رفتن به مطلب
لطفا جهت استفاده از تمام مطالب ثبت نام کنید ×
انجمن های دانش افزایی چرخک
لطفا جهت استفاده از تمام مطالب ثبت نام کنید

--- || اخبار دانشگاهیان خارج از کشور || ---


ارسال های توصیه شده

در این تاپیک اخبار دانشگاهیان خارج از کشور قرار خواهد گزفت

 

[h=2]

پیگیری مشکلات دانشجویان ایرانی در نروژ توسط وزارت امور خارجه

 

 

 

مدیرکل بورس و اعزام سازمان امور دانشجویان وزارت علوم گفت: مسایل مربوط به دانشجویان ایرانی در نروژ توسط وزارت امور خارجه و رایزن علمی ایران در اروپا پیگیری می شود.

 

احمد غلامی دراین خصوص گفت: هیچ کدام از این دانشجویان، بورسیه دولتی نیستند که از طریق اداره بورس سازمان امور دانشجویان مسایل آنها پیگیری شود.

 

وی ادامه داد: این دانشجویان غیربورسیه هستند و با هزینه شخصی اعزام شده اند و در حال حاضر موضوع عدم ویزای اقامت از سوی نروژ به آنها از طریق دستگاه های دیگری از جمله وزارت امور خارجه پیگیری می شود.

 

مدیرکل بورس و اعزام سازمان امور دانشجویان افزود: مشکلی که برای این دانشجویان ایجاد شده است در خصوص صدور ویزا و مساله اقامت است.

 

غلامی اضافه کرد: همچنین ما از رایزن علمی خود در اروپا خواسته ایم مسایل موجود را از بعد علمی و دانشجویی پیگیری کند که وی نیز این مساله را از طریق سفارت ایران در نروژ و با همکاری با وزارت امور خارجه دنبال می کند.

 

اداره مهاجرت نروژ (udi) که مسوولیت صدور ویزای اقامت را برعهده دارد در روزهای اخیر به بهانه تحریم ها به شماری از دانشجویان ایرانی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری ویزای اقامت نمی دهد و این تصمیم را با این توجیه اتخاذ کرده است که ممکن این دانشجویان فناوری حساس را به ایران منتقل کنند.[/h]

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

افزایش نارضایتی دانشجویان از دانشگاههای انگلیس

 

 

آمار شکایات دانشجویان انگلیسی از دانشگاههای این کشور نسبت به سال تحصیلی گذشته 10 درصد افزایش یافته است.

 

شکایت دانشجویان انگلیسی از وضعیت دانشگاههای این کشور در حالی افزایش یافته که بسیاری از آنها سالانه 9000 پوند شهریه پرداخت میکنند. این در حالیست که آنها برای حضور در نیمی از کلاسهای درسی خود میبایست مسیرهای چندین کیلومتری را پیموده و نیمی دیگر از کلاسهای درس خود را نیز به صورت آنلاین مشاهده کنند.

 

بیشترین درخواستها و شکایتها با 992 فقره مربوط به دانشگاه «آنگلیا راسکین» بوده است. نتایج این مطالعه همچنین نشان میدهد شمار شکایتها از دانشگاههای انگلیس حد فاصل سالهای 2012 تا 2013 میلادی 10 درصد بالاتر از سال تحصیلی ماقبل آن بوده است. بسیاری از این شکایتها مرتبط با اعتراض دانشجویان نسبت به نمراتشان بوده اما سایر اعتراضات بیشتر متوجه محتوا و ساختار رشتههای درسی در دانشگاههای این کشور است.

 

«دیوید ویلتس»، وزیر آموزش عالی انگلیس میگوید: افزایش تعداد شکایتهای دانشجویان نشان میدهد آنها در ازای پرداخت سالانه 9000 پوند شهریه، خواستار استانداردهای بیشتر آموزشی هستند.

