رفتن به مطلب
لطفا جهت استفاده از تمام مطالب ثبت نام کنید ×
انجمن های دانش افزایی چرخک
لطفا جهت استفاده از تمام مطالب ثبت نام کنید

تقویم تاریخ - خــرداد


irsalam

ارسال های توصیه شده

تقویم تاریخ خرداد ماه

 

19 خرداد 1393 هجری شمسی؛ 11 شعبان 1435 هجری قمری؛9 ژوئن 2014 میلادی است. اتفاقات مهمی که امروز در تاریخ رخ داده،بدین شرح است:


هجری شمسی

19 خرداد 1302

 

آیت الله سید حسن مدرس دولت مستوفی الممالک را در مجلس شورای ملی استیضاح کرد. مدرس درباره رویه سیاست خارجی مستوفی الممالک در مجلس اعتراض کرد. اما علاوه بر آن اعلام داشت مستوفی الممالک قدرت کافی برای مقابله با تندروی های سردار سپه ندارد. استیضاح مستوفی الممالک توسط آیت الله مدرس در دوره چهارم مجلس شورای ملی انجام شد.

19 خرداد 1315

به دستور رضاخان «مؤسسه وعظ و خطابه» با هدف واداشتن روحانیون و وعاظ به گذراندن یک دوره تحصیلی در آن به وجود آمد. این مؤسسه از جمله گامهای رضاخان برای مقابله با نفوذ روحانیت و تغییر محتوای وعظ و خطابه آنان به سود ارکان رژیم بود.

19 خرداد 1321

نان در سراسر کشور جیره بندی شد. این اقدام پس از اشغال کشور توسط متفقین و در زمان جنگ جهانی دوم به اجرا درآمد. ایران در جنگ جهانی دوم حضور نداشت. اما قحطی و بروز و شیوع بیماری های مختلف ارمغان این جنگ برای ایران بود.

19 خرداد 1372

ابوالقاسم جنتی عطایی، نمایشنامه نویس معاصر درگذشت. نخستین کتاب وی با نام «یادگار اشک» در سال 1316 منتشر شد. وی علاوه بر نمایشنامه نویسی ترجمه هم کرده است و کتاب «تاریخ تئاتر در جهان» از ترجمه های او است.

19 خرداد 1378

حمید فرزام محقق و ادیب معاصر درگذشت. حمید فرزام در 20 مردادماه 1302 درکرمان متولد شد. تحصیلات ابتدایی را در دبستان «اتحادیه» و «سعادت» و دوران متوسطه را در دبیرستان انگلیسی «جم» در زادگاهش گذراند. در 1319 به دانشسرای عالی تهران رفت و در رشته زبان و ادبیات فارسی به تحصیل پرداخت و در 1323 درجه لیسانس گرفت. او در این ایام محضر استادانی چون ملک الشعراء، احمد بهمنیار، جلال همایی، عبدالعظیم قریب، عباس اقبال آشتیانی، سید محمد کاظم عصار، بدیع الزمان فروزانفر، سید محمدتقی مدرس رضوی، ابراهیم پورداود، محمد معین، محمدباقر هوشیار، علی اکبر سیاسی، ذبیح الله صفا و رضازاده شفق را درک کرد. در 1324 به استخدام وزارت آموزش و پرورش درآمد و به عنوان دبیر به تدریس پرداخت. از 1324-1333 به ریاست دبیرستان «صفا» (واقع در تجریش) منصوب شد. بعد تحصیلات خود را در دانشکده ادبیات دانشگاه تهران در رشته زبان و ادبیات فارسی ادامه داد و در 1338 موفق به اخذ دانشنامه دکترا شد. رساله وی «درباره احوال و آثار شاه نعمت الله ولی» بود که به راهنمایی استاد فروزانفر به انجام رساند. دکتر فرزام پس از فارغ التحصیلی، در 1340 با رتبه دانشیاری مشغول تدریس در دانشکده ادبیات و علوم انسانی اصفهان شد. در 1349 به رتبه استادی ارتقاء یافت. دکتر فرزام در 1355 مدیرگروه زبان و ادبیات فارسی دانشکده ادبیات دانشگاه اصفهان شد و تا 1358 در آن سمت باقی ماند. دکتر فرزام پس از سال ها خدمت، سرانجام در 1359 بازنشسته گردید. او از 1360-1367 در دانشکده حقوق و دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران و دانشگاه امیرکبیر به همکاری پرداخت و در 1367 به عضویت فرهنگستان زبان و ادب فارسی درآمد. استاد فرزام در کنار تدریس، به تحقیق، تألیف و تصحیح متون ادبی و عرفانی پرداخت و آثار ارزشمندی به رشته نگارش درآورد. دکتر حمید فرزام در تهران درگذشت.

