رفتن به مطلب
لطفا جهت استفاده از تمام مطالب ثبت نام کنید ×
انجمن های دانش افزایی چرخک
لطفا جهت استفاده از تمام مطالب ثبت نام کنید

تاریخچه و معرفی دوره های جام جهانی فوتبال


irsalam

ارسال های توصیه شده

اولین دوره جام جهانی فوتبال (۱۹۳۰ اروگوئه)

0b933549ca1b60ab3c2688575da8f73a.jpg

 

با تصمیم فیفا، اولین دوره جام جهانی در سال ۱۹۳۰ در اروگوئه برگزار گردید. شش کشور مجارستان، اسپانیا، ایتالیا، هلند، سوئیس و اروگوئه نامزد میزبانی اولین دوره بودند. اعمال نفوذ ژول ریمه باعث گردید اروگوئه درحالیکه هیچ یک از شرایط را دارا نبود، به عنوان اولین میزبان این رویداد جهانی برگزیده شود. نبود ورزشگاه مناسب، مهمترین مشکل در راه میزبانی بود. مردم اروگوئه با بسیج عمومی، تمامی تلاش خود را نمودند تا ورزشگاهی عظیم در مونته ویدئو برپا نمایند. این ورزشگاه ۸۰ هزار نفری که با تلاش شبانه روزی مردم ساخته شد، توسط خوان اسکاسو طراحی شده بود و به مناسبت صدمین سالگرد استقلال اروگوئه، نام سنتناریو برآن نهاده شد. دیدار افتتاحیه در این ورزشگاه برگزار نشد، چون هنوز بتونهای آن خشک نشده بود. اسپانیا، هلند و ایتالیا در اعتراض به میزبانی اروگوئه از حضور در جام خودداری کردند. کشورهای شمال اروپا هم تمایلی برای شرکت از خود نشان ندادند. درنهایت، تنها ۱۳ کشور از ۴۱ عضو فیفا در مسابقات حضور یافتند که چهار کشور اروپایی فرانسه، یوگسلاوی، رومانی و بلژیک هم در میان آنها بودند. این چهار تیم توسط یک کشتی به نام کونته ورد عازم آمریکای جنوبی شدند و پس از سه هفته به سواحل اروگوئه رسیدند.

تیمها در چهار گروه دور اول، مسابقات را آغاز نمودند و در روز ۱۳ جولای ۱۹۳۰ دیدار افتتاحیه بین فرانسه و مکزیک برگزار شد و لوسین لورنت مهاجم تیم فرانسه، اولین گل تاریخ جام جهانی را به ثمر رساند. اروگوئه که قهرمانی دو المپیک ۱۹۲۴ و ۱۹۲۸ را در کارنامه داشت، با حمایت تماشاگرانش امید اول قهرمانی جام جهانی بود. در مجموع ۲۵ بازی در اولین دوره برگزار شد که هیچ یک با تساوی به پایان نرسید. یوگسلاوی شگفتی ساز شد و تیم قدرتمند برزیل را از گردونه مسابقات حذف نمود. پس از پایان مراحل مقدماتی بازیها، در نیمه نهایی، آرژانتین ۶ بر یک ایالات متحده و اروگوئه هم با همین نتیجه یوگسلاوی را مغلوب کرد؛ تا این دو تیم برگزارکننده دیدار نهایی باشند.

