رفتن به مطلب
لطفا جهت استفاده از تمام مطالب ثبت نام کنید ×
انجمن های دانش افزایی چرخک
لطفا جهت استفاده از تمام مطالب ثبت نام کنید

آنچه باید در مورد کشمش و خواص آن بدانید


ارسال های توصیه شده

کشمش

 

 

w7fru.jpg

انگور خشک شده را کشمش مینامند. همانقدر که انگور انواع و اقسام مختلف دارد، طبیعی است که این تنوع را در کشمش نیز بتوان یافت.

در یک دستهبندی کلی، رایجترین کشمشهای مورد استفاده به ۲ تا ۳ دسته تقسیم میشوند:

۱) کشمش سبز که به صورت آجیل مصرف میشود.

۲) کشمش سیاه یا قهوه ای که به خاطر کاربرد آن در بعضی پلوها مانند عدس پلو، به کشمش پلویی معروف است.

البته دسته سومی از کشمش نیز وجود دارد که مانند کشمش سبز به عنوان آجیل مورد استفاده قرار گرفته و حاصل خشک شدن انگور شاهانی است. این کشمش را مویز مینامند.

برای تبدیل انگور به کشمش، روشهای مختلفی وجود دارد ولی بهترین و مفیدترین کشمش، انگوری است که به جای استفاده از مواد شیمیایی و گوگرد، در هوای آزاد و در معرض نور خورشید یا سایه خشک شده باشد.

کشمش پلویی علاوه بر اینکه در بعضی از غذاها و سالادها استفاده میشود، در شیرینیها، کیکها و دسرها نیز عامل طعمدهنده است.

 

▪ خواص غذایی

کشمش یک منبع غنی از مواد غذایی انرژیزاست. مقدار انرژی حاصل از کشمش بسیار بیشتر از خود انگور است. کشمش سرشار از ویتامینهای A و B و مواد معدنی مختلف شامل کلسیم، فسفر، آهن و منگنز است.

 

▪ خواص درمانی

- کشمش برای رفع کمخونی و ضعف عمومی بدن بسیار مفید است؛ اشتهاآور بوده و در رفع سموم از بدن و فعالیت کلیهها نقش موثری دارد.

- خوردن کشمش به کسانی که دچار بیماری نقرس و رماتیسم هستند و همچنین به خانمهای باردار و مادران شیرده همواره توصیه میشود.

- کشمش دارای فیبر زیادی است که به کاهش کلسترول و بهبود عملکرد رودهها کمک میکند.

- مصرف این میوه خشک برای افرادی که به افسردگی، اضطراب و مشکلات عصبی دچار هستند، توصیه میشود.

منبع : همشهری آنلاین

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

خواص کشمش

 

r6ltj.jpg

ـ کشمش برای تقویت طبیعی انرژی فوق العاده است.

ـ ۱۰۰ گرم کشمش شامل بیش از ۲۵%مواد لازم توصیه شونده است .

ـ همچنین فیبر زیادی در آن وجود دارد که به کاهش کلسترول و بهبود عملکرد روده ها کمک می کند .

ـ در کنار آن پتاسیم می توان نام برد که موجب کاهش فشار خون و جلوگیری از دفع مایعات بدن می شود . همچنین سلنیوم در کشمش وجود دارد که برای پوست عالی است .

ـ به علاوه در کشمش مقادیر کمی از ویتامین A و مقادیر مناسبی ویتامین B یافت می شود.

ـ چون این ماده غنی از کالری است وبرای کسانی که مبتلا به افسردگی -دلشوره - تشویشو مشکلات عصبی هستند بسیار مناسب است .

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

کشمش

 

1d4vh.jpg

 

▪ کشمش برای تقویت طبیعی انرژی فوق العاده است.

▪ ۱۰۰ گرم کشمش شامل بیش از ۲۵%مواد لازم توصیه شونده است .

▪ همچنین فیبر زیادی در آن وجود دارد که به کاهش کلسترول و بهبود عملکرد روده ها کمک می کند .در کنار آن پتاسیم می توان نام برد که موجب کاهش فشار خون و جلوگیری از دفع مایعات بدن می شود . همچنین سلنیوم در کشمش وجود دارد که برای پوست عالی است .

