رفتن به مطلب
لطفا جهت استفاده از تمام مطالب ثبت نام کنید ×
انجمن های دانش افزایی چرخک
لطفا جهت استفاده از تمام مطالب ثبت نام کنید

ارسال های توصیه شده

قلعه نوشيجان (دژ آتشكده)

( شهر : ملاير )

nooshijan.jpg

 

تپه قلعه نوشیجان در ۲۰ کیلومتری غرب ملایر در منطقه شورکات واقعشده است. در این محل سه دوره فرهنگی شناسایی شده است. دوره اول به مادها مربوط است که نیمه دوم قرنهشتم تا نیمه اول قرن ششم قبل از میلاد را در بر میگیرد. معماری این دوره شامل قسمتهای زیر است: بنایقدیمی جبهه غربی تپه که آتشگاه است، تالار ستوندار یا آپادانا، تالار مرکزی یا معبد مرکزی (نیایشگاه)، اتاقهاو انبارها، تونل، حصار دژ نوشیجان. دوره دوم و سوم این قلعه به تمدنهای دیگر تعلق دارد که مورد بررسی قرارنگرفتهاند.

 

[قلعه نوشيجان (دژ آتشكده)]

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

مسجد جامع (سيد)

 

( شهر : ابهر )

seyed.jpg

 

مسجد و مدرسه جامع زنجان در بافت تاریخی و قدیمی شهر قرار دارد. مجموعهمسجد و مدرسه سید توسط «عبدالله میرزادارا» پسر یازدهم فتحعلی شاه قاجار، در هنگام حکمرانی در زنجان(1242 ه . ق) احداث شده است. این مجموعه تاریخی یکی از بناهای ارزشمندی است که براساس طرحمساجد چهار ایوانی به سبک دو پوشه ساخته شده که پوشش اوّل تکیه گاه تزئینات و پوشش دوم سقفایوانهاست. در سمت شرقی و غربی صحن مسجد بطور قرینه 16 واحد حجره و در جبهه شمالی نیز 6 واحدحجره جهت اقامت طلاب علوم دینی احداث شده است.

سقف حجرهها بسیار زیباست و با استفاده از قوسهایجناغی در ارتفاع 5/2 متری از کف زمین اجرا شدهاند. سقف ایوان همه حجرهها با استفاده از مقرنسکاری گچی وفیل پوش حجرهها نیزبا کاشیهای ختایی دوران قاجار تزئین شده است. این مسجد، در جبهه جنوبی سهشبستان دارد. شبستان زنانه و مردانه در طرفین و شبستان گنبد دار در وسط و پشت ایوان قرار دارد. در وسط هرشبستان، یک محراب ساخته شده است. گنبد مسجد جامع زنجان از معدود گنبدهایی است که بدون گوشواره وترنبه برروی جرزهای چهار گانه ضخیم نشسته است و در نتیجه، تغییر طرح درونی آن از مربع به دایره در تکیه گاهگنبد امکانپذیر شدهاست .

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

چهلستون

( شهر : اصفهان )

Chehel_Sotoun.jpg

 

چهلستون از بناهای تاریخی استان اصفهان در ایران است. باغ چهلستون که بالغ بر ۶۷۰۰۰ متر مربع مساحت دارد، در دوره شاه عباس یکم احداث آن آغاز شد و در وسط آن عمارتی ساخته شده بود. در سلطنت شاه عباس دوم،ساختمان تکمیل شد و در ساختمان موجود مرکزی، تغییرات کلی داده شدهاست و تالار آینه، تالار ۱۸ ستون، دو اتاق بزرگ شمالی و جنوبی تالار آینه، ایوانهای طرفین سالن پادشاهی و حوض بزرگ مقابل تالار با تمام تزیینات نقاشی و آئینه کاری و کاشی کاری دیوارها و سقفها افزوده شدهاست.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

پل آجري كوچه

( شهر : كنگاور )

kooche.jpg

 

در شمال روستای کوچه از توابع دهستان گودین شهر کنگاور پل آجری از بناهای دورهشاه عباس دیده میشود. این پل محکم بر روی آب خرم که از غرب به شرق جریان دارد احداث شده است. طولپل حدود 80/68 متر است. پایههای پل تا ابتدای طاق هر دهانه با سنگ لاشه بالا آورده شده و میان پایهها را باقلوه سنگ و سنگ لاشه پرکرده و با آجر روی آن را پوشاندهاند. هر پنج چشمه پل طاق جناغی دارد. طاق چشمهشمالی از سمت غرب جناغی و از سمت شرق هلالی شکل است. در طرفین پل سیل برگردانهایی با سنگ لاشهو ملاط گل و گچ ساخته شده است .

