل به کاهش سطح انسولین خون داشته و در نهایت منجر به کاهش سنتز کلسترول میشوند.

در همین رابطه باید گفت که پروتئینهای حیوانی دارای مقادیر بالای اسید آمینه لیزین میباشند که تمایل به بالا بردن سطح انسولین خون داشته و بدین ترتیب سبب افزایش سنتز کلسترول میشوند. از سوی دیگر نسبت بالای اسید آمینه آرژینین به لیزین در پروتئین سویا این اطمینان را ایجاد میکند که اسید آمینه آرژینین اثر افزایش دهندگی کلسترول توسط اسید آمینه لیزین را خنثی کند.

پژوهشهای انجام شده همچنین نشان داد که ساپونینهای موجود در سویا ممکن است به دلیل شباهت ساختمان شیمیایی با کلسترول، جذب آن را مهار کرده و سبب افزایش دفع کلسترول از بدن شوند. از طرف دیگر در تحقیق جداگانهای معلوم شد که فیتو استرولهای موجود در سویا از طریق رقابت با جذب کلسترول رودهای قادرند میزان کلسترول خون را کاهش دهند.

 

 

کاهش دهنده فشار خون

تحقیقات نشان داد که بسیاری از رژیمهای غذایی حاوی محصولات گیاهی در کاهش فشار خون موثر است. بر اساس پژوهشهای انجام شده، غذاهای حاوی سویای ایزوله و غنی شده از کلسیم میتوانند مکملهای مناسبی برای بیماران فشار خونی باشند. همچنین مطالعات انجام شده در این زمینه نشان داد که محصولات تخمیری سویا نظیر ناتو و میسو حاوی پپتیدهایی هستند که با انبساط عروق قادرند از بالا رفتن فشار خون جلوگیری کنند.

همچنین نتایج تحقیقات انجام شده در نقاط مختلف جهان حکایت از آن دارد که پروتئین سویا به دلیل داشتن مقادیر زیادی از ایزوفلاونها که یک نوع آنتی اکسیدان موثر در جلوگیری از ایجاد غدد سرطانی در پروستات است، میتواند سبب بهبود عملکرد پروستات شود.

در همین رابطه مطالعات آماری انجام شده در میان مردان ژاپنی نشان داد که شیوع بیماریهای بد خیم پروستاتیک در میان مردانی که دارای رژیمهای غذایی مبتنی بر سویا بوده اند به میزان قابل توجهی کمتر از سایر افراد بوده است. همچنین بر اساس یک فرضیه ایزو فلاونهای موجود در سویا میتوانند به عنوان استروژنهای ضعیف برای مهار کردن گیرندههای استروژن در پروستات در مقابل استروژنهای قوی تر بهکار روند.

گفتنی است در صورتی که استروژنهای قوی این گیرندهها را در پروستات تحریک کنند، سبب بزرگ شدن پروستات میشوند که به نظر میرسد ایزوفلاونهای موجود در سویا مانع از این عمل خواهند شد.

 

 

خواص ضد سرطانی سویا

برخی از کارشناسان میگویند دلیل اینکه مردم آسیا خیلی کم در معرض ابتلا به سرطان هستند این است که در طول عمرشان به مصرف مواد غذایی حاوی سویا میپردازند. تحقیقات انجام شده نشان داد که وجود محصولات مبتنی بر سویا در رژیمهای غذایی بر روی عامل تشکیل دهنده سرطان یا MNNG که تحریک کننده سرطان معده در حیوانات است، یک اثر محافظتی دارد.

همچنین گفته میشود که برخی محصولات سویا از قبیل تافو، پروتئین ایزوله سویا، عصاره سویا و میسو قابلیت مهار کردن تشکیل نیتریتها که به عنوان یکی از عوامل سرطانزا شناخته شده است را دارد. در همین رابطه چندین ترکیب در لوبیای سویا شناسایی شده است که دارای خواص ضد سرطانی است.