▪ به علاوه در کشمش مقادیر کمی از ویتامین A و مقادیر مناسبی ویتامین B یافت می شود

▪ چون این ماده غنی از کالری است وبرای کسانی که مبتلا به افسردگی -دلشوره - تشویش و مشکلات عصبی هستند بسیار مناسب است

 

منبع : زنده رود

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

خواص درمانی کشمش

امیر المومنین علی (ع) مولای حق فرمودند کسی که بیست و یک عدد کشمش را ناشتا بخورد به هیچ بیماری مبتلا نمی شود و فقط مرگ او را از پای در می آورد. چرا که خوردن کشمش باعث می شود حرارت زیاد از بین برود خون پاک و تصفیه گردد و قلب قوی و مرض از بین برود (بحار جلد ۶۶) کشمش در اثر خشک شدن انگور به دست می آید هنگامی که انگور خشک شد مقداری از آب و سلولز آن تحت تاثیر دیاستازها که در روی پوست انگور موجود می باشد به قند تبدیل می گردد و ۷۵ درصد قند گلوکز قابل جذب بدن ساخته می شود و دارای پروتئین، چربی، قند (سوربیتول) کلسیم و ویتامین های (a - b۱ - b۲ - c - p p) می باشد وجود پتاسیم و اسیدهای مالیک و سیتریک و تار تاریک می تواند اوره خون را تنظیم نماید و کلسترول زیادی خون را دفع و به تنظیم فشار خون کمک نماید هنگامی که انگور بادانه خشک می شود مویز نامیده می شود اگر مویز را خالی از هسته کنیم همراه با گل گاوزبان و خرمای سبز به بیماران آسمی کمک شایانی می نماید. اگر دچار قارچ های پوستی هستید کشمش را کوبیده و با صبر زرد مخلوط کرده و روی محل مورد نظر ضماد نمایید تا قارچ را از بین ببرد. ضماد کشمش و پیه زعفران و زرده تخم مرغ و موزه باعث گشوده شدن کورک و آبسه می شود.

کشمش می تواند به عنوان آجیل در دسترس کودکان قرار گیرد تا با استفاده از آن شاهد رشد سریع آنان باشیم زیرا کلسیم و فسفر موجود در کشمش برای استخوان بندی کودکان مفید است و برای کودکان ضعیف و کم خون هم دارویی بی نظیر است و اشتهای آنان را زیاد نموده و درمان لاغری کودکان را به نحو احسن انجام می دهد و اما مادران باردار و شیرده اگر هر روز مقداری کشمش را به جای ویتامین های مصنوعی استفاده کنند در حفظ و رشد جنین و فرزند خود به جگرگوشه خود کمک نموده، در تایید این حرف و رشد جنین و تامین سلامت مادر و فرزندانش نقش کشمش قابل وصف است.

کشمش برای سالخوردگان عزیز ما که دارای بدنی ضعیف هستند تولید انرژی می کند و در سرمای زمستان بدن ایشان را گرم می کند. اگر مویز را با سرکه مخلوط نماییم کبد را تقویت می نماید و در درمان هپاتیت مزمن موثر است همچنین مویز بدون هسته توام با فلفل در کلیه ها هم نقش درمانی دارد و باعث سهولت خروج ادرار می گردد و خاصیت نرم کنندگی سینه را دارد و همانطور که قبلا نیز گفته شد افراط در خوردن هر چیزی مضر است افراط در خوردن کشمش هم باعث بالا رفتن فشار خون و غلظت خون می گردد و امام صادق(ع) می فرمایند: کشمش عصب را تقویت و کسالت را می برد و نفس و روان را جلا می بخشد (بحار جلد ۶۶) امید است با بهره گیری از این مطالب هر چه بیشتر به عظمت الهی پی ببریم و همچنین از مکتب ائمه خود نیز که درمانگر واقعی بودند استفاده کافی ببریم.