 

وی افزود: اگر شاهد شکایتهای بیشتر هستیم به این دلیل است که دانشجویان اکنون بهتر میدانند از سرمایه گذاری خود در دانشگاه چه توقعی باید داشته باشند که به نظرم این تفکر خوبی است. وقتی دانشگاهی شهریه 9000 پوندی دریافت میکند موظف است نشان دهد که چه خدماتی را در ازای این پول به دانشجویان ارائه میدهد.

 

بر اساس این گزارش شمار شکایتهایی که از سوی دانشگاهها قابل حل و فصل نبوده و نیاز به دادرسی یک ارگان ذیصلاح خارج از دانشگاهی دارد نیز سالانه 20 تا 25 درصد افزایش مییابد.

 

«راب برنس»، یک مسئول داوری در آموزش عالی میگوید: دفترش به تنهایی در سال 2012 میلادی حدود 2000 شکایت دریافت کرده که طی پنج سال اخیر شاهد رشد مستمر شکایتها بودهایم.

 

به گزارش شبکه تلویزیونی بیبیسی، به گفته وی بالا رفتن شهریهها باعث شده دانشجویان برای رساندن صدای اعتراض خود انگیزه بیشتری داشته باشند.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

[h=2]

دانشگاه ژاپن،میزبان نمایشگاه پیام اسلام

 

 

 

دانشگاه «دوشیشا» در کیوتوی ژاپن میزبان نمایشگاهی با موضوع اسلام است که وزارت امو مذهبی عمان آن را ترتیب داده است.

این نمایشگاه تحت عنوان «پیام اسلام از عمان» با همکاری وزارت اوقاف و امور اسللامی عمان در ژاپن برگزار می شود.

هدف از برگزاری این نمایشگاه آشنایی اذهان عمومی در ژاپن با آموزه های صلح و شکیبایی در اسلام است.

«کاتاشیرو کوهارا»، مدیر مرکز مطالعات ادیان توحیدی دانشگاه دوشیشا در این باره گفت: مردم ژاپن نسبت به یادگیری چیزهای جدید مشتاق هستند و به شناخت اسلام نیز بسیار علاقه مندند.

وی افزود: این نمایشگاه فرصتی برای مردم ژاپن فراهم میآورد تا اصول بنیادین اسلام را بشناسند.

این نمایشگاه شامل 25 اثر نقاشی است که انعکاس دهنده زندگی مسالمت آمیز،فهم متقابل و هارمونی میان مردم است.

اسلام برای اولین بار در اوایل دهه 1900 هنگامی که تاتارهای مسلمان از روسیه فرار کردند به ژاپن آورده شد.

در حال حاضر تعداد مسلمانان ژاپن حدود 100 هزار نفر تخمین زده شده است.[/h]

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

  • 2 هفته بعد...

[h=2]

پیگیری شهریه دانشجویان علومپزشکی از محل توافق ژنو

 

 

معاون امور بورسهای مرکز خدمات آموزشی وزارت بهداشت درباره شهریه دانشجویان علوم پزشکی که قرار بود از محل توافق ژنو اختصاص یابد، گفت: ما هنوز پیگیر این شهریه هستیم چرا که بخشی از آن به وزارت بهداشت اختصاص پیدا کرده است.

 

دکتر سیدمحمدعلی حسینی افزود: در حال حاضر با بانک های واسط ایرانی و ژاپنی که واسطه پرداخت پول هستند مکاتبه کرده ایم و اسامی دانشجویان به همراه شهریه ها را ارائه کردیم اما هنوز نتیجه نداده و با توجه به کندی مشکلات این ارتباط، این کار به زمان بیشتری نیاز دارد.

 

وی درباره بودجه دریافت مقرری و افزایش آن بر اساس مصوبه مجلس گفت: در حال حاضر چالش های زیادی برای شهریه دانشجویان خارج از کشور وجود دارد و زندگی در خارج از کشور برای این دسته از دانشجویان به دلیل نوسانات دلاری بسیار سخت شده است.

