رفتن به مطلب
لطفا جهت استفاده از تمام مطالب ثبت نام کنید ×
انجمن های دانش افزایی چرخک
لطفا جهت استفاده از تمام مطالب ثبت نام کنید

عوارض کشیدن دندان عقل در زمان پریود چیست؟


ارسال های توصیه شده

با توجه به محدود بودن مطالعات در زمینه کشیدن دندان عقل در زمان پریود ، مقاله زیر با هدف بررسی عوارض کشیدن دندان عقل در زمان پریود در خانم ها با در نظر گرفتن چرخه قاعدگی انجام شد. با وجود اینکه کشیدن دندان عقل به ندرت عوارض شدیدی دارد، اما گاهی عوارض مهمی همچون حفره خشک، عفونت، خونریزی و پاراستزی رخ می دهد از طرف دیگر به نظر می رسد چرخه قاعدگی بر درک درد موثر باشد.

برخی از خانم ها، سه تا چهار روز قبل از شروع قاعدگی نیز دچار خونریزی و یا زخم لثه می شوند. برخی دیگر از بانوان، از التهاب لثه قاعدگی، همراه با خونریزی و قرمزی لثه و تورم و زخم در زبان و گونه ها رنج می برند. بهترین راه برای مقابله با این علائم، این است که به طور منظم از نخ دندان و مسواک استفاده نمایید.

درمان‌های ممنوعه دندانپزشکی در دوران قاعدگی

 

تحقیقات همچنین نشان داده است که انجام برخی از درمان های دندانپزشکی در دوره های مشخصی از چرخه قاعدگی، بهتر است. جرم گیری حرفه ای دندان ها، بهتر است یک هفته پس از پایان دوره قاعدگی انجام شود، در حالی که کشیدن یا پر کردن دندان، بهتر است درست پس از پایان دوره قاعدگی انجام گیرد.

عوارض کشیدن دندان عقل در دوران قاعدگی

شکی نیست که دندان درد، می تواند باعث درد و ناراحتی طاقت فرسایی شود. درد دندان حتی می تواند جویدن، صحبت کردن، تمرکز یا خواب شبانه را دشوار کند. دندان درد، معمولاً با تحریک عصب ریشه دندان، ایجاد می شود. از جمله شایعترین دلایل دندان درد، می توان به عفونت، پوسیدگی، آسیب دیدگی یا از دست دادن دندان اشاره کرد.

بعد از کشیدن دندان نیز ممکن است درد ایجاد شود. در بیشتر مواقع، همزمان با دندان درد، سردرد هم ایجاد می شود. طبیعی است که ارتباط این دو علامت، تعجب آور باشد. از آنجا که انتهای عصب به مغز متصل است، هنگامی که یک دندان بسیار ملتهب باشد، درد به قسمت های مختلف سر منتقل شده و سبب ایجاد سردرد می گردد.

 حفره خشک (درای ساکت) یکی از عوارض کشیدن دندان عقل در زمان پریود است. در این وضعیت لخته‌ای که پس از کشیده شدن دندان در استخوان محل می‌بایست تشکیل شود تا مقدمه‌ای برای شروع ترمیم باشد، زود‌تر از موعد از بین می‌رود که متعاقب آن درد شدید ناحیه و تاخیر طولانی در ترمیم محل کشیدن دندان (گاهی تا دو ماه) خواهید داشت. در زمان عادت ماهیانه به علت کاهش سطح هورمون های استروژن و پروژسترون احتمال بروز این عارضه به شدت بالا می‌رود.

 

دلایل کشیدن دندان عقل

در ادامه، برخی از دلایل اصلی آسیب دندانی آورده شده است:

درآمدن دندان عقل

دندان های عقل، به طور کلی در سنین ۱۷ تا ۲۵ سالگی ظاهر می شوند. آنها سومین مجموعه دندان های مولر هستند که در پشت دهان قرار دارند. دندان های عقل، در استخوان فک شروع به حرکت می کنند و سرانجام حدود ۵ سال پس از ورود سری دوم مولرها، از لثه بیرون می آیند. اگر دندان های عقل، در موقعیتی نامناسب یا بدون فضای کافی، از لثه بیرون بیایید، ممکن است مقداری دندان درد ایجاد گردد. هنگامی که این دندان ها در بیایند، ممکن است ریسک ابتلا به التهاب دردناک یا عفونت در لثه در شما بیشتر گردد.

هنگامی که دندان های عقل در بیایند یا توسط سایر دندان ها تحت فشار باشند، درد زیادی، به ویژه با بدتر شدن وضعیت، ایجاد می نمایند. این حالت در بیشتر افرادی که درد دندان عقل و سردرد را با هم دارند، بسیار شایع است. دندان عقل نهفته، می تواند باعث ایجاد سردرد مفصل گیجگاهی-فکی، که فک و جمجمه را به هم متصل می کند، شود. این درد ممکن است به مناطق دیگر سر و صورت نیز کشیده شود.

بسیاری از افراد دندان عقل خودرا برمیدارند، در حالی که برای دیگران، بسته به موقعیت قرارگیری دندان های عقل، ممکن است این کار غیرضروری یا حتی خطرناک باشد.