نویسنده : زهرا غفاری

منبع : روزنامه مردمسالاری

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

[h=1]انگور و کشمش[/h]

● انگور

 

مواد غذائی به قسمتهائی از بدنه ی گیاهان و نسوج حیوانات اطلاق می شود که برای انسان قابل خوردن بوده و معده و روده ی بشر توانا به هضم و جذب آن باشند. البته تمام مواد گیاهی و حیوانی قابل خوردن نیستند و بشر در درازای تاریخ زیست خود پی به وجود بخشهای سودمند آنها برده است. بنابراین تنها قسمتها مفید و قابل هضم آنها خوراک انسان را تشکیل می دهند تمام مواد غذائی، از عسل گرفته تا حنظل را می توان خورد. اما هر غذائی بسته به مقدار وزن و حجم آن می تواند غذا، دارو و یا سم باشد. مثلاً آرسنیک، مقدار بسیار کم آن در غذای روزانه ی ما هست. در صورت لزوم و برای درمان، مقداری بیشتر را می توان با تجویز پزشک خورد. اما اگر بیشتر خورده شود، زهر کشنده ای است. حتی میوه ی مفیدی مانند پرتقال نیز از این قاعده مستثنی نیست. به این ترتیب تمام خوراکیها برحسب میزان مصرف، هم غذا، هم دوا و هم زهر هستند.

 

پس سم مطلق وجود ندارد و هر ماده ی خوراکی برحسب میزان مصرفش می تواند مسموم کننده باشد. هر غذائی که از میزان معین بیشتر خورده شود، برای بدن قابل تحمل نیست و خاصیّت سمی پیدا می کند چه باید خورد؟ بدن انسان دارای بخشهای متفاوت اعضای گوناگون است که هر عضو ضمن آنکه وظیفه ی خاصی دارد، در ضمن انجام وظایفش، موادی را می سازد و ترشح می کند که برای ادامه ی زیست، وجودش الزامی است. عناصرلازم برای تولید این ترشحات را بدن از غذاهائی که می خوریم می گیرد. پس خوراک ما باید به گونه ای کامل و تکمیل باشد که تمام عناصر لازم برای گردش زندگی را در خود داشته باشد. هریک از این فلزات و شبه فلزاتی که در درون سلولهای زنده وجود دارند و ادامه ی زیست را باعث می شوند، کمبود و یا نبودشان دربدن، سبب تولید بیماری های گوناگون می  شود که پزشک مجبور خواهد شد جبران آن را با دارو میسر سازد. پس چه بهتر پیش ازآنکه چنین اتفاقی بیفتد، با خوردن غذای خوب و مناسب از ناخوشی پیش گیری کنیم. به همین ترتیب باید گفت که غذای کامل به آن معنا که مثلاً یک خوراک مانند شیر و یا تخم مرغ غذای کامل باشد وجود ندارد. یعنی نمی  توان تنها با شیر و یا خاویار و یا تخم مرغ به این علت که مواد لازم برای رشد جنین را درخود دارند، زندگی کرد. بلکه غذا ضمن تازه بودن و سالم بودن، باید از تنوع و گونه گونی نیز برخوردار باشد.

 

▪ پیشینه:

انگور از میوه هایی است که از زمان های بسیار قدیم مورد استفاده بشرقرار گرفته است. درباره دیرینگی انگور دو نظر وجود دارد عده ای بر این باورند که انگور حتی پیش از پیدایش غلات مورد استفاده بوده است و معتقدند انگور به صورت وحشی به مقدار فراوان در جنگل ها وجود داشته و انسان های نخستین از برگ و میوه آن استفاده می کرده اند. گروهی دیگر می گویند دیرینگی انگور مربوط به ۶ تا ۷ هزارسال پیش است.

آثار برگ مو و بذر انگور در سنگواره های دوران سوم زمین شناسی دیده شده است. بر اساس روایات دینی، حضرت نوح (ع) نخستین کسی است که به پرورش انگور پرداخت.

در نگارهای موزائیک مصری که قدمت آن به ۳۵۰۰ سال پیش از میلاد مسیح می رسد،(دوران فنیقی ها و آشوری ها در مصر) می توان چگونگی کاشت و پرورش تاک را بطور کامل مشاهده کرد. در دوران سلطنت هامورابی پادشاه بابل (۱۷۸۲ تا ۱۶۸۶ پیش از میلاد) تاکستانهای فراوانی در منطقه بین النهرین بوده که آبیاری می شده است. برابر نظر تاریخ نگاران، شخصی به نام سایبولد (Sibold)، بذر انگورهای کاشته شده را از منطقه ای نامعلوم به جنوب آرارات و شرق دجله (منطقه آذربایجان و کردستان) برده است.

