رفتن به مطلب
لطفا جهت استفاده از تمام مطالب ثبت نام کنید ×
انجمن های دانش افزایی چرخک
لطفا جهت استفاده از تمام مطالب ثبت نام کنید

کامپیوتر خود را تمیز کنید


ارسال های توصیه شده

[h=1]کامپیوتر خود را تمیز کنید[/h]

7623842912291017219256801316812102249.gif

 


گاهی اوقات که در حال کار با رایانه خود هستید به نظر می رسد که به هنگام بوت شدن با مشکلی رو به رو است و یا این که هنگ کرده است و در حالت کلی این که توان قبلی خود را از دست داده است. در صورتی که به نکات این بخش توجه داشته باشید می توانید سرعت ویندوز خود را افزایش داده و تنظیمات مورد نیاز را انجام دهید. در این بخش مسائلی در مورد رجیستری ویندوز و مواردی از این قبیل بیان نمی شود در نتیجه نگرانی نداشته باشید اگر با این موضوعات آشنایی ندارید.


 

یادگیری تکنیک های اساسی و ابزاری که بتواند به شما در توصیف وضعیت کامپیوترتان کمک کند، بسیار موثر است. می توانید با استفاده از یک برنامه منظم همواره حل مشکلات را امکان پذیر کنید. در نتیجه بهتر است با نکات کلیدی برای داشتن یک سیستم خوب آشنا شوید.

مطمئنا برخی از برنامه های تلویزیونی را مشاهده کرده اید که این راه حل را به شما می دهند تا با پرداخت هزینه ای سرعت رایانه خود را بالا ببرید. پایین آمدن سرعت سیستم شما می تواند حتی به دلیل ورود یک ویروس به سیستمتان باشد و این ربطی به پرداخت هزینه ندارد و شما می توانید با استفاده از برخی راه حل ها بدون پرداخت هزینه، مشکلات را برطرف کنید.

یکی از بهترین راه ها برای آن که بتوانید سرعت بوت سیستم را بالا ببرید غیر فعال کردن آیتم هایی است که به هنگام بالا آمدن سیستم راه اندازی می شوند. به منظور مشاهده این برنامه ها Run را باز کرده و عبارت “msconfig” را تایپ کنید. در تب “Startup” می توانید این برنامه ها را مشاهده کنید. توجه داشته باشید که نباید تمامی برنامه ها را غیر فعال کنید چرا که ممکن است برخی از برنامه های مفید را نیز غیر فعال کنید.

شما می توانید با استفاده از ابزاری که ویندوز ارائه کرده است به رفع مشکل بپردازید و حتی برخی از برنامه ها را نیز دانلود کنید.

برنامه هایی که در هنگام شروع بیش از 1 ثانیه از CPU استفاده می کنند و بیش از 3 مگابایت فضای هارد را به خود اختصاص می دهند در دسته High impact جای دارند

 

 

گاهی اوقات ممکن است بخواهید برنامه ای را حذف کنید اما نمی توانید این کار را انجام دهید. بهتر است برای رفع این مشکل وارد Run شده و عبارت regedit را وارد کنید. حال که رجیستری ویندوز باز شده به آدرس HKEY_LOCAL_MACHINE/SOFTWARE/Microsoft/Windows/CurrentVersion/Uninstall بروید. در این قسمت نام تمام برنامه ها وجود دارد، کافی است برنامه مورد نظر را انتخاب و Delete کنید.

 

[h=2]پاکسازی دیسک (Disk Cleanup)[/h] این برنامه یکی از سریع ترین و ساده ترین روش ها برای تمیز کردن هارد دیسک است بدون آن که بخواهید نرم افزار جانبی دیگری را نصب کنید. در ویندوز 8 برای دسترسی سریع به این قسمت می توانید از کلید “WIN” استفاده کرده و کلمه “disk cleanup” را تایپ کنید. در صورتی که بیش از یک درایو نصب شده داشته باشید برای پاک سازی می بایست درایو مورد نظر را انتخاب کنید.