 

حسینی افزود: متاسفانه در سنوات گذشته وزارت بهداشت افزایش مقرری نداشته است، البته میزان این افزایش را نوشیتم و آن را به مجلس ارسال کردیم که البته هنوز مصوبه ای برای آن ارائه نشده است که ما بتوانیم مابه التفاوت این مقرری را پرداخت کنیم.

 

معاون امور بورسهای مرکز خدمات آموزشی وزارت بهداشت گفت: درصد افزایش مقرری ها متفاوت بوده است اما تا صددرصد افزایش را هم داشته ایم که هنوز اجرایی نشده است.[/h]

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

[h=2]

جزییات آزمون جایابی و ملی دانشآموختگان خارج از کشور

 

 

رییس مرکز سنجش آموزش پزشکی با اشاره به برگزاری آزمون جایابی دانشآموختگان دندانپزشکی و آزمون ملی دانشآموختگان داروسازی خارج از کشور گفت: این دو آزمون به صورت هماهنگ در روز پنجشنبه (پنجم تیرماه) برگزار میشود.

 

دکتر پورکاظمی با اشاره به اینکه دو آزمون ملی و جایابی آزمون ارزیابی مدرک دانشآموختگان خارج از کشور هستند، اظهار کرد: شرکتکنندگان این دو آزمون موظف به کسب 60 درصد نمره برای قبولی هستند و ظرفیت خاصی برای پذیرش این افراد وجود ندارد.

 

وی با بیان اینکه آزمون جایابی دانشآموختگان دندانپزشکی خارج از کشور در دو نوبت صبح و بعدازظهر روز پنجشنبه برگزار میشود، افزود: این آزمون تنها در شهر تهران برگزار میشود.

 

پورکاظمی افزود: آزمون ملی دانشآموختگان داروسازی تنها در یک نوبت صبح در روز پنجشنبه و در9 استان برگزار میشود.

 

رییس مرکز سنجش آموزش پزشکی با اشاره به اینکه تا به حال 169 متقاضی در آزمون جابهجایی دانشآموختگان دندانپزشکی ثبتنام کردهاند، تصریح کرد: در آزمون ملی نیز 57 متقاضی شرکت خواهند کرد.

 

وی همچنین درباره اعلام نتایج این دو آزمون خاطرنشان کرد: کلید اولیه هر دو آزمون در تاریخ هفتم تیرماه روی سایت سازمان سنجش آموزش پزشکی قرار داده خواهد شد و داوطلبان فرصت دارند به مدت دو روز این پاسخنامه را بررسی کنند.

 

پورکاظمی اظهار کرد: نتایج هر دو آزمون طبق روال گذشته در شهریورماه 93 اعلام خواهد شد.[/h]

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

  • 1 ماه بعد...

[h=2]

اقامت دائمی غیرقانونی برای دانشجویان خارجی در استرالیا

 

 

فساد و کلاهبرداری گسترده در اداره مهاجرت استرالیا باعث شده تا دهها هزار دانشجوی خارجی در استرالیا اقامت دائمی دریافت کنند.

 

تحقیقات گستردهای که از سوی خبرنگاران گروه رسانهای «فرفاکس» و دانشگاه «موناش» انجام شده نشان میدهد هزاران دانشجوی خارجی بدون رعایت قوانین فدرال استرالیا به طور غیرقانونی اقامت دائمی استرالیا دریافت کردهاند. این آمار گسترده شهروندان غیرقانونی به طور مستقیم سبب افزایش بیکاری در بین جوانان استرالیایی شده است.

 

گزارش «فرفاکس» نشان میدهد که چگونه یک مقام فاسد در اداره مهاجرت با کمک همسر هندی خود با دریافت دو میلیون و 800 هزار دلار اقدام به صدور بیش از 1000 گذرنامه جعلی کرده است. نتایج مطالعات جدید نشان میدهد شمار زیاد ورود مهاجران جدید به استرالیا از ایجاد حدود 100 هزار شغل جدید در سال جلوگیری کرده است. این در حالی است که این مهاجران تازه وارد تمام مشاغل جدید را تصاحب کردهاند.