برابر نشانه های بدست آمده ، یونانیان حدود هزارسال پیش از میلاد مسیح پرورش انگور را در کشور خود آغاز کرده اند. در سال ۶۰۰ پیش از میلاد پرورش انگور در فرانسه از شهری به نام مارسی آغاز شد. رومیان نیز ۳۰ تا ۵۰ سال پس از میلاد کشت انگور را در قسمت های جنوبی آلمان آغاز کردند.

 

▪ طبقه بندی گیاهی:

درخت انگور در ایران بیشتر به نام (مو) و اغلب به نام (تاک) نام گذاری شده، دارای نام علمی Vitis vinifera است و گیاهی از تیره آمپلی داسه است که آن را سارمانتاسه و یا ویتاسه می نامند. این تیره ده جنس مختلف دارد که برخی از آنها زمینی هستند، به جز ویتیس که اهمیت خوراکی دارد، بقیه اهمیتی ندارند.

جنس ویتیس از دو زیر جنس به نام های موسکادینه و اوی ویتیس که اولی دارای ۴۰ کرومزوم و دومی دارای ۳۸ کرومزوم است.

انگور معمولی از زیرجنس اوی ویتیس و از گونه های وحشی اروپایی است که در سراسر جهان حدود ۵ هزار رقم را شامل می شود.

مو دارای ریشه های قوی، بلند و منشعب است. بوته های مو به حالت طبیعی خزنده است و به خودی خود ساقه و تنه عمودی ندارند بنابراین باید آن را تربیت و هدایت کرد.

 

پهنک برگ مو توسط بریدگیهای عمیقی به پنج لب یا پهنک کوچک تقسیم می شوند. در فصل بهار وهنگامی که میانگین دما به حدود ۲۰ درجه سانتیگراد برسد، گلهای انگور باز و بصورت خوشه ای ظاهر می شود.

انگور یک پایه است و اندام های نر و ماده روی یک گل قرار دارند، درخت انگور برای بیداری از خواب زمستانه به دو تا سه ماه زمان نیاز دارد، برای تامین این سرما دمای بین ۷+ تا ۱۵- درجه سانتیگراد نیاز دارد. چنانچه دما پائین تر از ۱۵- درجه باشد باعث خشک شدن شاخه های مو می شود، به همین دلیل در مناطقی که سرمای سخت دارند شاخه ها را زیر خاک می کنند. میوه انگور برای رسیدن، نیاز به فصل رشدی نسبتاً طولانی دارد، طول فصل رشد برای رقم های انگور Vinifera از ۱۵۷ تا ۱۷۰ روز با میانگین دمای ۱۸ درجه سانتیگراد است.

در بیشتر نقاط انگور خیز ایران، طول فصل رشد برای رسیدن انگور کافی است. تابش و دمای مناسب باعث بالارفتن کیفیت انگور می شود زیرا میزان قند و اسید، بستگی مستقیم به تابش آفتاب دارد. به طور کلی انگور بومی در مناطق گرم بیشتر نواحی بین ۳۴ تا ۴۹ درجه عرض جغرافیایی کاشته می شود. در مناطق سردسیر بالاتر از عرض ۵۱ درجه، گیاه قادر به رساندن میوه های خود نیست.

در مناطق حاره انگور بصورت گیاهی همیشه سبز رشد می کند، اما طول عمر و میزان محصول آن کم است، کاشت انگور در ارتفاعات ۳۰۰۰ متری مناطق گرمسیری امکان پذیر است.

