رفتن به مطلب
لطفا جهت استفاده از تمام مطالب ثبت نام کنید ×
انجمن های دانش افزایی چرخک
لطفا جهت استفاده از تمام مطالب ثبت نام کنید

افتادگی پلک بعد از بوتاکس از شایعه تا واقعیت


ارسال های توصیه شده

افتادگی پلک بعد از بوتاکس از عوارض این تزریق محسوب می گردد. اما این عارضه در صورتی اتفاق می افتد که مواد تزریقی به نواحی ناخواسته منتقل شود. واقعیت این است که عوامل بسیار مهمی در جلوگیری از این عارضه نقش دارند که در صورت رعایت آن ها می توانید با استفاده از تزریق بوتاکس، با خیالی آسوده از چهره ای جذاب و پوستی جوان بهره لذت ببرید. در ادامه به توضیحات این عارضه و نحوه پیشگیری از آن می پردازیم.

بوتاکس و افتادگی پلک

سم بوتولینوم موجود در بوتاکس باعث فلج شدن عضلات مى شود. اما مدیریت درست تزریق بوتاکس به عضلات باعث مى شود تا پدید آمدن علائم کهولت چون چین چروک، خطوط پنجه کلاغى دور چشم، و دیگر خطوط صورت از بین بروند و یا پدیدار نشوند.

اگر عضلات صورت منقبض شوند، چین و چروک کمترى ایجاد مى شود و صورتى لطیف تر و جوان تر خواهید داشت. گاهی اوقات، وقتی سم تزریق می شود، می تواند به مناطق ناخواسته برود. در برخی موارد، ممکن است بعد از بوتاکس، افتادگی پلک را تجربه کنید.

علت افتادگی پلک بعد از بوتاکس

هنگامی که بوتاکس به یک یا دو ناحیه اى خاص منتقل می شود، باعث افتادگى پلک ها مى شود که اصطلاحا به آن پتوز گفته مى شود.

این نواحی پیشانی و بین چشم ها هستند که حرکت بوتاکس در این نواحى باعث بروز پتوز مى شود.

افتادگی پلک بعد از بوتاکس

تزریق بوتاکس به پیشانی

با تزریق بوتاکس به پیشانى، چین و چروک هاى روى پیشانى از بین مى رود. تزریق بوتاکس روى پیشانى باعث جلوگیری از انقباض عضلات فرونتالیس (عضلاتى که باعث انقباض ابروها و پیشانى مى شود) می شود؛ همچنین از ایجاد خطوط افقى ابرو(خط اخم) نیز جلوگیرى مى کند.

تزریق بوتاکس به خط اخم

بوتاکس می تواند بین ابروها و یا فقط بالاى ابروها تزریق شود تا خطوط عمودی خط اخم را که حالتى مانند ١١ در بالاى بینى و بین دو ابرو ایجاد مى کند را به حداقل برساند. گاهى اوقات  مقدارى از مواد بوتاکس به پلک بالا نفوذ مى کند  و عضلات بالا برنده پلک را فلج مى کند. اگر این عضله فلج شود، پلک بالایی دچار افتادگى مى شود.

یک محاسبات غلط و جزئی، مانند تزریق خیلی کم در عضله پیشانی، می تواند باعث افتادگی پلک بعد از بوتاکس شود.

اصول تزریق بوتاکس

 

از ١۵.٧ میلیون فرایند زیبایى انجام شده با حداقل حالت تهاجمى که در سال ٢٠١٧ ثبت شده است،  ٧.٢٣ میلیون از آن ها تزریق بوتاکس بوده است (سم بوتولینوم نوع A). حدود یک هفته بعد از تزریق بوتاکس، سموم به گیرنده های عصبی متصل مى شوند.

این موضوع مانع از رسیدن پیام هاى عصبى به عضلات می شود؛ که نتیجه آن فلج شدن عضلات به مدت سه تا چهار ماه است و همین مساله مانع تشکیل شدن چین و چروک مى شود. از آنجا که افراد دارای حرکات عضلانی متفاوتى هستند، پزشک باید تصمیمات آگاهانه در مورد مسائل ذکر شده در زیر بگیرد:

 

Inline_5-1.jpg
  • بوتاکس کجا تزریق شود.
  • تعیین عمق مناسب برای جلوگیری از حرکت زیر پوستى توکسین

یک اشتباه جزئى، مانند تزریق سطحى بوتاکس در عضلات پیشانى مى تواند باعث بروز عارضه افتادگى پلک شود.