با حضور تیم آرژانتین در دیدار پایانی، هواداران این تیم با هر وسیله که می توانستند خود را به مونته ویدئو رساندند. حضور ۲۰ هزار آرژانتینی در مونته ویدئو، مقامات اروگوئه را به وحشت انداخت؛ در نتیجه آنها تنها ۱۰ هزار بلیت در اختیار آرژانتین قرار دادند. با حضور همین تعداد هم، چنان جو پرشوری در استادیوم حاکم شد که از ترس اقدام پیش بینی نشده تماشاگران، تیم داوری با اسکورت پلیس وارد زمین شد. برای تماشای این فینال تاریخی، ۹۰ هزار نفر حضور داشتند که ۱۰ هزارنفر بیش از ظرفیت ورزشگاه بود و درحدود ۵۰۰ خبرنگار از سراسر دنیا، برای جمع آوری خبر گردهم آمده بودند. کاپیتانهای هر دو تیم، براین عقیده بودند که مسابقه باید با توپ کشور آنها برگزار شود؛ درنهایت داور بلژیکی بازی، تصمیم گرفت هر نیمه را با توپ یکی از دو کشور برگزار کند. بازی با حملات تیم اروگوئه آغاز شد و دورادو، مهاجم این تیم توانست در دقیقه دوازدهم میزبان را با گل خود پیش اندازد. اما تیم آرژانتین سریع برخود مسلط شد و کنترل بازی را در دست گرفت و قبل از پایان نیمه اول، با به ثمر رساندن دو گل توانست پیروز به رختکن برود. اروگوئه در نیمه دوم با ارائه یک بازی هجومی و یک طرفه توانست با به ثمر رساندن سه گل، بازی را با نتیجه ۴ بر ۲ به سود خود به پایان رساند و فاتح اولین دوره جام جهانی شود.

 

● تابلوی افتخار

▪ تعداد تیم های شرکت کننده : ۱۳ تیم

▪ رده بندی نهایی : ۱- اروگوئه ۲- آرژانتین ۳- یوگسلاوی، آمریکا

▪ تعداد مسابقات : ۲۵ بازی

▪ تعداد گل : ۷۰ گل

▪ بهترین خط حمله : آرژانتین (۱۸ گل)

▪ بهترین خط دفاع : اروگوئه (۳ گل)

▪ آقای گل : استابیله (آرژانتین ۸ گل)

▪ بهترین بازیکن : هکتور اسکارونه (اروگوئه)

▪ مجموع تماشاگران : ۴۳۴۵۰۰ نفر

▪ دیدار فینال ـ ورزشگاه سانتاریو (۳۰ جولای ۱۹۳۰ - مونته ویدئو)

اروگوئه ۴ ـ آرژانتین ۲

▪ گلها : دورادو (۱۲)، سئا (۵۷)، ایریارته (۶۸)، کاسترو (۹۰) برای اروگوئه ؛ پیوسلی (۲۰)، استابیله (۳۷)، برای آرژانتین

▪ داور : ژان لانگنوس (بلژیک)

▪ تماشاگر : ۹۳۰۰۰ نفر

▪ اروگوئه : بالستروس، آناستازی، ماسچرونی، آندراده، فرناندز، جستیدو، دورادو، اسکارونه، کاسترو، سئا، ایریارته

▪ آرژانتین : بوتاسو، دلاتوره، پاترنوستر، جی. اواریستو، سوازر، پیوسلی، وارالو، استایبله، فرییرا، ام. اواریستو[/TD]

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

دوازدهمین دوره جام جهانی فوتبال (اسپانیا ۱۹۸۲)

 

e6b08680216b13b7742311d8f2e4be3b.jpg

 

 