این ترکیبات عبارتند از: بازدارندههای پروتئاز، فیتاتها، ساپونینها، فیتو استرولها، اسیدهای چرب امگا3 و ایزو فلاونها که در این میان ایزوفلاونها از اهمیت بسیاری برخوردار است. فعالیت ضداستروژنیک، بازدارندگی آنزیم های سرطانی، فعالیتهای آنتی اکسیدانی و افزایش مصونیت ساختمان سلولی از جمله خواصی است که به ایزوفلاونها نسبت داده اند.

بررسیها نشان میدهد که احتمال بروز سرطان در 45 درصد از زنان به دلیل مصرف مواد غذایی حاوی سویا تا حدی کاهش مییابد. در همین رابطه بررسیهای آزمایشگاهی حاکی از آن است که فیتو کمیکالهایهای شبیه به استروژن موجود در سویا میتواند به گیرندههای هورمون استروژن موجود در بدن متصل شود و این امر تا حدود زیادی جلوی پیشرفت سلولهای سرطانی سینه را میگیرد.

از سوی دیگر فیتو کمیکالهای موجود در سویا از رشد سلولهای سرطانی موجود در پروستات هم جلوگیری میکند. طی این تحقیقات همچنین مشخص شد که مصرف سویا به میزان 20 الی 50 درصد از خطر ابتلا به سرطانهای پروستات، سینه و رحم جلو گیری میکند. البته در این بین مصرف سویا باید با کنترل میزان وزن و چاقی، مصرف سبزیجات، کاهش میزان مصرف گوشت قرمز و انجام ورزشهای منظم همراه باشد تا نتیجه مطلوب تری را فراهم کند.

در واقع تردیدی که امروزه دانشمندان نسبت به تاثیر مصرف سویا و نقش آن در کاهش خطر ابتلا به سرطان دارند به زمان مصرف این نوع ماده غذایی مربوط میشود. بیشترین تاثیر مصرف سویا در کاهش خطر ابتلا به سرطان سینه زمانی است که قبل از بلوغ جنسی مصرف شود زیرا در این سن و سال مصرف سویا در رشد سلولهای بافت سینه تاثیر میگذارد در حالی که اگر مصرف این ماده غذایی در زنان خیلی دیر شروع شود باید محدودیتهای خاصی برای آن در نظر گرفت.

 

 

برخی محدودیتها در مصرف سویا

به رغم فواید بسیار متعدد لوبیای سویا و محصولات آن، این لوبیای سبز دارای برخی خواص نه چندان مطلوب نیز هست که بعضاً ممکن است محدودیتهایی را برای مصرف آن ایجاد کند. از جمله این محدودیتها میتوان به ایجاد ناراحتی و نفخ شکم در هنگام مصرف لوبیای سویا و محصولات حاصل از آن اشاره کرد که علت آن وجود دو قند استاکیوز و رافینوزاست.

هر چند که مطالعات اخیر برخی اثرات مفید از قبیل جلوگیری از یبوست و اسهال، محافظت از کبد در هنگام سم زدایی، اثرات ضد سرطانی و همچنین خاصیت کاهش فشار خون را نیز به این دو قند نسبت داده است.

همچنین طعم مختصر لوبیایی محصولات سویایی از جمله مواردی است که ممکن است بعضاً در مصرف آن محدودیتهایی ایجاد کند هر چند که امروزه تولید کنندگان محصولات سویایی با بکارگیری فناوریهای جدید و تنوع محصولات سعی در به حد اقل رساندن و مطلوب کردن چنین طعمی دارند.

از سوی دیگر به عقیده بسیاری از کارشناسان تغذیه ، سویا به تنهایی نمیتواند به عنوان یک وعده غذایی معجزه آسا مطرح باشد بلکه باید توجه داشت که این ماده غذایی نیز همانند بسیاری از مواد غذایی دیگر میبایست با مقادیر کافی میوه ،سبزیجات تازه و سایر گیاهان فیبردار و غذاهای کم چرب مورد استفاده قرار گیرد.

 

 

منبع : همشهری

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

آشنایی با رژیم غذایی سویا

 

آرش نهاوندی:

تحقیقات جدید حکایت از آن دارد که صرف مخارج بیشتر برای تأمین غذای سالمتر، تنها راه رعایت یک رژیم غذایی سالم نیست.