 

 

8657792132249817992703021944143405940.gif

 

[h=2][/h] [h=2][/h] [h=2]بهینه ساز درایو (Drive Optimizer)[/h] زمانی که سیستم شما در حال اجرا است، بهینه سازی هارد دیسک بسیار مهم است و این کار توسط ابزاری که از جانب ویندوز ارائه شده است، انجام می شود.

 

 

12022865482097118951617410425175483329.gif

 

 

[h=2]Task Manager[/h] این ابزار از گذشته در ویندوز به منظور تشخیص عوامل کاهش دهنده سرعت و توقف عملیات آن ها به کار برده می شود. شما می توانید Task Manager را باز کرده و از تب “Startup” آیتم های موجود را مشاهده کرده و حتی در مورد آن ها تحقیق کنید. توجه داشته باشید که برنامه هایی که به هنگام بوت شدن راه اندازی می شوند هر یک مقدار متفاوتی از CPU و هارد را استفاده می کنند. این برنامه ها به سه دسته تقسیم شده اند:

· High impact: برنامه هایی که در هنگام شروع بیش از 1 ثانیه از CPU استفاده می کنند و بیش از 3 مگابایت فضای هارد را به خود اختصاص می دهند در این دسته جای دارند.

· Medium impact: برنامه هایی که زمانی بین 1000-300 میلی ثانیه از CPU را به خود اختصاص می دهند و 3 مگابایت از فضای هارد استفاده می کنند جز برنامه های متوسط هستند.

· Low impact : نرم افزارهایی که کمتر از 300 میلی ثانیه از CPU و کمتر از 300 کیلوبایت دیسک را استفاده می کنند را Low impact می گویند.

 

[h=2]File History[/h] همواره این جمله را شنیده اید که از داده های خود یک نسخه پشتیبان تهیه کنید. برای بسیاری از کاربران رایانه انجام این کار مشکل به نظر می رسد. خوشبختانه ویندوز 8 ابزاری ساده برای نگه داری تاریخچه فایل ها و سیستم Imageگیری را در اختیار کاربران قرار داده است و شما می توانید داده های خود را از فاجعه در امان دارید.

 

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

[h=1]روش تمیز کردن کامپیوتر[/h] [h=3](قسمت دوم)[/h]


سالم ماندن وافزایش طول عمر رایانه ها نیازمند رعایت یک سری نکات برای نگهداری برنامه های نرم افزاری و حتی سخت افزارهای سیستم است . مثلا ممکن است هر روز چند برنامه نصب کرده و دوباره پاک کنید. این موضوع در درازمدت کامپیوتر شما را کند می کند و به همین خاطر وقت کم می آورید تا به کامپیوتر خود برسید.


[h=2]پاک کننده های سیستم[/h] ابزاری که در ویندوز برای پاکسازی ارائه شده اند بسیار مفید هستند اما اگر به ابزار بهتری جهت پاکسازی یا فشرده سازی هارد خود نیاز دارید می توانید از ابزارهای دیگری استفاده کنید. از جمله این ابزارها می توان به CCleaner اشاره کرد. این ابزار تمامی فایل های غیر ضروری شما را پاک می کند و فضای هارد را برای شما بهینه می کند.

902461202061642504812274100161820016350166.gif

[h=2]فضای ابری ذخیره سازی[/h] استفاده از ابزارهای ذخیره سازی با توجه به نیاز شما و نوع داده ذخیره سازی شده است که با توجه به آن می توان هزینه ها را در نظر گرفت.

** به عنوان مثال هارددیسک ها همواره از عمومی ترین و ارزان ترین ابزارهای ذخیره سازی به شمار می آیند و با توجه به حجم داده های خود میتوانید اندازه بزرگ تر و یا کوچکتری را در نظر بگیرید. اما این ابزارها به دو عیب محکوم هستند اول ان که همچنان در برابر ضربه مقاوم نیستند و این که در برخی موقع بسیار آهسته عمل کرده و مصرف بالای انرژی را در پی دارند.

 

** استفاده از درایوهای فلش و یا SSDها می تواند راه دیگری برای پشتیبان گیری از داده باشد چرا که سرعت خواندن و نوشتن بالا رفته و به راحتی قابل حمل هستند. در حالی که در سال های اخیر قیمت آن ها کاهش یافته اما در مقایسه با هاردها همچنان از لحاظ قیمت و ظرفیت در جایگاه پایین تری قرار دارند.