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

برج چهل دختران

( شهر : سمنان )

400.jpg

 

این برج در خیابان حکیم الهی سمنان قرار دارد. مردم سمنان معتقدند برج مذکور راچهل دختر تارک دنیا، با گل و خشت ساختهاند. تاریخ بنای برج به زمان قبل از اسلام مربوط است. این برجهشت ضلعی بین ۱۲-۱۰ متر ارتفاع دارد. ضخامت دیوار تقریباً ۵۰ تا ۶۰ سانتیمتر است. برج مذکور به دلیل توسعه شهری در داخل حیاط مدرسه قرار گرفته است.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

آتشكده فيروزآباد

( شهر : فيروزآباد )

firooz41089.jpg

 

این آتشکده که از سنگهای بزرگ خوش تراش ساخته شده بود بر روی صفهای قرار داشت کهبر بالای آن یک سکوی چهار تاقی ساخته شده بود. بر فراز این بنا، گنبدی مشرف و مسلط بر تمام شهر وجودداشته است. در حال حاضر، فقط مناره این بنا برجای مانده است.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

حيقوق نبي

( شهر : تويسركان )

habaghoghe.jpg

 

حدود سال ۵۹۰ قبل از میلاد، بخت النصر پادشاه کلده به اورشلیم حمله کرد و گروهی از یهودیان را به قتل رساند و نزدیک به بیست هزار نفر از آنان را اسیر و به شهر بابل پایتخت کلده که نزدیک بغداد فعلی قرار داشت انتقال داد.

حیقوق نبی در بین این زندانیان بود و مدت طولانی در زندان به سر برد. در سال ۵۴۸ قبل از میلاد، کورش بزرگ پادشاه ایران به کلده حمله کرد و در جنگی لشکریان کلده را شکست داد و بابل را تصرف کرد و طی فرمانی دستور آزادی کلیه اسرا و زندانیان یهود را صادرنمود. پس از آزادی از بند اسارت بابلیان، حبقوق پیامبر به ایران مهاجرت کرد و در شهر تویسرکان یا رودآور ساکن شد.آرامگاه حیقوق نبی در تویسرکان طی قرون متمتدی چندین بار بازسازی شدهاست. این آرامگاه یکی از قدیمیترین آثار تاریخی ایران محسوب میشود.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

گنبد سلطانيه

( شهر : ابهر )

soltanie.jpg

 

گنبد سلطانیه در قسمت جنوب غربی کهن دژ ( ارگ سلطنتی) قرار دارد این بنا در دوره حکومت سلطان محمد خدا بنده ،اولجایتو، در فاصله سالهای هفتصد و چهار تا هفتصد و دوازده ه ق احداث شده است این بنا هشت ایوان مرتفع و نزدیک به پنجاه اتاق و فضای ویژه اتاق مانند دارد ، سنگینی گنبد دویست تنی بر روی جرزها که سطح مقطع هر کدام پنجاه متر مربع میباشد ،استوار شده است،ملاط این بنا مخلوطی از گچ و مقدار اندکی آهک است. گنبد سلطانیه، سه طبقه مشخص دارد، طبقه همکف ایوان های هشت گانه را در خود جای داده است، طبقه اول دارای دهلیزهای ارتباطی است که دور تا دور بنا را احاطه کرده اند.