 

«باب بیرل» و «ارنست هیلی» که این مطالعه را انجام دادهاند، میگویند: این مسئله سبب رشد بیکاری و کاهش مشارکت در فعالیتهای کارگری توسط این مهاجران شده است.

 

یونیورسیتیورلدنیوز، این مشکل بیش از همه افراد جوانی را که به دنبال ورود به بازار کاری مشاغل نیازمند تخصصهای کمتر هستند و همینطور فارغ التحصیلان جدید در تخصصهایی نظیر پرستاری فنآوری ارتباطات و اطلاعات و حسابداری را دچار مشکل کرده است.

 

از سوی دیگر محققان دانشگاه موناش به این ادعای دولت استرالیا که برای دستیابی به نیروهای کاری ماهر نیاز به تعداد زیاد مهاجران است به شدت تاختهاند. آنها با مستندات خود اشتباه بودن این ادعا را رد کردهاند. آنها یکی از دلایل اشتباه بودن این ادعا را اینگونه توصیف میکنند که تحت برنامه مهاجرتی مهارتی، هزاران نفر از دانشجویان سابقی که به دنبال اعمال سیاستهای اصلاحات قانون مهاجرت در سال 2010 میلادی، اجازه باقی ماندن در این کشور را یافته بودند اکنون به دلیل تقلب و فساد در اداره مهاجرت استرالیا اقامت دائمی اخذ کردهاند.[/h]

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

[h=2]

تهدید مجلس از سوی معاون رئیس جمهور درخصوص انتشار اسامی بورسیه های غیرقانونی

 

معاون آموزشی بسیج اساتید کشور گفت: انتشار اسامی بورسیه های غیرقانونی در فضای مجازی به معنای دست و پازدن است برای نجات از استیضاح وزیرعلوم تا نمایندگان مجلس نسبت به این اقدام تردید کنند.

 

عباس نصیری فرد گفت: افرادی که عنوان می کنند استیضاح وزیرعلوم شائبه سیاسی دارد از کجا معلوم که حرف خود آنها شائبه سیاسی ندارد.

 

وی افزود: همین که عنوان می کنند استضاح وزیرعلوم شائبه سیاسی دارد همین حرف شائبه سیاسی است.

 

معاون آموزشی بسیج اساتید کشور افزود: با توجه به اینکه مستندات استیضاح کنندگان در مجلس علنی نشده است چگونه این افراد این مسائل را مطرح می کنند.

 

نصیری فرد ادامه داد: این افراد که این مسایل را مطرح می کنند بهتر است یک تحقیق میدانی در خصوص رشد علمی در دانشگاه ها داشته باشند، حتی یک انسان معمولی هم وقتی وارد اینترنت شده و به سایتها و مراکز علمی و فرهنگی دنیا وارد می شود نشان می دهد که رتبه علمی کشور ما افت کرده است.

 

وی ادامه داد: کاملا مشخص است که طی یکسال گذشته به لحاظ علمی افت داشتهایم. همین نداشتن رئیس در دانشگاه تهران و انتخاب 2سرپرست برای این دانشگاه باعث افت علمی دانشگاه تهران شده است.

 

معاون آموزشی بسیج اساتید کشور افزود: با یک تحقیق میدانی ساده نسبت رشد علمی طی یکسال گذشته مشخص می شود.

 

وی به انتصاب هایی که وزیرعلوم انجام داده اشاره کرد و افزود: من از این افراد که مطرح می کنند استیضاح وزیرعلوم شائبه سیاسی دارد سئوال می پرسم آیا شورای عالی انقلاب فرهنگی را به عنوان یک نهاد حکومتی و نهادی که در قانون اساسی اختیار داده شده است را به رسمیت می شناسند یا نه؟ همین وزیرعلوم سرپرست های دانشگاههایی را به شورا معرفی کرده و شورا رای به ریاست این افراد نداد ولی این افراد هنوز سرپرست دانشگاه هستند این کار خلاف قانون است چطور دم از قانونمداری می زنند ولی افراطی گری می کنند.