انگور یکی از میوه های بسیار مفید است. انگور به قدری عوامل مؤثر در سلامت بدن دارد که می توان آن را یک داروخانه ی طبیعی نامید. انگور عاملی برای بازگشت نیروی عضلات است و برای سلسله ی اعصاب، یک غذا محسوب می شود. انگور تصفیّه کننده ی خون و ملین مزاج است و در این مورد یکی از بهترین میوه ها است. وقتی انگور را بسوزانیم، خاکستر آن ۶۰% پتاسیم دارد. علاوه بر پتاسیم، مواد معدنی دیگر مانند: کلسیم، منیزی، آهن، منگنز، کلر و سیلیس در آن دیده می شود. انگور غیر از مواد معدنی، دارای مقدار کافی قند و تانن است که باعث تقویّت بدن می شود. همچنین انگور داری عوامل زندگی ساز دیگری است. از آن جمله : دیاستازها - این عوامل در روی پوست دانه ی انگور زندگی می کنند و کمک خوبی برای جهاز هاضمه می باشند . ویتامین ها، مخصوصاً ویتامین ۲) B مواد رادیوآکتیوآب انگور غیر از مواد پروتئینی (گوشتی) که ندارد، به شیر مادر بسیار نزدیک است). اینجاست که می توان توصیه کرد برای کودکان آب انگور را فراموش نکنید. همچنین برای همه از پیر و جوان و کودک و بالغ، خوردن انگور و آب انگور توصیه می  شود } فراموش نکنید، در فصل انگور که از تیرماه شروع و تا اوایل پائیز ادامه دارد به مدت بیست روز هر روز صبحانه فقط انگور بخورید.. آب انگور تازه را خودتان تهیه کنید و از خوردن آب انگورهای تجارتی حذر کنید}.

به بچه هائی که با شیر خشک تغذیه می شوند، حتماً آب انگور بخورانید. یک ملین و یک پاک کننده ی طبیعی است و از همه مهمتر، غذای عالی برای سلسله ی اعصاب است. انگور یکی از غذاهای کامل است و بهتر است آن را جانشین شیرینی های مصنوعی که زیاد هم معمول است کرد. اما انگور را به الکل تبدیل نکنید؛ بلکه آن را تازه و یا خشک کرده به صورت مویز و کشمش بخورید.

به انگور خواص بسیار دیگری را نیز نسبت می دهند که از جمله آنها کاهش دهنده فشار خون است . مطالعات نشان داده است که دریافت روزانه ۵/۲ تا ۹/۳ گرم پتاسیم در روز به میزان ۲۵ درصد احتمال مرگ ومیر را در افراد فشارخونی کاهش می دهد. به علاوه وجود آنتی اکسیدان های بسیار قوی که در این میوه وجود دارد از پیشرفت بیماری آرتروز جلوگیری می نماید. الایژیک اسید از ترکیباتی است که در انگور به وفـور یافت شده وخاصیت آنتی اکسیدانی دارد وبه نظر می رسد ازفعالیت مواد سرطان زا نظیر آلاینده های محیط ، دود سیگار وفرآورده های گوشتی دودی شده ممانعت به عمل می آورد .از آنجایی که کمبود پتاسیم موجب بروز فراموشی و افسردگی می گردد توصیه می شود زیرا افـزایش مصرف پتاسیم می تواند این مشکل را به تاخیر بیندازد. انگور تازه به دلیل اندیس گلایسمی پایینی که دارد یکی از میوه های مجاز برای افراد مبتلا به دیابت محسوب می گردد. جالب است بدانید که در طب چینی از این میوه به دلیل نمک های متعددی که دارد برای تصفیه خون وپاک کردن غدد استفاده می شده است . به علاوه این طب انگور را میوه ای موثر برای اختلالات کبدی خصوصا هپاتیت دانسته است .

 

● کشمش

نوعی ماده خوراکی است که به راحتی قابل بستهبندی و مصرف است، تقریبا هیچ تاثیر نامطلوبی بر روی بدن ندارد و مانند هر میوه خشک دیگری در تمام طول سال در دسترس است.

انگور در اثر خشک شدن و تبدیل آن به کشمش و مویز مقوی تر می شود؛ زیرا مقداری از سلولوز آن در اثر دیاستازهای انگور به قند تبدیل می شود؛ بنابراین قند کشمش از قند انگور به مراتب بیشتر است. خاصیّت غذائی انگور یا کشمش غذائی است که هضم آن برای انسان بسیار آسان است؛ زیرا قند انگور مستقیماً قابل جذب بوده و وارد خون می  شود و هضم اش مانند دیگر منابع قندی برای دستگاه هاضمه زحمتی ندارد. اثر درمانی انگور بر روی رماتیسم، امراض شریانی و وریدی، نقرس وبالا رفتن اوره ی خون مسلم است، محرک اعمال کبدی است.