در طبقه آخر، پا طاق گنبد و پایه های هشت ضلعی مناره ها قرار دارند، ورودی سردابه در ایوان ضلع جنوبی قرار گرفته است طرح سردابه بسیار پیچیده و شامل هفت واحد حجمی است که با یکدیگر ارتباط فضایی ندارند ، عمده ترین عنصرهای تزئیناتی گنبد سلطانیه عبارتند از تزئینات آجری ، گچبری ، کتیبه نویسی و کاشیکاری که همگی با هم و با هماهنگی جالب توجهی سامان یافته اند طولانی ترین کتیبه این بنای تاریخی کتیبه ای است که در فاصله سیصد و شصت سانتیمتری از کف گنبد نوشته شده و به سوی ایوانها و جرزها ادامه یافته است در این کتیبه سوره فتح به خط زیبای ثلث نوشته شده است، در طبقه دوم کتیبه ای وجود دارد که در آن آیه صد و بیست و پنج سوره مبارکه بقره به خط کوفی نوشته شده است.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

مسجد جامع اروميه

( شهر : اروميه )

oroomie.jpg

 

این مسجد که در وسط بازار قدیمی شهر ارومیه قرار دارد، بارها مورد مرمت قرار گرفته وشامل آثاری از دورههای مختلف است: شبستان گنبددار قدیمی آن به احتمال قریب به یقین به دوره سلجوقیان(قرن ششم به بعد) تعلق دارد. محراب داخل شبستان گنبددار که گچبری نفیسی دارد، در تاریخ 676 ه . ق در زمانحکومت ایلخانیان ساخته شده است. چهل ستون قدیمی متصل به شبستان گنبددار که در خاکبرداری از کف آنمقداری اشیاء شکسته متعلق به دوره ایلخانیان بدست آمده است. این چهل ستون چندین بار مرمت شده است.حجرههای قدیم اطراف صحن مسجد که به اوایل زندیه مربوط است و سنگ نوشته آن نیز زمان احداث آنراتاریخ 1184 ه . ق نشان میدهد. قسمتهای نوساز اطراف صحن که در دهههای اخیر صورت گرفته است.کتیبههای کوفی دور گنبد و گچبری محراب از مهمترین عوامل تزئینی مسجد است.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

مدرسه گنجعلي خان

( شهر : كرمان )

ganjali.jpg

 

این بنا در میدان گنجعلیخان کرمان واقع شده و روزگاری مدرسهای پر رونق بود کهبعدها به کاروانسرا تبدیل گردید. بر کاشیهای کتیبه سردر آن تاریخ 1007 ه . ق مطابق با 1598 م نقش بسته ومعمار آن محمد سلطانی یزدی بوده است. حجرههای متعدد آن در دو طبقه با شیوه معماری زیبایی طراحیشدهاند. این بنای تاریخی در حال حاضر محل سازمان میراث فرهنگی کرمان و دفتر مطالعات فنی جهاددانشگاهی است. نمای داخلی و خارجی این مدرسه، کاشی کاری معرق دارد که از عصر صفوی به یادگار ماندهاست .

 

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

طاق بستان

( شهر : كرمانشاه )

Knight-Iran.JPG

 

تاق بستان مجموعهای از سنگنگارهها و سنگنبشتههای دورهٔ ساسانی است که در شمال غربی شهر کرمانشاه در غرب ايران واقع شده است. وجود کوه و چشمه در اين مکان، آن را به گردشگاهی روحفزا تبديل نموده که از زمانهای ديرين تا به امروز مورد توجه بوده است.

 

طاق بستان در زبان بومی (کردی) طاق وسان گفته میشود. «سان» به معنی سنگ میباشد و به اين ترتيب طاق بستان طاق سنگی معنی میدهد. اين مجموعه در قرن سوم ميلادی ساخته شده است. شاهان ساسانی نخست نواحی اطراف تخت جمشيد را برای تراشيدن تنديسهای خود برگزيدند، اما از زمان اردشير دوم و شاهان پس از او طاق بستان را انتخاب کردند که در بين راه جادهٔ ابريشم قرار داشت و دارای طبيعتی سرسبز و پرآب بود.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

امامزاده بركشلو

( شهر : اروميه )

barkeshloo.jpg

 

 

این مقبره در روستای امامزاده در 12 کیلومتری شهرستان ارومیه واقع شده است.قدمت تاریخی این مقبره به دوره زندیه یا اوایل دوره قاجاریه میرسد. رواق، گنبد و ایوان در سال 1335 ه . قبنا شده است. بنای مقبره مستطیل و گنبد مرکزی آن از نوع چهار طاقیهای ساسانی است که با چهار جرز قوسدار و گوشوارهها به هشت ضلعی تبدیل شده است. نمای خارجی آجرکاری شده و نمای داخلی نیز، از نظرتقسیم بندی و ترکیبات معماری، چشمگیر و خوش ترکیب است