 

** اکثر کاربران کامپیوتر با ابزارهای ذخیره سازی CD/DVD آشنایی کامل دارند. بدیهی است که این ابزارها با ظهور هاردها و فلش ها در حال نابودی هستند همچنین ظرفیت محدود آن ها که CD دارای ظرفیت 700مگابایت و DVD ظرفیتی به اندازه 4 یا 8.5 گیگابایت را دارند نمی تواند پاسخگوی ذخیره سازی داده های ما باشد. لپ تاپ های امروزه به خصوص اولترابوک ها از تولید درایوهای نوری اجتناب کرده اند.

در ویندوز بخشی به نام Pagefile وجود دارد که ویندوز اطلاعات موقتی را در انجا نگه داشته و مانند RAM اضافه کار می کند. بهتر است این ویژگی را به درایو دیگری منتقل کنید. این بخش غالبا بر روی درایو C قرار دارد

 

در صورتی که از این ابزارها برای نگه داری داده های خود استفاده می کنید باید از آن ها مراقبن زیادی داشته باشید و بسیار در تمیزی آن ها دقت کنید. همچنین آن ها را در جای خشک، خنک و تاریک نگه دارید و برای دسته باندی بهتر آن ها روی آن ها یادداشت کنید. به هنگام رایت کردن این ابزار بهتر است از سرعت های پایین به منظور حفظ یکپارچگی داده ها استفاده کنید.

یکی از روش ها برای پاک سازی رایانه خود می تواند استفاده از فضاهای ذخیره سازی ابری مانند Google Drive )15گیگابایت) و Microsoft OneDrive که 7 گیگابایت فضا ارائه می دهد تا به راحتی بتوانید اسناد و عکس های مهم خود را در آنجا ذخیره کنید و در صورت نیاز به فضای بیشتر می توانید خریداری کنید. یکی از مواردی که لازمه استفاده از این ویژگی است اتصال به اینترنت است که این می تواند یکی از اشکلات این روش به شمار آید. همچنین شما برای هر محدوده زمانی معین می بایست مبلغی را پرداخت کنید. از بهترین ویژگی های این روش این است که شما در هر مکان یا زمانی که به رایانه و اینترت دسترسی داشته باشید می توانید به تمام داده های خود نیز دسترسی داشته باشید.

10411790193129016220761571041911611920121.gif

همچنین شما می توانید برای پشتیبان گیری از داده هایی همچون موسیقی، فیلم و ... از کتابخانه سیستم و یا فولدرهای خاص استفاده کنید. در واقع کتابخانه مجموعه ای از داده ها است. برای این کار می توانید فولدرها و یا درایورهای خود را که مربوط به موسیقی هستند، به فولدر “Music” در کتابخانه منتقل کنید. در این حالت تمامی اهنگ های شما در یک مکان است و با Add کردن می توانید آن ها در بخشهای دیگر کتابخانه نیز داشته باشید.

 

183741021202832149162103240218101591341279.gif

در ویندوز بخشی به نام Pagefile وجود دارد که ویندوز اطلاعات موقتی را در انجا نگه داشته و مانند RAM اضافه کار می کند. بهتر است این ویژگی را غیر فعال نکنید اما می توانید آن را به درایو دیگری منتقل کنید. این درایو غالبا بر روی درایو C قرار دارد.

برای منتقل کردن این بخش به سایر درایوها بر روی My Computer کلیک راست کرده و Properties را انتخاب کنید. در تب Advanced و بخش Performance گزینه Setting را انتخاب کرده و در پنجره Performance Options وارد نوار Advanced شوید و سپس بر گزینه Change واقع در بخش Virtual Memory کلیک کنید تا به پنجره "Virtual memory" وارد شوید. در پنجره Virtual Memory گزینه No Paging را فعال کرده و گزینه Set را کلیک کنید. حال درایو مورد نظر و مقدار فضایی را که در نظر دارید را مشخص کنید و در نهایت OK کنید.

استفاده از چنین ابزاری می تواند کامپیوتر در حال اجرای شما امن و سالم نگه دارد.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

×
×
  • اضافه کردن...