کشمش یک منبع غنی از فنول است که این ماده فعالیت آنتی اکسیدان دارد و از آسیب سلولهای بدن جلوگیری میکند.کشمش همچنین سرشارازنوعی عنصر معدنی موسوم به بور است. اگرچه این عنصر در توصیههای مربوط به بهداشت عمومی چندان به چشم نمیخورد، اما برای حفظ سلامت بدن بسیار حیاتی است و بویژه در زنان سالمند برای حفظ سلامت استخوانها و جلوگیری از ابتلا به پوکی استخوان از اهمیت خاصی برخوردارست.بور همچنین برای تبدیل هورمون استروژن و ویتامین D به فعالترین انواع آنها مورد نیاز است.

گفتنی است که کشمش جزو ٥٠ منبع خوراکی مهم حاوی بور در رژیم غذایی آمریکا به حساب میآید.

به علاوه ممکن است به خاطر بیاورید زمانی که کودک بودید مادرتان همواره به شما توصیه میکرده که برای حفظ بینایی و سلامت چشمها باید هویج بخورید، اما در دوران بزرگسالی میوهای که میتواند حتی بیشتر از هویج این نقش مهم را ایفا کند، کشمش است. کشمش بر خلاف مزه شیرین و حالت چسبندهای که دارد نه تنها باعث پوسیدگی دندانها و بیماریهای لثه نمیشود، بلکه در واقع بهداشت دهان و دندان را بهبود میبخشد. کشمش حاوی نوعی ماده شیمیایی است که تاثیر به سزایی در کشتن باکتریهایی دارد که عامل بروز پوسیدگیهای دندان هستند . به علاوه قندهای موجود در کشمش که بیشتر فراکتوز و گلوکز هستند، مانند ساکارز که عامل اصلی ابتلا به بیماریهای دهان و دندان است، درپوسیدگی دندانها نقشی ندارند. در هر ٢٥/٠ فنجان کشمش ٧٥/١٠٨ کالری انرژی، ١٧/١ گرم پروتئین، ٦٨/٢٨ گرم کربوهیدرات، ٤٥/١ گرم فیبر خوراکی، ٥٦/٢٣ گرم قند، ١٧/٠ گرم چربی، ٥٩/٥ گرم آب، ٩٠/٢ واحد بینالملل ویتامین آ، ١٧/٢ میکروگرم ویتامین بتاکاروتن (از خانواده ویتامین آ)، ٠٦/٠ میلیگرم ویتامین B۱ یا تیامین، ٠٣/٠ میلیگرم ویتامین B۲ یا ریبوفلاوین، ٣٠/٠ میلیگرم ویتامین B۳ یا نیاسین، ٠٩/٠ میکروگرم ویتامین B۶ و ٢٠/١ میلیگرم ویتامین ث،٢٠/١ میکروگرم فولیت، ٢٧/١ میکروگرم ویتامین کا، ٠٢/٠ میلیگرم اسید پانتوتنیک، ٧٦/١٧ میلیگرم کلسیم، ١١/٠ میلی گرم مس، ٧٥/٠ میلیگرم آهن، ٩٦/١١ میلیگرم منیزیم، ١١/٠ میلیگرم منگنز، ١٦/٣٥ میلیگرم فسفر، ٢٤/٢٧٢ میلیگرم پتاسیم، ٢٥/٠ میکروگرم سلنیوم، ٣٥/٤ میلیگرم سدیم و ١٠/٠ میلیگرم روی موجود است.

کشمش هایی مورد پذیرش استاندارد می باشد و مشمول درجه بندی می شوند که دارای ویژگی های زیر باشند:

۱) کشمش باید عاری از آفت زنده و مرده باشد.

۲) تعداد شن و سنگریزه نباید از یک عدد در یک جعبه مشمول استاندارد تجاوز کند.

۳) میزان رطوبت نباید از شانزده درصد بیشتر باشد.

۴) میزان انیدرید سولفور و دود گوگرد در کشمش نباید از ۲ در هزار بیشتر باشد.

۵ ) تعداد کشمش آلوده نباید از ۵ درصد بیشتر باشد.

۶ ) تعداد کشمش آفت زده نباید از ۳ درصد بیشتر باشد.