دوازدهمین دوره جام جهانی فوتبال (اسپانیا ۱۹۸۲)اسپانیایی ها ۱۶ سال قبل از برگزاری دوازدهمین دوره جام جهانی به عنوان میزبان انتخاب شده بودند و این فرصت باعث برگزاری باشکوه بازیها گردید. در هفدهم ماه مه ۱۹۷۹، فیفا تصمیم گرفت که تعداد تیمهای نهایی را از ۱۶ تیم به ۲۴ تیم افزایش دهد تا قارههایی چون آسیا، آفریقا و حتی آمریکا که فوتبالشان در حال پیشرفت بود، شانس بیشتری برای رقابت داشته باشند. با افزایش تیمها، تعداد مسابقات دور نهایی هم به ۵۲ بازی افزایش یافت. با توجه به ایجاد این ظرفیت، اروپا ۱۴ تیم، آسیا، آفریقا و کونکاکاف هر کدام دو تیم و آمریکای جنوبی ۴ تیم در دور نهایی مسابقات سهمیه داشتند. در مرحله مقدماتی این جام ۱۰۷ کشور حضور داشتند و این رقابتها از ۲۶ مارس ۱۹۸۰ تا ۱۰ ژانویه ۱۹۸۲ به طول انجامید. در قاره اروپا، مسابقات مقدماتی در هفت گروه برگزار شد و از حوادث مهم آن به حذف هلند در گروه دوم این رقابتها و صعود بلژیک و فرانسه از این گروه، پیروزی ۴ بر یک اسرائیل بر پرتقال در گروه ششم و صعود ایرلند شمالی بالاتر از سوئد در همین گروه می توان اشاره کرد. در آمریکای جنوبی، آرژانتین به عنوان قهرمان دوره گذشته به طور مستقیم به جام جهانی راه یافت. برزیل، پرو و شیلی هم با سرگروهی در گروههای سه گانه مقدماتی به جام جهانی صعود نمودند. در قاره آفریقا، پس از انجام مسابقات مقدماتی در سه مرحله، تیم های الجزایر، کامرون، مراکش و نیجریه به دور نهایی صعود کردند که دو به دو به رقابت پرداختند تا در نهایت الجزایر با غلبه بر نیجریه و کامرون با پیروزی بر مراکش در مجموع دو دیدار رفت و برگشت مجوز حضور در دور نهایی یافتند. در منطقه آسیا- اقیانوسیه، تیم ایران به علت بروز جنگ با عراق در مسابقات حضور نداشت و تیم نیوزیلند هم با غلبه بر استرالیا به دیدار رقیبان آسیایی آمده بود. مسابقات در دو مرحله انجام گرفت و در نهایت کویت و نیوزیلند جواز صعود دریافت نمودند.

 

 

با افزایش تیم ها به ۲۴ تیم، نحوه برگزاری بازیهای جام جهانی هم تغییر یافت. چنین مقرر شد که تیم ها در ۶ گروه چهار تیمی قرار گیرند و از هر گروه ۲ تیم به مرحله دوم صعود نمایند تا در این مرحله ۱۲ تیم صعود کننده در چهار گروه ۳ تیمی مرحله یک چهارم نهایی را برگزار کنند، تیم های صدرنشین هر گروه به مرحله نیمه نهایی راه یابند تا با انجام دو بازی چهره دو تیم فینالیست مشخص شود.

 

 

آرژانتین و بلژیک در دوازدهم ژوئن ۱۹۸۲، دیدار افتتاحیه را برگزار نمودند که با نتیجه یک بر صفر به سود بلژیک به پایان رسید. آرژانتین هرچند تیم قهرمان خود در سال ۱۹۷۸ را تقریباً حفظ کرده و دیه گومارادونا جوان هم به این جمع اضافه شده بود، ولی به علت عدم انسجام تیمی لازم، به نظر نمی رسید مدعی جدی قهرمانی باشد. سیزده شهر وظیفه میزبانی این بازیها را بر عهده داشتند. در گروه اول، رقابت فوق العاده نزدیک بود و پنج دیدار از شش مسابقه این گروه به تساوی انجامید. لهستان با پیروزی ۵ بر یک برابر پرو توانست با کسب ۴ امتیاز در گروه اول شود. ایتالیا و کامرون هم هر چند سه تساوی به دست آوردند ولی به علت گل زده بیشتر تیم ایتالیا، این تیم توانست جواز صعود به مرحله بعد را کسب نماید. در گروه دوم، آلمان غربی که فاتح جام ملتهای اروپا در سال ۱۹۸۰ بود و به عنوان قدرت اول اروپا در این جام حضور یافته بود در کمال ناباوری مغلوب الجزایر شد. اتریش که از وجود ستارگانی چون هانس کرانکل سود می برد، شیلی را با یک گل شکست.

