رفتن به مطلب
لطفا جهت استفاده از تمام مطالب ثبت نام کنید ×
انجمن های دانش افزایی چرخک
لطفا جهت استفاده از تمام مطالب ثبت نام کنید

ارسال های توصیه شده

001-Email-Messenger.jpg

فضای شبکه جهانی اینترنت بستر مناسبی برای ارتباط افراد با یکدیگر را فراهم میکند و در سطوح متفاوت ارتباطی وبلاگ، شبکههای اجتماعی، ایمیل و نرمافزارهای پیامرسان به شما در رفع نیازهایتان کمک میکنند، اما گویی جامعه مجازی ما فراموش کردهاند که هر ابزاری را برای کاری بخصوص ساختهاند و هرگز نمیتوان از یک ابزار برای تمامی امور استفاده کرد. استفاده بیش از حد کاربران از شبکه اینستاگرام برای فعالیتهایی که مناسب ساختار این شبکه نیستند و همچنین بکار بردن تلگرام و یا واتزاپ برای انجام اکثر مکالمات از این دست میباشند. بسترهای ذکر شده علیرقم کاربردی بودن میتوانند دارای جنبههای منفی باشند که در صورت استفاده از ایمیل هرگز با آنها روبرو نخواهید شد، پس در این مطلب تلاش داریم تا با پرداختن به تفاوتهای بستر پیامرسانهای اینترنتی و پست الکترونیکی دلایلی برای لزوم استفاده از این بستر مطرح نماییم.

001-Infinit-Time.jpg

نیاز به پاسخ سریع

شبکههای اجتماعی و نرمافزارهای پیامرسان همگی امکان ارسال پیام بصورت خصوصی و سریع را برای کاربران خود فراهم میکنند که برای امور روزمره بسیار مناسب میباشند، اما سرعت تبادل پیام سبب بوجود آمدن این انتظار شده است که مخاطب بایستی به سرعت پاسخگوی شما باشد. حال در صورتیکه این انتظار سبب بوجود آمدن توقعات بیجا در مکالمات نشود، کماکان این احتمال وجود خواهد داشت که شما برای پاسخ زمان کافی برای تفکر و برنامهریزی نداشته باشید. بستر ایمیل از آنجایی که پست الکترونیک محسوب میشود، علیرقم همه تغییراتی که در نحوه استفاده از آنها بوجود آمده است این فرصت را برای شما بوجود میآورد که بتوانید با صرف زمان کافی به دیگران پاسخ بدهید و از اینرو شانس اینکه جواب نامناسبی به فردی داده شود بسیار کاهش خواهد یافت.

001-Small-Talk.jpg

رد و بدل شدن اطلاعات اضافی

زمانیکه شما تلاش میکنید با استفاده از اینترنت ارتباط برقرار نمایید به دلیل نوع شکل گیری محاوره در این بستر شما بایستی پس از هر عبارت منتظر طرف مقابل خود بشوید تا جوابی برای شما ارسال نماید و سپس اقدام به تعامل با وی بر اساس پاسخ دریافتی نمایید. از طرفی سرعت در ارتباطات پیامرسانهای اینترنتی سبب میشود تا بمانند مکالمات حضوری پایبند به ادب و نزاکت اجتماعی بمانید که نیازمند خوش و بش نمودن با مخاطب بمنظور نمایش برخورد اجتماعی مناسب و نه ارتباطات سالم و مفید خواهد بود. نتیجه اینگونه ارتباطات صرف زمان بسیار زیادی از طرف شما در طول روز با هدف مکالمه با همه دوستان و آشنایانیست که شاید در اجتماع نیز امکان ارتباط مداوم با آنها نمیبود. ایمیل یا پست الکترونیک با توجه به استانداردهای خاصی که استفاده میکند این امکان را به همه میدهد که با سایرین در سرویسّدهندههای ایمیل متفاوت ارتباط داشته باشند و هرگز بحث فاصله جغرافیایی مطرح نشود که سبب شکلگیری قوانین نانوشتهای شده که افراد را از ایجاد ارتباط بیهوده باز میدارد.