۷) تعداد کشمش دانه دار نباید از یک درصد بیشتر باشد.

۸ ) تعداد کشمش دم دار نباید از ۱۰ درصد بیشتر باشد.

۹) جمع طول چوب خوشه (ساقه) نباید از ۱۰ سانتی متر در یک کیلوگرم بیشتر باشد.

۱۰) میزان کشمش نارس نباید از ۵/۲ درصد بیشتر باشد. (در مورد کشمش ریز دانه حداکثرنارسی نباید از ۵ درصد بیشتر باشد).

۱۱) میزان کشمش های لهیده نباید از ۵ درصد بیشتر باشد.

۱۲) میزان کشمش های شکرک زده نباید از ۱۵ درصد بیشتر باشد.

۱۳) مانده سموم در کشمش نباید از حداکثر میزان قابل اغماض تعیین شده برحسب نوع سم طبق استاندارد باقیمانده سموم تجاوز نماید. آزمون باقیمانده سموم در صورت تقاضای خریدار و فروشنده انجام می شود. برای این منظور, ابتدا از کشمش عصاره تهیه می شود, سپس عصاره را به دستگاه GC (Gas Chromatograph) تزریق کرده و منحنی بدست آمده را با منحنی استاندارد مقایسه نموده و مقدار سم باقیمانده در نمونه محاسبه می شود.

▪ انواع کشمش های ایران:

ـ کشمش تیزآبی : با کالری بالا – طعم بسیارشیرین و دارای خواص بالا

ـ کشمش انگوری (طلایی) : بدون هسته با طعم شیرین

ـ کشمش سبز

ـ کشمش ریزدانه

ـ کشمش درشت دانه

ـ کشمش سیاه دانه: بیشترین خاصیت دارویی و درمانی را به علت دارا بودن آنتوسیانین بالا دارد.

سجاد بدیعی

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

[h=1]کشمش از آلزایمر جلوگیری می کند[/h]

خوردن کشمش از پیشروی بیماری آلزایمر جلوگیری میکند ۰ بررسی های آزمایشگاهی در انگلیس نشان می دهد ترکیبات موجود در کشمش مانند آنتوسیانینها و پلیفنولیک ها در پیشگیری از پیشرفت بیماری آلزایمر مفیدند.

 

البته هنوز مشخص نیست که این ترکیبات چگونه از پیشروی آلزایمر ممانعتمی کنند ولی احتمالا این ترکیبات موجب می شوند ارتباط بین سلولهای عصبی بهتر شود .

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

کشمش، کلسترول خون را کاهش می دهد

مصرف کشمش برای تقویت طبیعی انرژی بدن بسیار موثر است. فیبر موجود در کشمش به کاهش کلسترول و بهبود عملکرد روده ها کمک می کند هم چنین پتاسیم موجود در کشمش باعث کاهش فشار خون و جلوگیری از دفع مایعات بدن می شود و نیز به دلیل داشتن سلنیوم، مصرف آن برای پوست توصیه شده است. به علاوه در کشمش مقادیر کمی از ویتامین a و b یافت می شود.

از آن جایی که این ماده غنی از کالری است برای کسانی که مبتلا به افسردگی، دلشوره، تشویش و مشکلات عصبی هستند بسیار مناسب است.

منبع : روزنامه خراسان

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

ریحان، کشمش، زیره و سلامت بانوان

 

مهمترین خاصیت سبزیجات خصوصا به صورت تازه داشتن ویتامین های مختلف از جمله ویتامین K و فیبر است که هم نیازهای بدن را به ویتامین تامین نموده و هم در هضم و در تخلیه دستگاه گوارش اثر مثبت دارد.

ریحان سادهترین نوع سبزی خوردن و از خانواده نعناعیان است که بسیار معطر بوده میتوان آن را به تنهایی به عنوان تنها سبزی همراه انواع غذاهای ایرانی و ساندویچهای ساده یا سنتی استفاده نمود. مزیت این سبزی بر سایر سبزیها آن است که هم به صورت تازه و هم به صورت خشک کرده قابلیت استفاده داشته و در اکثر ترشیجات معطر کنندهای بسیار عالی میباشد.