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

آرامگاه بابا طاهر

( شهر : همدان )

Baba_taher.JPG

 

باباطاهر همدانی، معروف به «بابا طاهر عریان»، عارف، شاعر و دوبیتیسرای اواخر سده چهارم و اواسط سده پنجم هجری(سده ۱۱م) ایران و معاصر طغرل بیک سلجوقی بودهاست. بابا لقبی بوده که به پیروان وارسته میدادهاند و عریان به دلیل بریدن وی از تعلقات دنیوی بودهاست.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

تخت سليمان

( شهر : تكاب )

takhtsoleyman.jpg

 

گنزک یا کنزک، گنجک، گنزه، جنزه، گنجه، گزن، گنگ و به ارمنی گنزکا یا کادزا، به سریانی گنذزک یا گنژگ، به یونانی گنزکا، گادزاکا، گادزا، مؤرخان تازی آن را جزن یا جزنق نام برده اند، مغولان آن را ستوریق گفته اند. نام دیگر این شهر، شیز بوده است. شیز معرب جیس است.پلوتارک مؤرخ یونانی این شهر را فراد نوشته است.در نوشتههای دیگر پهلوی شیچ خوانده شده، در شاهنامه چیچست به کار رفته و کهنترین از همهٔ این نوشته ها، در اوستا ست که نام آن را، چئچست آورده است.امروزه تمام این نامها از بین رفته و این محل را تخت سلیمان می نامند.

این شهر باستانی در ادوار مختلف محل سکونت اقوامی مانند، مادها، هخامنشیان، اشکانیان، ساسانیان و مغولان بوده و در هر یک از دورانهای فوق، این محل در اوج قدرت و تمدن زمان مربوط بخود بوده است. اکنون نشانی از این شهر در آذربایجان دیده نمی شود، بر باد شده یک سر، با خاک شده یکسان.

هانری راولنسن مؤرخ انگلیسی در قرن نوزدهم نوشته است که شیز و آتشکده شکوهمند و پرجلال آن چنان از صفحهٔ روزگار پاک شده است که بین دانشمندان و محققان در تعیین محل آن اختلاف پدید آمده است.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

نقش شاپور

( شهر : آباده )

shapoor.jpg

 

نقش شاپور از بقایای شهری آباد برجای مانده است. خرابههای شهر شاپور در تنگ چوگان(در چند کیلومتری کازرون) قرار دارد. در تنگ چوگان بر روی دیواره کوه در دو طرف رودخانه، نقش هاییحجاری شده است:

نقش اول - دو سوار روبروی یکدیگر ایستادهاند و نقش انسان تنومندی نیز که دست خود را پشت سر گذاشته درزیر پای اسبها دیده میشود. شخص دیگری روبروی سوار دوم زانوزده و دست خود را بعنوان تقاضای بخششپیش آورده است.

نقش دوم - گویا شکل شاپور است که سوار بر اسب با موهای مجعد و کلاه کیانی دیده میشود. بالای سر شاپورشکل فرشتهای دیده میشود که شیپور در دست دارد. در دو طرف حجاریها، نقش دو ایوان و در هر ایوان سه نفرحجاری شدهاند. ظاهراً در نقش دوم، شاپور اشخاصی را که حامل هدایایی هستند به حضور پذیرفته است.

نقش سوم - شکل شاپور است با دو پهلوان که سوار و مسلح هستند. در دست یکی از آنها حلقهای است کهمیخواهد به دیگری بدهد.