دندان درد و سردرد در طول پریود

هورمون ها مسئول ایجاد دندان درد در دوره قاعدگی هستند. سردرد و دندان درد، در طول پریودی، یکی از مشکلات رایج در بسیاری از بانوان است. بیشتر زنان، حدود سه تا چهار روز پس از شروع قاعدگی، در دهان احساس درد و تورم مستعد خونریزی در لثه دارند. که معمولاً به دلیل افزایش سطح هورمون هایی مانند استروژن و پروژسترون در بدن، و تجمع پلاک است.

نوسان سطح استروژن و پروژسترون در دوران قاعدگی، می تواند بر سلامت دندان تأثیر بگذارد. در این مرحله، تعداد کمی از خانم ها از مشکلات دندانی مانند ایجاد زخم های شانکر یا خونریزی لثه، لثه های متورم به رنگ قرمز روشن و تورم غدد بزاقی در روزهای قبل از پریود، شکایت دارند. به غیر از دندان درد، حدود ۶۰ درصد زنانی که میگرن دارند، به میگرن قاعدگی مبتلا می شوند. این اتفاق، می تواند از دو روز قبل از شروع قاعدگی، تا سه روز پس از پایان آن رخ دهد. میگرن، ممکن است از اولین قاعدگی شروع شده و در هر زمانی بروز کند.

همچنین میتواند در سال های باروری و یائسگی نیز ادامه داشته باشد. سردرد میگرنی، می تواند همراه با تهوع، استفراغ و حساسیت شدید به نور و صدا باشد که سبب درد یا ضربان شدید در یک ناحیه از سر می گردد. در صورت ابتلا به میگرن قاعدگی، پزشک ممکن است استفاده از داروهای ضد بارداری هورمونی را پیشنهاد دهد. این داروها می توانند با تثبیت سطح استروژن و مهار تغیرات هورمونی، به بهبود سردردهای میگرنی کمک کنند.

مراقبت های پس از کشیدن دندان عقل در زمان پریود

پس از کشیدن دندان عقل در زمان پریود، مهم است که حداقل به مدت ۲۴ ساعت، مراحل مراقبت های ویژه را دنبال کنید. در صورت عدم توقف خونریزی، پس از کشیدن دندان، بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید.

 

۱. توقف خونریزی پس از کشیدن دندان

  • خونریزی را به کمک یک گاز (باند)، کنترل کنید.
  • یک قطعه گاز تمیز و مرطوب را در قسمت بالای حفره دندانی قرار دهید.
  • آن را لوله کرده یا به صورت مربعی تا کنید. این بخش، در بالای زخم قرار خواهد گرفت، بنابراین مهم است.
  • به مدت ۴۵ – ۶۰ دقیقه، گاز استریل را محکم گاز بگیرید.
  • از مناسب بودن اندازه، موقعیت قرارگیری گاز، و وارد کردن فشار درست روی محل دندان کشیده شده اطمینان حاصل کنید.

 

۲. از تشکیل لخته خون در حفره دندانی اطمینان حاصل کنید

لخته هایی که درون حفره خالی تشکیل می شوند، عامل مهمی در روند بهبودی هستند. باید مراقب باشید که در شکل گیری آن اختلالی ایجاد نکنید. اقدامات زیادی برای حفاظت از لخته خون در حال شکل گیری، در ۲۴ ساعت اول پس از کشیدن دندان، وجود دارد.

  • از شستشوی شدید یا تف کردن، خودداری کنید
  • مایعات داغ مصرف نکنید
  • اختلاف فشار هوا را به حداقل برسانید. از ایجاد فشار در دهان یا سینوس خودداری کنید زیرا ممکن است لخته خون واقعی را از حفره خارج کند. بنابراین از کشیدن سیگار یا استفاده از نی خودداری نمایید زیرا این امر، باعث ایجاد مکش می شود. هوا را از بینی خارج نکرده و با دهان باز عطسه کنید. برای کاهش حساسیت، تا چند روز از نواختن سازهای بادی خودداری نمایید.

 

۳. فعالیت هایی که کنترل خونریزی را دشوار می کنند، به حداقل برسانید

از انجام کارهای سخت و ورزش سنگین خودداری کنید. باید از خم شدن یا بلند کردن اجسام سنگین به طور کامل اجتناب نمایید. حداقل تا ۱-۲ روز پس از کشیدن دندان، باید استراحت کنید.

هنگام استراحت یا خوابیدن، سعی کنید طوری که سر، بالاتر از قلب قرار بگیرد، دراز بکشید. این امر باعث کاهش فشار خون و کنترل خونریزی می گردد.

۴. انتظار بروز تورم را داشته باشید

هنگامی که دندانتان کشیده می شود، سایر بافت ها مقداری ضربه می بینند ورم می کنند که باعث ایجاد حساسیت می گردد. میزان تورمی که رخ می دهد، ممکن است جزئی یا بسیار زیاد باشد.

 

wisdom-teeth-min.jpg

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

×
×
  • اضافه کردن...