ریحان تازه خرد کرده همراه با ماست یا دوغ در تابستان برای رفع عطش بسیار مناسب است، این سبزی دارای ویتامین K و املاحی چون آهن، کلسیم، فسفر و پتاسیم میباشد. ریحان از تصلبشرایین، ازیاد فشار خون و اوره جلوگیری میکند و به فعالیت کلیهها میافزاید. انواع سبزیجات تازه به دلیل آنکه با حرارت جوشاندن یا سرخ کردن زیاد، ویتامین خود را از دست میدهند بر سبزیجات پخته یا سرخ کرده ارجح میباشند.

ریحان به دلیل داشتن ویتامین K خونساز بوده و فعالیت کبد را می افزاید.

کشمش بهترین شیرینی برای کودکان است به شرط آنکه آن را خوب بجوند. مادران میتوانند آن را همراه با نخودچی به عنوان غذای میانوعده به کودکان خود بدهند. از دیگر مواردی که به صورت سنتی و به عنوان غذایی تقریبا کامل از آن یاد کرد استفاده از کشمش در کنار برنج و حبوباتی همچون عدس است (البته باید یادآور شد طبق دستورات دینی مصرف گوشت دستکم هر ۴۰ روز یک بار الزامی است زیرا اسید آمینهای در گوشت موجود میباشد که در پروتیئنهای هیچ یک از حبوبات و لبنیات یافت نمیشود اما زیادهروی در مصرف گوشت خصوصا از نوع گوشت قرمز دارای مضرات فراوان است که باید آن را به خاطر سپرد) کشمش و شیر برای مبتلایان به نقرس نافع است. کشمش را به صورت پخته شده نباید مصرف نمود. کشمش تقریبا تمامی خواص انگور تازه را دارا میباشد.

از پیامبر اکرم و ائمه اطهار(ع) نقل شده که کشمش عصب و پی را محکم نموده و رنج و اندوه را از بین برده و سینه را صاف میکند، کشمش خشم و غضب را خاموش میکند، بلغم را از بین برده و بوی دهان را پاکیزه گردانده و رنگ صورت را نیکو میگرداند (کافی جلد ۶)

زیره از خانواده جعفری و قسمت میوه آن به صورت خوراکی مصرف دارد. دو نوع آن در ایران مصرف دارد زیره سیاه و زیره سبز.

نوع اول آن به دلیل بالا بودن مرغوبیت و بالاتر بودن میزان عطر آن همراه با غذاهایی که در آن حبوبات موجود است، مصرف دارد نوع سبز آن در ترشیها مصرف دارد. از گرد زیره به عنوان ادویه و چاشنی و تهیه برخی اغذیه مانند سوپ، نان و پنیر استفاده میشود.

بوی زیره بسیار معطر، قوی و مطبوع و طعم آن سوزاننده و معطر است. این گیاه در جنوب ایران و خصوصا اطراف کرمان میروید.

زیره دارای تانن، ماده روغنی، موسیلاژ ، مواد رزینی، مواد قندی و غیره میباشد.(۱) مصرف زیره باتوجه به صفاتی که از نظر درمانی دارد دارای اثر نیرودهنده، هضم کننده، بادشکن، مدر و به طور خفیف قاعدهآور، ضد کرم و ضد تشنج است و اثرات زیاد کننده ترشحات شیر مادران را دارد.

مصرف زیره باتوجه به صفاتی که از نظر درمانی دارد در معالجه بیماریهای مختلف مانند ضعف عمل دستگاه هضم، نفخ، بلع هوا )Aerophagy( دلپیچه کودکان، درمان تاخیر قاعدگی در زنان جوان و اشکال وقوع آنکه غالبا با درد و ناراحتی همراه است )Dysmenorrhea( ضعف اعصاب معمول است.

ثریا قدوسی کارشناس علوم گیاهی

 

پینوشت:

نگارنده به دلیل خارج از حوصله بودن خوانندگان از نامبردن جزئی مواد موجود در این مقاله خودداری نموده است.

مراجع:

گیاهان دارویی، دکتر زرگوی جلد ۲

فرهنگ درمان طبیعی بیماریها، علیرضا حیدری

پیشگیری و درمان بیماریها، جابر رضوانی همراه با منقولاتی از کافی (جلد ۶)

منبع : روزنامه رسالت

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

×
×
  • اضافه کردن...