نقش چهارم - در این نقش، مجلس بزمی حجاری شده و شاپور در وسط آنها دیده میشود.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

گنبد چهل دختر

 

( شهر : دامغان )

40.jpg

 

 

این برج در خیابان فلاحی دامغان قرار دارد و از بناهای دوره سلجوقی است که در سال۴۴۶ هجری قمری به دستور ابوشجاع (موسوم با اسفارنکی بن اصفهانی) از آجر ساخته شده است. نزدیک گنبد این برج، کتیبهای به خط کوفی با تزئینات زیبای آجری و قطار بندیهای جالب کار شده است. بر بالای در چوبیاین برج کتیبه دیگری به خط کوفی وجود دارد.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

باغ و كاخ تاريخي فين

( شهر : كاشان )

fin.jpg

 

این باغ در جنوب شهر کاشان و در مجاورت روستای فین قرار دارد. این بنا بر رویبناهایی از عهد آل بویه ساخته شده است. فضای عمومی آن از لحاظ باغ آرایی و نحوه آبرسانی اهمیت ویژهایدارد. باغ فین به علت قتل امیرکبیر در حمام کوچک آن (سال 1268 ه.ق) اشتهار ملّی یافته است.این باغ از آثاردوره صفویه است و بواسطه آب چشمه سلیمانیه، صدها سال است که پابرجا مانده است. هم اکنون آب فین بهحوض «لثهگاه» میریزد و پس از عبور از آبگیرها و جدولهای زیبای باغ فین، باغات و کشتزارهای حومه فین راآبیاری میکند.

بناهای این باغ عبارتند از: سردر ورودی، برج و بارو، شتر گلوی صفوی، شتر گلوی فتحعلی شاه،اتاق شاهنشین، موزه غرب باغ، حمام کوچک و بزرگ و کتابخانه شرق باغ.بنای سرپوشیده شتر گلوی شاه عباسی که در دوطبقه ساخته شده در وسط باغ و در مقابل سردر بزرگ واقعشده است.

ساخت این بنا در سال 1226 ه.ق به اتمام رسید. در داخل این بنا مناظر نقاشی شده بسیار زیبا وکتیبهای گچی به خط نستعلیق دیده میشود. در این باغ شاه صفی، شاه سلیمان، شاهطهماسب، شاه عباس، کریمخان زند و فتحعلی شاه بناهایی را مرمت یا اضافه کردهاند. تمامی دروپیکر و اشیاء داخل این بنا در آغاز انقلابمشروطیت به غارت رفت.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

كاخ اردشير بابكان

( شهر : فيروزآباد )

Ardeshir2.jpg

 

 

کاخ اردشیر بابکان در دوران اردوان پنجم آخرین پادشاه اشکانی به دست اردشیر بابکان بنیانگذار سلسلهٔ ساسانی ساخته شد. کاخ اردشیر بابکان از جاذبههای تاریخی و گردشگری فیروزآباد است.

این کاخ دارای تالارهای تو در تو است و با گذشت ۱۸۰۰ سال گچبری قسمت بالای دیوارهای داخلی آن همچنان سالم ماندهاست. در ضلع شرقی کاخ، چهار ساختمان گنبدی شکل عظیم وجود دارد، این گنبدها به وسیلهٔ فیلپوش بالا رفته که مشابه آن در قلعه دختر (قلعه اردشیر) دیده میشود. قسمتی از نوک سقف گنبدها در دایرهای به قطر یک متر باز است. در ضلع شمالی خارج از دیوار کاخ نیز چشمهای زلال از دل خاک میجوشد و استخری طبیعی جلوی این چشمه به وجود آمدهاست. نهری از کنار دیوار شرقی کاخ عبور میکند که موجب آبادانی شهر گور و کاخ ساسانی بوده است. کمی بالاتر از کاخ آتشدانی برای مراسم مذهبی وجود دارد. وجود چهار عنصر طبیعی آب، باد، خاک و آتش امتیار ویژهای به این منطقه دادهاست.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

سراي مشير

( شهر : شيراز )

moshir.jpg

 

کاروانسرای مشیر یا گلشن در نزدیکی بازار وکیل قرار دارد که از یادگارهای مرحوم میرزاابوالحسنمشیر الملک است. سرای مشیر در سال 1348 تحت تعمیر و مرمت قرار گرفت و اتاقهای آن برای نمایشهنرهای دستی و محلی فارس اختصاص یافت و به «سرای هنر» معروف شد.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

مقبره الشعرا

( شهر : تبريز )

maghbare.jpg

 