 

وی افزود: به نظر من وقتی شورا رای به صلاحیت یک فرد برای ریاست دانشگاه نمی دهد این افراطی گری است که آن شخص همچنان حضور داشته باشد این اعتدال نیست رویه ای که وزیرعلوم در انتصابات دانشگاه پیش گرفته برخلاف رویه شورا به عنوان یک عنوان نهاد رسمی علمی کشور است.

 

وی افزود: افرادی که توسط وزیرعلوم در سمت های معاونت، مدیرکلی و روسای دانشگاهها منصوب شدند در جریان فتنه دارای پرونده بوده و محکوم شدند و حتی برخی زندان رفته اند البته در رده معاونت افرادی که منصوب شدند زندان نرفته اند اما در رده مشاورین وزیر، افرادی هستند که توسط قوه قضائیه محکوم شده اند.

 

نصیری فرد افزود: چطور ممکن است به این افراد مسئولیت واگذار شده است حال این سئوال را می پرسم این کار شائبه سیاسی دارد یا استیضاح وزیرعلوم. رفتار وزیرعلوم دراین مدت یکسال، شائبه سیاسی زیادی ایجاد کرده است.

 

وی تاکید کرد: افرادی که در فتنه دست داشتند اکنون چگونه ممکن است دوباره مسئولیت و پستی دارند این ها شائبه سیاسی نیست.

 

معاون آموزشی بسیج اساتید کشور افزود: فرجی دانا، انسان مومن، متدین و انقلابی است نسبت به شخص وزیر بحثی نداریم اما به لحاظ عملکرد در وزاتخانه بد عمل کرده است.

 

وی درخصوص انتشار اسامی بورسیه های غیرقانونی در فضای مجازی نیز گفت: اسناد مربوط به بورسیه ها جزء اسناد طبقه بندی شده بود چطور این اسناد طبقه بندی شده در نظام جمهوری اسلامی منتشر شده است؟ برخی افراد که اسمشان در لیست است این مسایل را زیرسوال می برند انتشار اسامی شائبه سیاسی دارد.

 

وی ادامه داد: معاون رئیس جمهور برای مجلس خط و نشان می کشد، مجلس را تهدید می کند که اگر فرجی دانا استیضاح شود فردی مثل آن را با همان رویه بکار می گیریم این یعنی ترساندن مجلس، این مسایل همه در راستای این است که ترسی در دل این افراد به وجود آمده است که چرا مجلس استیضاح می کند. انتشار اسامی بورسیه ها نیز به معنای دست و پازدن است برای نجات از استیضاح تا نمایندگان مجلس نسبت به این اقدام تردید کنند.[/h]

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

  • 2 هفته بعد...

شرایط جدید تحصیل بورسیهها

 

مدیرکل بورس و اعزام سازمان امور دانشجویان اعلام کرد: باتوجه به اینکه روند اعزام دانشجویان بورسیه خارج از کشور بسیار طولانی است، بنابراین دانشجویان پذیرفته شده در دانشگاههای داخل که واجد شرایط بورس نیزهستند، میتوانند در دانشگاه محل قبولی ثبتنام کرده و تحصیل خود را ادامه دهند و پرونده بورس خود را نیز پیگیری کنند.

دکتر احمد غلامی در خصوص اعزام دانشجویان بورسیه دکتری خارج از کشور سال 93 گفت: اداره کل بورس و اعزام سازمان امور دانشجویان هفته گذشته جلسه توجیهی با حضور اکثر واجدین شرایط اولیه بورس دکتری خارج از کشور برگزار کرد.