001-Body-Language.jpg

عدم امکان ارتباط اجتماعی صحیح

در مکالمات عادی شما براحتی با استفاده از زبان بدن با طرف مقابل خود ارتباط برقرار میکنید و میتوانید با استفاده از حالات چهره و بدن وی از روند پیشرفت مکالمه اطمینان حاصل نموده و در زمان مناسب واکنش نشان دهید. استفاده از پیامرسانهای اینترنتی بر پایه علایق مشترک عمل میکنند و در صورتیکه طرفین مکالمه با منظور یکسانی وارد صحبت نشوند نمیتوانند علائم پیشرفت آنرا بدرستی درک ننموده، در نتیجه زمان مناسب برای تغییر موضوع و یا خاتمه دادن آن را تشخیص نخواهند داد که ممکن است باعث آزردگی خاطر دیگری شوید. در مقابل این اثر پیامرسانهای اینترنتی ارسال پیام در ایمیل بصورت نوبتی میباشد که به شما فرصت میدهد تا علائم را بدرستی درک کرده و در صورتیکه احساس کنید نبایستی به مکالمه ادامه دهید دست از ارسال ایمیل بکشید.

001-Interrupt-Concentration.jpg

ایجاد مشغله فکری یا مزاحمت

شبکههای پیامرسان اینترنتی یا انواع مشابه آن میتوانند با فراهم آوردن دسترسی سریع به افراد این امکان را برای سایرین و یا شما بوجود آورند که در زمان نامناسب اقدام به برقراری ارتباط نمایید که میتواند ضمن از میان بردن تمرکز در زمان انجام کار با ایجاد اختلال در آن بصورت مداوم موجبات خستگی بیشتر افراد را فراهم آورند. تحقیقات نشان دادهاند که اختلال در روند انجام کار میتواند شانس خستگی را تا نه درصد افزایش داده و همچنین سبب افزایش چهار درصدی احتمال سردرد و کمردردهای مضمن شوند. در مطالعات دیگری اثبات شد که پس از هر توقف در روند انجام امور شما نیازمند زمان متوسطی برابر بیست و سه دقیقه و پانزده ثانیه برای بازیابی تمرکز خود خواهید بود، زیرا شانس خطا پس از بروز اختلالات در تمرکز فرد تا دو برابر افزایش مییابد. در مقابل دریافت هشدار برای ایمیلها میتواند بسته به اهمیت فرستنده آنها دستهبندی شود و بررسی آنها به زمان خاصی در طول روز موکول شود که اختلالات تمرکز را به حداقل برساند.