هجری قمری

 

11 شعبان 545

ابوالمجد مجدود بن آدم سنایی غزنوی، عارف و شاعر بزرگ ایرانی در گذشت. او زاده طوس بود. ابتدا مدیحه سرایی می کرد اما پس از حادثهای دگرگون شد و مدح نگفت. «حدیقه الحقیقه»، «سیر العباد الی المعاد» و «کارنامه بلخ» از مشهورترین آثار سنایی است.

11 شعبان 1070

ملامحمد تقی مجلسی درگذشت. وی در سال 1003 ق در اصفهان به دنیا آمد. مقدمات علوم را نزد پدرش مولاعلی مجلسی فراگرفت و سپس به حلقه‏ی درس علامه عبداللَّه شوشتری راه یافت. وی سال‏ها از محضر این عالم بزرگ، فقه، حدیث،اصول فقه، کلام و تفسیر را آموخت. علاوه بر آن از درس عالم کم نظیری همچون "شیخ بهایی" بهره برد و روح تشنه‏ی خودرا از دریای علم استاد، سیراب ساخت. علامه مجلسی همچنین از محضر اساتید دیگر زمان از جمله میر فندرسکی، قاضی ابوالسُّرور و امیر اسحاق استرآبادی نیز استفاده کرد. ایشان پس از سفری به نجف، به حیطه‏ی شرح احادیث روی آورد و به تالیف و تدریس پرداخت. علامه محمدباقر مجلسی صاحب بحارالانوار( فرزندش)، محقق خوانساری، سیدنعمت اللَّه جزایری، ملامحمدصالح مازندرانی و ملامحمدصادق کرباسی از جمله شاگردان و رَوضةُ المتقین، اربعین و شرح زیارت‏های مختلف از تالیفات اوست. علامه مجلسی در 67 سالگی در اصفهان وفات یافت و در کنار مسجد جامع این شهر به خاک سپرده شد.

11 شعبان 1331

آقا نجفی اصفهانی درگذشت. آیت‏ اللَّه شیخ محمدتقی اصفهانی معروف به آقانجفی‏ اصفهانی در 22 ربیع‏الثانی 1262 ق در اصفهان به ‏دنیا آمد و در آنجا به تحصیل پرداخت تا به مقام اجتهاد رسید. او را به عنوان جامع علومِ معقول و منقول شناخته و به قوَّت حافظه، حضور ذهن، سخاوت و شجاعت ستوده‏اند. آقانجفی اصفهانی صاحب نفوذ و قدرت معنوی فراوانی بود و از آغازگران مبارزه در جنبش تنباکو به شمار می‏رود. این فقیه وارسته در دوران مرجعیت خود، در کمک به مردم و رفع ستم از ایشان اهتمام می‏ورزید و در جهت تامین وسایل آسایش آنان کوشش می‏ کرد. بیش از یکصد اثر از آیت اللَّه شیخ محمدتقی رازی باقی است که الاجتهاد و التقلید، اسرارُ الآیات، اسرارُ الاحکام و اسرارُالشَّریعه از آن جمله‏ اند.

میلادی

9 ژوئن 1862

قانون برده‏ داری در امریکا توسط آبراهام لینکلن لغو شد. در این روز به ابتکار آبراهام لینکلن و به دستور کنگره دولت‏های متحد شمالی امریکا، رژیم برده‏داری و خرید و فروش زنان و مردان سیاه پوست، با نام کنیز و غلام در کلیه ایالات شمال امریکا لغو شد. در ادامه این امر، لینکلن، اعلامیه معروف آزادی بردگان را در سراسر امریکا صادر کرد و باعث شورش سیاهان علیه اربابان سفید پوست خود گردید. این امر سرانجام باعث شکست طرفداران برده ‏داری و لغو بردگی در سراسر امریکا شد.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

امروز 20 خرداد 1393 هجری شمسی؛ 12 شعبان 1435 هجری قمری؛10 ژوئن 2014 میلادی است. اتفاقات مهمی که امروز در تاریخ رخ داده بدین شرح است:


هجری شمسی

20 خرداد 1320

هادی نجم آبادی محقق و عالم معاصر درگذشت. وی فرزند شیخ مهدی و نوه استاد باقر آهنگر در خانواده ای متشرّع در 1250هـ .ق در ساوجبلاغ تهران متولد شد. در 1262 هـ .ق برای تحصیل علوم دینی به نجف اشرف رفت، مقدمات را فرا گرفت ولی در1270 هـ . ق به امر پدر به تهران آمد اما پس از مدتی دوباره برای ادامه تحصیل به نجف بازگشت و محضر استادانی شیخ حسن نجم آبادی و شیخ راضی نجفی را درک کرد. او در 1280 هـ . ق به تهران آمد، از آنجا که در فقه، اصول، تفسیر، حدیث و رجال تبحر داشت و در زمان خود از مجتهدین بزرگ و بنام تهران بود، عهده دار امور دینی شد و مرجع حل و فصل مشکلات مردم به شمار می آمد. شیخ هادی روشنفکری بود که خدمات مهمی به نهضت مشروطیت کرد، بسیاری از روشنفکران بزرگ مشروطه از مریدان او بودند. او شاگردان زیادی چون علی اکبر دهخدا، علامه قزوینی، ناظم الاسلام کرمانی، میرزا جهانگیرخان شیرازی و میرزا سید محمد طباطبایی (روحانی عصر مشروطه) را تربیت کرد که هریک خود از چهرههای برجسته علمی و دینی به شمار میروند. آیت الله نجم آبادی تمام عمر خود را به تهذیب اخلاق و مبارزه با خرافات گذراند و مردم را به اهمیت مقام انسانیت و حریت آشنا کرد. او در تهران درگذشت و در مدرسه خود به خاک سپرده شد. آثار متعددی از این روحانی برجسته باقی مانده است که از آن جمله می توان به «تحریرالعقلاء»، رساله ای در «رد فرقه بهائیه» و «جداول، طبقات وارث» اشاره کرد. بنای بیمارستان «وزیری» در اراضی متعلق به میرزا عیسی وزیر- که به نام خود او مشهور است- به انضمام یک باب حمام در کنار بیمارستان در محله حسن آباد تهران، دایر کردن قنات در اشتهارد کرج و آباد کردن اراضی موات و احداث صحت آباد در جهت پشتیبانی مالی بنای بیمارستان، هدایت و تشویق میرزا عبدالکریم خان منتظم الدوله فیروزکوهی به بنای مدرسه خیریه دارالایتام حسن آباد نیز از آثار باقی مانده اوست.

20 خرداد 1329

آیتالله سید ابوالقاسم کاشانی که پس از ترور ناموفق شاه در 15 بهمن 1327 به لبنان تبعید شده بود در میان شور و هیجان مردم و روحانیون وارد فرودگاه مهرآباد شد.

20 خرداد 1330

هیئت عامل اجرای قانون ملی شدن صنعت نفت در خرمشهر مستقر شدند. همزمان با استقرار این هیئت در تأسیسات نفتی جنوب کشور، هیئتی از طرف دولت انگلستان به ریاست جاکسن به تهران آمد و اعلام کرد شرکت نفت ایران و انگلیس آمادگی دارد نوعی ملی شدن را که شرکت هم در آن سهمی داشته باشد، به رسمیت بشناسد و منافع شرکت و دولت ایران به نسبت مساوی تقسیم شود. این پیشنهاد مورد قبول دکتر محمد مصدق قرار نگرفت و عملیات اجرایی هیئت ایرانی در خرمشهر ادامه یافت.

20 خرداد 1349

آیتالله سیدمحمدرضا سعیدی از روحانیون مبارز عصر پهلوی دوم پس از تحمل 9 روز شکنجههای شدید در زندان به شهادت رسید.

20 خرداد 1360

ابوالحسن بنیصدر رئیس جمهور وقت ایران با حکم امام خمینی از فرماندهی کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران عزل شد.

هجری قمری

12 شعبان 1316

سید علی شرف الدین بن حاج سید محمد منجم، تاجر تبریزی حسینی مرعشی معروف به سیدالعلماء و سیدالاطباء از علمای بزرگ آذربایجان و طبیب برجسته درگذشت. وی علاوه بر شاگردان بزرگی چون میرزا حسن شروانی، مدتی هم در سبزوار در درس ملاهادی سبزواری فیلسوف بزرگ حضور داشت. سیدالاطباء در زمینه اختراعات نیز استعداد و نوآوریهایی داشت. تاریخ تبریز و کلیات قانون ابن سینا از تألیفات اوست.