دکتر آدامام برنشتین و محققانش از دانشکده بهداشت عمومی دانشگاه هاروارد در بوستون میگویند: افزایش مصرف بادام و آجیل و سویا و دانههای گیاهی به جای گوشت قرمز و لبنیات پرچرب میتواند بهترین سرمایهگذاری برای یک رژیم غذایی سالم باشد.

او میگوید: سویا و دانههای گیاهی از فراوردههای غذایی پرچرب ارزانتر و بهصرفهتر هستند. افراد میتوانند به جای مصرف فراوان میوه و سبزیجات بخشی از این رژیم غذایی خود را به دانههای گیاهی و سویا اختصاص دهند تا از هزینههایغذایی آنها تا حد قابل توجهی کاسته شود و در ضمن نیز از رژیم غذایی سالمی پیروی کرده باشند زیرا بنا بر نتایج تحقیقاتی که در پی میآید، رژیم غذایی مرسوم سلامت، با استفاده از میوه فراوان و سبزیجات، هزینه بالاتری نسبت به غذای پرچرب را میطلبد.

محققان میگویند: راز داشتن یک رژیم غذایی سالم و کمهزینهتر از نظر مالی صرف هزینه برای خرید محصولات غذایی است که ریشه گیاهی دارند.

تحقیقات بسیار نشانگر آن است که مصرف غذاهای آماده و فستفود کم هزینهتر از مصرف میوههای تازه و سبزیجات است.

محققان از کشورهای اسپانیا، فرانسه و آمریکا در گزارشی که از تحقیقات خود در نشریه آمریکایی تغذیه منتشر کردهاند نوشتهاند که مصرف غذاهای سالم هزینه بیشتری را بر افراد تحمیل میکند، با این حال میتوان غذاهای سالم ارزانتری را هم بهدست آورد.

محققان جهت بررسی و مقایسه میان هزینه غذایی و سلامت جسمانی وضعیت سلامت 78هزار و 191زنی که در تحقیقات سلامت پرستاران مشارکت داشتند را مورد تحقیق قرار دادند. محققان تحقیقات خود را بر اساس عادات غذایی و میزان ویتامین مصرفی این زنان مطابق با فهرست غذاهای سالم انجام دادند.

 

 

در نتیجه این تحقیقات مشخص شد که زنانی که بیشتر از مواد غذایی سالم مصرف میکردند روزانه 60/4دلار صرف غذای خود میکردند در حالی که زنانی که کمتر از غذاهای سلامت استفاده میکردند برای غذای روزانه خود 70/3دلار هزینه میکردند.

محققان میگویند با وجود آنکه در اغلب موارد غذاها یا مواد غذایی سالمتر پر هزینهتر از مواد غذایی ناسالم و مضر برای سلامت هستند افراد میتوانند با انجام تغییراتی در برنامه غذایی خود، از رژیم غذایی سالمتر و کم هزینهتری استفاده کنند؛ مانند رژیم غذایی با سویا و دانههای گیاهی.

 

 

صدها سال است که دانههای سویا بهعنوان غذای اصلی در بعضی فرهنگها محسوب میشود. این دانهها از طریق مردم شرق آسیا به آمریکای شمالی معرفی شدند. اکنون آمریکا بزرگترین تولیدکننده سویا و محصولات مرتبط با آن است. این گیاه با موارد استفاده فراوان، سرشار از پروتئین، چربی غیر اشباع، فیبر و مواد معدنی است. استفاده مکرر از سویا و محصولات آن باعث کاهش خطر ابتلا به بعضی از بیماریهای خطرناک و مهلک، مانند بیماریهای قلبی- عروقی، سرطان و پوکی استخوان میشود. بهنظر میرسد خواص مفید سویا مرتبط با فیتوکمیکالی بهنام ایزو فلاون است که تقریبا در تمامی محصولات سویا وجود دارد.

دانههای سویا حاوی تقریبا 40درصد پروتئین هستند. صنایع غذایی میتوانند دانههای سویا را طوری فرآوری کنند که پروتئین آنها حفظ شود، بنابراین دانه سویایی که خورده میشود مملو از پروتئین خواهد بود. مهمترین نتیجه حاصل از مصرف محصولات سویا کاهش بیماریهای مهلک است.