001-Cliche-Template.jpg

پیامرسان غیر منعطف

استفاده از پیامک یا اساماس شما را محدود به استفاده از متن ساده مینمود و بهمین دلیل پیامک چندرسانهای یا اماماس وارد بازار شد ولیکن عده کمی در کشور ما از آن استفاده نمودند، زیرا این تکنولوژی با تاخیر به بازار معرفی شد و همچنین برای استفاده از آن شما نیاز به فعالسازی سرویسی مجزا از اساماس داشتید. خوشبختانه با ورود نرمافزارهای پیامرسانی بمانند واتزاپ و وایبر کاربران توانستند بدون فعال کردن سرویس جدیدی از تمامی امکانات مشابه سرویسهای مخابراتی بهرمند شوند، اما هنوز شما محدود به استفاده از غالب محتوای تهیه شده توسط شبکه پیامرسان بودید تا اینکه لاین و سپس وایبر امکان بازی را بصورت گروهی به همه دادند و دوباره کشش بیشتری نسبت به این شبکهها بوجود آمد ولیکن شبکههای واتزاپ و تلگرام هنوز محدودیت رسانهای بسیاری داشتند. چندی بعد تلگرام با افزودن امکان شخصیسازی استیکرها و همچنین انتقال فایل گوی رقابت در تنوع رسانه ارتباطی را از سایرین ربود اما هنوز امکان ارتباط صوتی و تصویری زنده در آن وجود ندارد که خود محدودیت زیادی برای یک رسانه محسوب میشود. شاید هنوز شانس افزودن سرویسهای بسیاری به این شبکهها وجود داشته باشد، اما شما در نهایت محدود به قوانین و چهارچوبهای برنامههای دریافت پیام خواهید بود که بمرور زمان تکراری خواهند شد و بهمین دلیل است که محتوا تعیین میکند کدام شبکه طرفدار بیشتری خواهد داشت. ارسال ایمیل از قوانین و استانداردهای استفاده شده در صفحات وبسایتها پیروی میکنند و بهمین دلیل شما میتوانید با کپی و پیست کردن یک صفحه آنرا بهمراه تمام محتوایش برای دیگری بفرستید. محدودیتهای محتوای قابل ارسال در ایمیلها با گذشت زمان و پیشرفت استانداردّهای HTML و سرویسدهندههای پست الکترونیک همواره در حال پیشرفت است و ابزار مشخصی برای هر نوع ارتباطی در آن تعریف شده است.

001-Cell-Reception.jpg

اختلالات شبکه پیامرسان

برتری شبکههای پیامرسان نسبت به سایرین دسترسی آسان و همچنین سرعت آنهاست، زیرا شما میتوانید با استفاده از شبکه داده اپراتور مخابراتی خود اقدام به دریافت و یا ارسال پیام نمایید. مسئله زمانی جدی میشود که پوشش اپراتور مخابراتی شما در محدودهای ضعیف میشود و شما دیگر قادر به ارتباط آسان با سایرین نخواهید بود، لیکن دیگران از این موضوع آگاه نیستند وجود انتظار برای پاسخگویی سریع ممکن است سبب بروز برخی سوءتفاهمات در مکالمات مهم شود. از آنجایی که شما کنترلی بر روی زمان و مکان تمایل به ارتباط دیگران با خود ندارید این بستر برای مدیریت تمامی ارتباطات شما نمیتواند مناسب باشد و بایستی برخی ارتباطات خود را به سرویسهای رسمیتری همچون ایمیل واگذار کنید. همچنین بستر ایمیل به شما فرصت میدهد ضمن کسب آمادگی لازم اقدام به برقراری ارتباط نمایید که در زمان اتخاذ تصمیمات مهم میتواند بسیار کاربردی باشد.

جمع بندی نهایی ارتباطات اینترنتی

ارتباط اینترنتی از طریق شبکههای اجتماعی پیامرسان به دلیل نمایش وضعیت ارتباطی افراد با مشخص ساختن استاتوس و یا زمان بررسی پیام توسط فرد مقابل فرصتهای مناسبی برای مصاحبت با دیگران پیرامون علایق یکدیگر فراهم میآورند، اما با عدم استفاده صحیح از بستر پیامرسانهایی بمانند واتزاپ و تلگرام شاهد اتصال افراد به شبکه بصورت مخفیانه و همچنین تغییر زمان بازدید پیام به زمانی نامشخص هستیم که تنها منافع شخصی افراد را تامین مینماید و البته توانایی ارتباط آنلاین را تا سطح پست الکترونیک پایین میآورد. شاید دیگر وقت آن باشد که فرهنگ استفاده صحیح از بسترهای ارتباطی دنیای دیجیتال را رعایت نموده و با حرکت در چهارچوبهای معین شده به خود فرصت بدهیم تا اینترنت به ما خدمت کند و نه اینکه بصورت دورهای از یک شبکه به شبکهای دیگر مهاجرت نموده و بمانند مسافران سرگردان دنیای دیجیتال رفتار نماییم.

منبع: Bizotech.ir

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

×
  • اضافه کردن...