آْلمانها در بازی دوم خود توانستند با سه گل رومنیگه با نتیجه ۴ بر یک تیم شیلی را مغلوب نمایند. الجزایر نتوانست شگفتی را کامل نماید و با قبول شکست دو بر صفر برابر اتریش به دیدار شیلی رفت و هرچند این دیدار را با برتری پشت سر نهاد ولی به دلیل پیروزی یک بر صفر آلمان غربی مقابل اتریش به علت تفاضل کمتر در گروه سوم شد و از صعود به دور بعد باز ماند. در گروه سوم، آرژانتین با پیروزی برابر مجارستان و السالوادور به همراه بلژیک به دور بعد راه یافت. مجارها با پیروزی شگفت انگیز ۱۰ بر یک بر تیم السالوادور، رکوردی جاودان از خود بر جای نهادند. در گروه چهارم، انگلستان که تیمی بسیار منسجم داشت با سه پیروزی برابر فرانسه، چکسلواکی و کویت به عنوان تیم اول راهی یک چهارم نهایی شد. در گروه پنجم، ایرلند شمالی با پیروزی بر میزبان مسابقات (اسپانیا) و دو تساوی در برابر یوگسلاوی و هندوراس به عنوان تیم اول این گروه دست یافت. اسپانیا هم با تفاضل گل بهتر نسبت به یوگسلاوی تیم دوم این گروه در مرحله یک چهارم نهایی بود. در گروه آخر مرحله اول تیم برزیل با حضور سوکراتس، زیکو، فالکائو و تنی چند از باتکنیک ترین بازیکنان آن روز دنیا با کسب سه پیروزی مقابل شوروی، اسکاتلند و نیوزیلند به عنوان یک مدعی جدی خود را مطرح کرد. شوروی هم بالاتر از اسکاتلند به عنوان دوم این گروه دست یافت و به دور بعد صعود نمود.

 

 

مرحله یک چهارم نهایی با حضور ۱۲ تیم در چهار گروه سه تیمی برگزار شد. در گروه اول لهستان با کسب پیروزی سه بر صفر مقابل بلژیک و تساوی با شوروی، اولین صعود کننده به نیمه نهایی بود. در گروه دوم، آلمان غربی به تساوی بدون گل برابر انگلیس دست یافت. انگلستان که از بازیکنانی چون شیلتون، برایان رابسون و فرانسیس سود می برد، نتوانست در بازی دوم مقابل اسپانیا هم نتیجه ای بهتر از تساوی بدون گل به دست آورد تا تکلیف این گروه به دیدار آلمان غربی و اسپانیا وابسته شود. در خشونت بارترین دیدار جام جهانی ۸۲، تیم آلمان با گلهای لیتبارسکی و فیشر توانست اسپانیا را ۲ بر یک مغلوب نماید و راهی نیمه نهایی شود. انگلیسیها که دارای بهترین خط دفاعی جام بودند (۱ گل در ۵ بازی دریافت کردند) علی رغم تمامی شایستگیها از حضور در جمع چهار تیم برتر جام بازماندند.

 

 

در گروه سوم، آرژانتین، برزیل و ایتالیا حضور داشتند. ایتالیاییها در اولین بازی این گروه با گلهای تاردلی و کابرینی توانستند آرژانتین را شکست دهند. برزیل در نخستین بازی خود توانست آرژانتین را با ۳ گل مغلوب کند تا برای صعود به دیدار ایتالیا برود. در یکی از هیجان انگیزترین بازیهای این دوره، تیم ایتالیا با سه گل پائولوروسی موفق به شکست ۳ بر ۲ برزیل شد تا انتقام فینال ۷۰ و دیدار رده بندی ۷۸ را از آنها بگیرد. پائولوروسی در بازیهای قبلی ایتالیا موفق به گل زنی نشده بود و این هت تریک بسیار شگفت انگیز می نمود. در گروه چهارم، فرانسه با درخشش خط میانی خود و بخصوص میشل پلاتینی و آلن ژیرس توانست با پیروزی یک بر صفر مقابل اتریش و ۴ بر یک برابر ایرلند شمالی به نیمه نهایی صعود نماید.