مقبره الشعرا در جانب شرقی بقعه سید حمزه واقع شده و محل دفن دهها تن از عرفا، دانشمندان و ادیبان نام آور آذربایجان است. شخصیتهای ادبی و هنری گذشته، از جمله همام تبریزی، خاقانیشیروانی، اسدی طوسی، ابوالعلاءفلکی، ظهیرالدین فاریابی، انوری ابیوردی، قطران تبریزی، شیخ محمد خیابانی،ثقه الاسلام و استاد محمد حسین شهریار شاعر توانای معاصر در میان آن غنودهاند. بنای یاد بود مقبره الشعرا وموزه آن بسیار جالب توجه است.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

قلعه قهقهه

( شهر : كليبر )

ghahghahe.bmp

 

این قلعه در دهستان یافت از بخش هوراند بر فراز کوهی بلند واقع شده و در دوره صفویزندان مخالفان سیاسی بوده است. معماری این قلعه بسیار جالب توجه است. این قلعه از حصارهای تودرتو،اطاقها، برجها، زندان و سایر قسمتها تشکیل شده است.

 

[قلعه قهقهه]

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

خانه شهشهاني

( شهر : اصفهان )

shahshahani.jpg

 

این بنا در به تاریخ 1276 هجری تکمیل و در صحه (میدان محلی)میرزا اسداله خان وزیر درمحله شهشهان اصفهان واقع شده است.محله شهشهان همان طور که از نامش بر می آید در آن زمان شاه نشین شهر اصفهان بوده و عمده رجال ومعتمدین شهر در این ناحیه سکونت داشته اند و روایت است که این منزل متعلق به داروغه وقت بوده است .نگهداری و سرپرستی از این بنای ارزشمند از90 سال پیش تا کنون نسل به نسل بعهده خانواده شهشهانی وزیر نظر سازمان میراث فرهنگی کشور اداره می شود.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

آرامگاه امامزاده رودبند

( شهر : دزفول )

roodband.jpg

 

آرامگاه سید سلطانعلی سیاهپوش معروف به رودبند در کنار پل سوم شهر دزفول در کنار آثاری چون بابا یوسف ، حاجی شیخ و منبع آب قدیم که هر کدام از آثار ثبتی دزفول هستند واقع شده است و خود اثر نیز در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. این بقعه یکی از زیارتگاه های شهرستان دزفول می باشد.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

برج قارلوجا

( شهر : كليبر )

gharlooja.jpg

 

 

این برج در روستای قارلوجا از توابع بخش خدا آفرین شهرستان کلیبر در ساحل رود ارسواقع شده و از یادگارهای دوره مغول است.این برج به لحاظ قدمت و اهمیت تاریخی در فهرست آثار تاریخی بهثبت رسیده است.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

حمام مهر آباد

( شهر : كليبر )

mehrabad.jpg

 

 

حمام مهر آباد یکی از معروف ترین گرمابه هاست و از پنج بخش تشکیل شده است:

۱ تالار بزرگ رختکن

۲) محل نظافت

۳) تالار شستشو

۴) گرم خانه

۵) خزینه آب .

تالار بزرگ رختکن شامل رختکن شامل یک گنبد بزرگ و چهار گنبد کوچک و چهار طاق در چهار طرف آن است و یک حوض بزرگ سنگی نیز در زیر گنبد بزرگ وجود دارد.تالار رختکن از طریق راهروی باریکی وارد تالار استحمام می شود که از نظر طراحی معماری تا حدی شبیه تالار رختکن است .در ضلع شرقی تالار استحمام دو اتاق با سقف گنبدی به عنوان خلوتی یا شاه نشین وجود دارد که مخصوص استحمام افراد سر شناس بود.تالار استحمام با چهار پله ،پس از عبور از یک در کوچک وارد خزینه می شود که آخرین مرحله استحمام است.پس از بیرون آمدن از خزینه بایستی از حوضچه های کوچک آب سرد عبور کرد.آب مصرفی گرمابه از چاهیکه در کنار خزینه قرار دارد ،توسط منجنیق مخصوصی استخراج می شود و از طریق لوله باریک سفالی که در دیوار ها تعبیه شده بودند به داخل گرمابه هدایت می شود.تاریخ بنای این حمام مربوط به دوره شاه طهماسب است و با توجه به شیوه ساخت و مقایسه با سایر حمام ها می توان آن را به دوره صفویه نسبت داد.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

×
×
  • اضافه کردن...