 

 

دانههای سویا دارای مواد معدنی همچون کلسیم، آهن و روی هستند که میزان مواد معدنی آن در انواع متفاوت دانههای سویا، مختلف است. 2نوع ایزوفلاون مهم در دانههای سویا، جنیستئین(genistein) و داییدزئین(daidzein) هستند. در سالهای گذشته، بالغ بر200مقاله در زمینه نقش بیولوژیکی و بیوشیمیایی ایزو فلاونها منتشر شده است.

 

 

مطالعات انجام گرفته نشان میدهد که سرطان سینه، پروستات و روده کوچک در میان افرادی که به میزان کمتری از فراوردههای سویا استفاده میکنند بیشتر شایع است. در مطالعات آزمایشگاهی انجامشده مشخص شده که ایزوفلاونها میتوانند در قابلیت رشد یک سلول سرطانی اختلال ایجاد کنند. همچنین فراوردههای سویا میتوانند خطر ابتلا به بیماریهای قلبی را کاهش دهند.

سویا از جمله مواد غذایی است که میتوان از آن فراوردههای زیادی تهیه کرد. با بهرهگیری از تکنولوژی مدرن، بشر امکان تولید انواع مختلف فراوردههای سویا را با طعمهای متفاوت دارد.

 

 

هم اکنون نیز از فراوردههای مختلف این ماده غذایی در سراسر دنیا استفاده میشود، پارهای از فراوردههای غذایی سویا عبارتند از:

 

شیر سویا: از خیس کردن دانههای لوبیایی سویا در آب و خرد کردن و فشار دادن سویاهای خیس خورده، مایعی بهدست میآید که شیر سویا نام دارد. حالتی چرب و خامهای دارد و به آن طعمهای مختلفی از جمله طعم میوه میافزایند. برای کسانی که توانایی هضم لاکتوز(قند شیر) را ندارند و نمیتوانند شیر بنوشند، شیر سویا بهترین جایگزین است.

 

 

آرد سویا: از دانههای سرخ و کنگرهدار سویا میتوان آردی درست کرد که به خوبی آرد سفید در پخت غذاهای مختلف کاربرد دارد.

جوانه سویا: مانند جوانه گندم میتوان از آن در تهیه انواع سالاد استفاده کرد.

 

 

سس سویا: نوعی سس تخمیر شده است که از سویا، غلات برشته شده، آب و نمک تهیه میشود. معمولاً در غذاهای خاور دور از این نوع سس استفاده میشود. این سس نخستین بار در کشور چین ابداع شد اما امروزه در سراسر قاره آسیا به ویژه کشور ژاپن و حتی در دیگر نقاط دنیا از آن استفاده میشود.

 

 

سویا برگر و سوسیس سویا:گیاهخواران و افرادی که برای حفظ سلامتی خود از مصرف گوشت قرمز خودداری میکنند، میتوانند به جای گوشت، سویا را کباب کرده و در انواع مختلف نانهای ساندویچی قرار دهند و از خوردن آن لذت برند.

آجیل سویا: مانند بادام زمینی، نوعی خوراکی به شمار میرود، البته خیلی کم چربتر از آن است. سریع پخته میشود و طعم آن در سالادها بینظیر است.

دانه های سویا: در حالت عادی، دانههای سویا به تنهایی مصرف نمیشوند، اما میتوان آن را مانند دانههای سایر حبوبات پخت و مصرف کرد.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

سویا همیشه مفید نیست

 

متخصصان در یک مطالعه جدید تاکید کردند که افراد مختلف باید در مصرف سویا دقت کنند چون این ماده غذایی با وجود خواصی زیادی که دارد، میتواند در برخی موارد مضر باشد.

 

به گزارش ایسنا، دکتر رزا لوپز متخصص تغذیه در دپارتمان بهداشتی نیومکزیک دراین باره خاطرنشان کرده است که برای زنان مبتلا به سرطان سینه، خوردن سویا موجب تشدید سرطان میشود.