در مرحله نیمه نهایی ابتدا ایتالیا به دیدار لهستان رفت و با دو گل پائولوروسی به پیروزی بسیار با ارزشی دست یافت تا پس از ۱۲ سال یک بار دیگر در دیدار نهایی جام جهانی حضور داشته باشد. در دیدار دیگر این مرحله، آلمان غربی و فرانسه یکی از دیدنی ترین بازیهای جام را برگزار نمودند. این دیدار در پایان وقت قانونی و اضافی با نتیجه ۳ بر ۳ به پایان رسید و در ضربات پنالتی ژرمن ها موفق شدند به برتری دست یابند. در این دیدار برخورد شوماخر دروازه بان بزرگ و البته خشن آلمان ها با باتیستون بازیکن تیم فرانسه فاجعه آفرید و بازیکن فرانسوی دچار ضربه مغزی شد.

 

 

دیدار رده بندی با برتری ۳ بر ۲ لهستان بر تیم شایسته فرانسه به پایان رسید. دیدار نهایی در یازدهم جولای ۱۹۸۲ با حضور ۹۷ هزار تماشاگر در استادیوم سانتیاگو برنابئو مادرید انجام شد. تیم ایتالیا با گل های تاردلی، آلتوبلی و روسی موفق به شکست ۳ بر یک آلمان شد تا پس از برزیل به دومین تیمی بدل شود که سه بار موفق به فتح جام جهانی شده است. پائولوروسی که با گل های حساس خود یکی از عوامل اصلی قهرمانی ایتالیا بود با ۶ گل آقای گل جام لقب گرفت.

 

 

● تابلوی افتخار

▪ تعداد تیمهای شرکتکننده : ۲۴ تیم

▪ ردهبندی نهایی : ۱- ایتالیا ۲- آلمان غربی ۳- لهستان ۴- فرانسه

▪ تعداد مسابقات : ۵۲ بازی

▪ تعداد گل: ۱۴۶ گل

▪ بهتری خط حمله : برزیل (۱۵ گل)

▪ بهترین خط دفاع : انگلستان (۱ گل)

▪ آقای گل : پائولو روسی (ایتالیا ۶ گل)

▪ بهترین بازیکن : میشل پلاتینی (فرانسه)

▪ مجموع تماشاگران : ۱۸۵۶۲۷۷ نفر

▪ دیدار فینالـ ورزشگاه سانتیاگو برنابئو (۱۱ جولای ۱۹۸۲ - مادرید)

ایتالیا ۳ - آلمان غربی ۱

▪ گلها : روسی (۵۷)، تاردلی (۶۹)، آلتوبلی (۸۱)، برای ایتالیا ؛ پل برایتنر (۸۳)، برای آلمانغربی

▪ داور : کوئیلهو (برزیل)

▪ تماشاگر : ۱۲۰۰۰۰ نفر

▪ ایتالیا : زوف، کابرینی، شیرهآ، جنتیله، کولوواتی، اورییالی،برگومی،تاردلی، کونتی، روسی، گراتزیانی (آلتوبلی)

▪ آلمانغربی : شوماخر، کالتز، اشتلیکه، کارل هاینس فورستر، ب. فورستر، درملر (هروبش)، برایتنر، بریگل، لیتبارسکی، فیشر، رومنیگه (هانسی مولر)

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

[TABLE=width: 100%]

[TR]

[TD]No code has to be inserted here.

[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD] No code has to be inserted here.

[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD] No code has to be inserted here.

[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD] No code has to be inserted here.

[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD] No code has to be inserted here.

[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD] No code has to be inserted here.

[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD] No code has to be inserted here.

[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD] No code has to be inserted here.

[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD] No code has to be inserted here.

[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD] No code has to be inserted here.

[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD] No code has to be inserted here.

[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD] No code has to be inserted here.

[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD] No code has to be inserted here.

[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD] No code has to be inserted here.

[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD] No code has to be inserted here.

[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD] No code has to be inserted here.

[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD] No code has to be inserted here.

[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD] No code has to be inserted here.

[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD] No code has to be inserted here.

[/TD]

[/TR]

[/TABLE]

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

×
×
  • اضافه کردن...