میلادی

10 ژوئن 2000

حافظ اسد رئیس جمهور پیشین سوریه درگذشت. ژنرال حافظ اسد رئیس جمهور پیشین سوریه در سال 1930م در شهر لاذقیه سوریه به دنیا آمد. وی پس از طی تحصیلات متوسطه وارد دانشکده افسری نیروی هوایی سوریه شد و در سال 1964م به عنوان خلبان برجسته، مدال لیاقت گرفت. اسد از سال 1966م وزارت دفاع و فرماندهی نیروی هوایی سوریه را برعهده گرفت. وی در 13 نوامبر 1970م طی یک کودتا علیه رژیم غیرنظامی حاکم، نخست‏وزیر سوریه شد و از مارس 1971م با انتخاب شدن به عنوان رئیس جمهور این کشور موضع سیاسی خود را در سوریه مستحکم‏تر کرد. اسد یک ماه بعد از آن، یعنی در آوریل 1971م به دبیرکلی حزب بعث سوریه انتخاب شد و پس از جنگ اکتبر 1973م، عنوان فرماندهی کل قوا را نیز به خود اختصاص داد. حافظ اسد در سال 1976م، به دنبال دعوت اتحادیه عرب، دستور اعزام نیروی نظامی 30 هزار نفری حافظ صلح عرب به لبنان را برای فرونشاندن جنگ‏های داخلی این کشور صادر کرد. وی در سال بعد علیه پیمان کمپ دیوید موضع گرفت و روابطش را با قاهره قطع کرد. متعاقب آن، جبهه پایداری عرب را با شرکت چند کشور دیگر به وجود آورد. حافظ اسد در سال 1978م به عنوان اولین رئیس جمهور پس از استقلال سوریه توانست دوره هفت ساله حکومت خود را به پایان برساند و مجدداً به ریاست جمهوری این کشور انتخاب شود. او در سال 1978م موفق شد اعضای یک شبکه براندازی و کودتا را در شهر حلب سوریه شناسایی و دستگیر کند و دستور اعدام تمام آنان را صادر کرد. با آغاز جنگ تحمیلی رژیم بعث عراق علیه جمهوری اسلامی ایران، حافظ اسد حمله عراق به ایران را محکوم و روابط سیاسی خود را با بغداد قطع کرد. وی هم‏چنین در سال 1981م، دستور بسته شدن لوله نفت صادراتی عراق را در خاک سوریه صادر نمود. حافظ اسد با وجود آن که به دلیل مواضع سیاسی خود، اغلب با همسایگانش در خاورمیانه روابط صمیمی نداشت، اما توانست ثبات سیاسی و آرامش سوریه را در دو دهه آخر قرن بیستم حفظ کند. وی در امور اقتصادی معتقد به اقتصاد مختلط بود و ضمن تشویق بخش خصوصی، از سرمایه‏گذای خارجی نیز حمایت می‏کرد. از سوی دیگر در زمان حافظ اسد روابط تجاری سوریه با شوروی و بلوک شرق در حالی اوج می‏گرفت که روابط اقتصادی با کشورهای اروپای غربی نیز جایگاه مهمی در اقتصاد این کشور عربی داشت. حافظ اسد سرانجام پس از سی سال زمام‏داری، در دهم ژوئن سال 2000م در 70 سالگی درگذشت و پس از وی، پسرش بشّار اسد به ریاست جمهوری سوریه انتخاب شد.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

  • 2 هفته بعد...

۱ خرداد روز بهره وری و بهینه سازی مصرف؛روز بزرگداشت ملاصدرا

۳ خرداد فتح خرمشهر در عملیات بیت المقدس و روز مقاومت، ایثار و پیروزی

۴ خرداد شهادت امام موسی کاظم علیه السلام [ ٢٥ رجب ]

۶ خرداد خرداد روز،جشن خردادگان

۶ خرداد مبعث رسول اکرم [ ٢٧ رجب ]

۱۱ خرداد ولادت سالار شهیدان، امام حسین علیه السلام [ ٣ شعبان ]

۱۲ خرداد ولادت ابوالفضل العباس علیه السلام و روز جانباز [ ٤ شعبان ]

۱۳ خرداد ولادت امام زین العابدین علیه السلام [ ٥ شعبان ]

۱۴ خرداد رحلت حضرت امام خمینی

۱۵ خرداد قیام 15 خرداد

۱۵ خرداد روز جهانی محیط زیست [ 5 June ]

۱۹ خرداد ولادت علی اکبر علیه السلام و روز جوان [ ١١ شعبان ]

۲۰ خرداد روز جهانی صنایع دستی [ 10 June ]

۲۳ خرداد ولادت حضرت قائم عجل الله تعالی فرجه و جشن نیمه شعبان [ ١٥ شعبان ]

۲۵ خرداد روز گل وگیاه

۲۷ خرداد روز جهاد کشاورزی

۲۷ خرداد روز جهانی بیابان زدایی [ 17 June ]

۲۹ خرداد درگذشت دکتر علی شریعتی

۳۱ خرداد شهادت دکتر مصطفی چمران

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

×
×
  • اضافه کردن...