 

به گزارش پایگاه اینترنتی سان نیوز، هم چنین کسانی که در معرض خطر ابتلا به این سرطان هستند باید در مصرف آن مراقب باشند. علاوه بر این، برخی از پزشکان معقتدند که رژیم غذایی حاوی سویا به دلیل تاثیر در کاهش تعداد اسپرمها (سلولهای جنسی نر) بر سیستم تولیدمثلی مردانه تاثیر منفی دارد.

 

به گزارش ایسنا، سویا محتوی تمام اسید آمینههای ضروری برای انسان بوده و منبعی از پروتئین محسوب میشود و در بهبود و درمان سرطانهای کولون و پروستات نقش مهمی دارد. با این وجود در یک تحقیق جدید بر روی موشهای آزمایشگاهی، متخصصان دریافتهاند که مصرف این ماده غذایی در مدت طولانی سطح هورمون جنسی مردانه موسوم به تستوسترون را به مقدار قابل توجهی در مقایسه با گروه کنترل کاهش میدهد. کاهش این هورمون در مردان موجب کاهش تولید اسپرمها شده و از این رو میتواند تاثیر نامناسبی روی توان تولید مثلی مردان داشته باشد.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

تاثیر پروتئینهای شیر و سویا در کاهش فشارخون

 

متخصصان علوم پزشکی در آمریکا تاکید کردند اگر میخواهید فشارخون خود را پایین بیاورید سویا و لبنیات کم چرب را به مقادیر بیشتری به رژیم غذایی خود اضافه کنید.

به گزارش سرویس بهداشت و درمان ایسنا، براساس نتایج یک مطالعه جدید جایگزین کردن پروتئین سویا و شیر به جای کربوهیدراتهای تصفیه شده در رژیم غذایی روزانه تاثیر قابل توجهی در پیشگیری یا درمان فشارخون بالا دارد.

 

 

این مطالعه روی 352 شرکت کننده نشان داد افرادی که مکمل پروتئینی شیر را جایگزین مکمل کربوهیدرات تصفیه شده کردند میزان فشار سیستولیک آنها 2.3 mmHg کاهش پیدا کرد.

به گزارش شبکه خبری ان بی سی، این شرکت کنندگان با خطر افزایش فشارخون مواجه بودند یا به نوع خفیف این بیماری مبتلا بودند.

جزییات این بررسی در مجله انجمن قلب آمریکا منتشر شده است.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

پروتئین سویا برای سلامت سالمندان مفید است

 

عضو هیئت علمی انستیتو تحقیقات تغذیه و صنایع غذایی کشور گفت: غذای سالمندان باید سرشار از پروتئین باشد و پروتئین سویا برای آنها بسیار مفید است.

تیرنگ نیستانی در گفتوگو با فارس اظهار داشت:: اگر سالمند دارای دندان مصنوعی بوده و در جویدن یا بلع مشکلی داشته باشد، میتواند موجب بروز سوءتغذیه در او شود همچنین این پرسش مطرح میشود که سالمند تنها غذا میخورد یا تنها زندگی میکند و باید دانست در خیلی از موارد سالمندانی که تنها غذا میخورند میلی به خوردن غذا ندارند.

عضو هیئت علمی انستیتو تحقیقات تغذیه و صنایع غذایی کشور افزود: محیط اجتماعی برای تغذیه سالمندان بسیار اثربخش است. سالمندان بخشی از زندگی ما هستند و ایجاد یک محیط اجتماعی خوب و دلنشین میتواند در روحیه آنها تأثیر بگذارد.

نیستانی اضافه کرد: مصرف لبنیات برای سالمندان بسیار اهمیت دارد و باید روزانه 2 تا 3 سهم لبنیات مصرف کنند که هر سهم معادل یک لیوان شیر است همچنین غذای سالمندان باید سرشار از پروتئین باشد و پروتئین سویا برای آنها بسیار مفید است.

وی بیان داشت: سالمندان باید روزانه 2 تا 3 سهم میوه و سبزی مصرف کنند که هر سهم میوه معادل یک میوه بزرگ یا نصف طالبی است و هر سهم سبزی معادل یک لیوان سبزی خرد شده یا نصف لیوان سبزی پخته است.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

×
×
  • اضافه کردن...