وی ادامه داد: این دانشجویان چون اکثرا حائز رتبههای برتر هستند در دانشگاه های داخل کشور نیز پذیرفته شده اند و از طرفی برای ما نیز از نظر علمی و تخصصی واجد شرایط بورس هستند.

مدیرکل بورس و اعزام سازمان امور دانشجویان افزود: بنابراین اداره کل بورس و اعزام دانشجویان به این دانشجویان مهلت داده است تا مشخص کنند که برنامه آنها چیست اینکه در دانشگاه های داخل تحصیل خواهند کرد و یا اینکه بورس می شوند.

وی افزود: باتوجه به اینکه روند اعزام دانشجویان بورسیه خارج از کشور بسیار طولانی است، این دانشجویان اگر در دانشگاه داخل ثبت نام کردند ، می توانند بورس خود را نیز به طور موازی پیگیری کنند و اگر شرایط بورس آنها درست شد و دانشگاه محل تحصیل نیز رضایت داد از دانشگاه انصراف داده و بورسیه شوند.

غلامی افزود: به عنوان مثال دانشجویی در دانشگاه تهران قبول شده و ثبت نام هم کرده از طرفی واجد شرایط بورس نیز است بنابراین می تواند هم در دانشگاه ثبت نام کرده و هم در اداره بورس پرونده تشکیل دهد. در صورتی که دانشگاهی برای محل خدمت وی اعلام آمادگی کند و صلاحیت عمومی وی نیز تایید شود و نمره زبان دانشگاه مورد پذیرنده را کسب کند می تواند از دانشگاه انصراف از دانشگاه انصراف داده و پرونده بورس خود را پیگیری و اعزام شود.

وی یادآورشد: در سال جاری 100 نفر دانشجوی بورسیه خارج از کشور اعزام خواهند شد.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

[h=2]

پذیرش دانشجویان اخراجی نروژ در دانشگاه آزاد

 

معاون سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد از پذیرش آن دسته از دانشجویان ایرانی خبر داد که از یک دانشگاه نروژ اخراج شده بودند.

 

مجتبی علوی فاضل گفت: متاسفانه عده ای از دانشجویان ایرانی که در دانشگاه نروژ تحصیل می کنند بنا به دلائل سیاسی از این دانشگاه اخراج شده اند.

 

وی ادامه داد: طبق هماهنگی به عمل آمده با رئیس دانشگاه آزاد، مقرر شد این دانشجویان در صورت تمایل در دانشگاه آزاد اسلامی پذیرفته شوند.

 

به گفته معاون سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد، دانشجویان می توانند درخواست خود را به دانشگاه آزاد ارائه دهند تا در کمیته تبدیل تحصیل دانشجویان خارج به داخل بررسی شود.[/h]

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

[h=2]

ایجاد شعب دانشگاههای ایرانی در کویت و امارات

 

قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل از تشکیل شعب دانشگاههای ایرانی در کویت و امارات خبر داد.

 

حسین سالار آملی در این باره، گفت: وزارت علوم در کشورهای کویت و امارات خواهان تاسیس شعب دانشگاههای ایرانی است.

 

وی ادامه داد: در مدیریت پیشین وزارت علوم، دوره های مشترک بسیاری میان ایران و برخی از کشورهای جهان برگزار شده که البته با ضعف و قوتهایی هم همراه بود.

 

به گفته قائم مقام وزارت علوم در امور بین الملل، یک هیأت برجسته علمی در هفته جاری از آلمان به ایران می آیند و در این دیدار، در خصوص برگزاری دوره های مشترک میان ایران و آلمان مباحثی مطرح خواهد شد.

 

سالار آملی درباره راه اندازی دانشگاه مشترک میان 2 دانشگاه تبریز و ترکیه که پیش از این مطرح شده بود، اظهار داشت: در این زمینه درخواستهایی مطرح شده که روند آن در حال بررسی است، اگر شرایط اجازه داد این دانشگاه تشکیل می شود.[/h]

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

×
×
  • اضافه کردن...