علائم پتوز پلک 

معمولاً چند روز تا یک هفته پس از دریافت نوروتوکسین علائم افتادگی پلک را مشاهده خواهید کرد. در ابتدا ممکن است ظریف باشند و شامل موارد زیر باشند:

✔ سنگینی چشم یک احساس سنگین در پلک شما وجود دارد که در طول روز بدتر می شود.

✔ “چشم تنبل” نمی توانید چشم خود را کاملاً باز کنید. اگر افتادگی شدید باشد ، می تواند بینایی شما را تحت تأثیر قرار دهد.

✔ در انجام کارهای روزمره مشکل دارید. ممکن است برای انجام کارهایی مانند آرایش چشم خود دچار مشکل شوید.

جلوگیری از افتادگی پلک بعد از بوتاکس

 

مدیریت تزریق بوتاکس از اهمیت ویژه اى برخوردار است. تزریق بوتاکس مى بایست تحت نظر متخصص با تجربه انجام شود.  از ارائه دهندگان بوتاکس مى توانید اطلاعات بگیرید تا  بهترین متخصص را برای انجام این کار پیدا کنید.

یک متخصص ماهر مى تواند ضریب بروز عارضه افتادگى پلک را کاهش دهد. در نهایت باید در نظر داشته باشید که در هر حالتى ممکن است باز هم عوارض جانبی به وجود بیاید.

درمان افتادگی پلک بعد از تزریق بوتاکس

بیشتر اوقات، این وضعیت بعد از ۳ یا ۴ هفته یا با از بین رفتن نوروتوکسین بهتر می شود. (در طی ۳-۴ ماه یا بیشتر اثرات آن از بین می رود.) در همین حال ، درمان های خانگی می توانند به چشم شما کمک کنند تا سریعتر به حالت عادی برگردد:

ماساژ عضله

سعی کنید پلک خود را با پشت مسواک برقی به مدت چند دقیقه در روز ماساژ دهید تا عضله تحریک شود.

قطره چشمی

پزشک ممکن است قطره های چشمی ویژه ای بنام آپراکلونیدین برای شما تجویز کند که عضله چشم شما را سفت می کند. از ۱ تا ۲ قطره، سه بار در روز استفاده کنید.

عوارض جانبی تزریق بوتاکس

افتادگی پلک از عوارض جانبی نادر تزریق بوتاکس است. افتادگی پلک یا به گفته پزشکان پتوز پلک معمولاً طی چند هفته اصلاح می شود. بوتاکس از مشکلات احتمالی و عوارض جانبی بی بهره نیست. یک عارضه جانبی نادر و تأسف آور افتادگی پلک است.

افتادگی پلک باعث می شود صورت نامتقارن به نظر برسد. پتوز می تواند کاملاً ناراحت کننده باشد، اما خوشبختانه شرایط دائمی نیست و با گذشت زمان کمرنگ می شود.

علاوه بر این، با رعایت برخی دستورالعمل های تزریق، می توان خطر این مشکل را به حداقل رساند. با این حال، حتی اگر این دستورالعمل ها رعایت شود، هنوز هم ممکن است در بعضی از بیماران پتوز پلک ایجاد شود.

آیا افتادگی پلک بعد از تزریق بوتاکس دائمی خواهد بود؟

خبر خوب این است که اکثر پلک های افتاده بعد از چهار تا شش هفته خود به خود از بین می روند. خبر بد این است که تمام مدت آن را با یکی از چشمان خود نیمه بسته خواهید گشت و در موارد نادر، پلک افتاده حتی می تواند بیش از شش هفته دوام داشته باشد.

مدت زمانی که پتوز شما دوام می آورد به این بستگی دارد که حرکت سم بوتولینوم در وهله اول چقدر جدی بوده و در واقع چه مقدار از آن در تماس با عضلات کف لپتور شما واقع شده است.

آیا پتوز پلک پس از تزریق بوتاکس خطرناک است؟

بوتاکس ماده ای است که سبب از کار افتادن عضلات مختلف می شود و بسیاری از افراد نگران آن هستند که در صورتی که تزریق بوتاکس سبب افتادگی پلک شد، تا چه حد می تواند خطرناک باشد.

افتادگی پلک ها ظاهری ناخوشایند برای فرد به وجود می آورد که ممکن است تا چندین هفته ادامه داشته باشد. اما باید گفت که با گذشت زمان اثر Botox injection  از بین رفته و مشکلی را برای فرد ایجاد نمی کند.

تزریق بوتاکس در صورتی که به شیوه ای نادرست انجام شود می تواند برای چشم فرد خطرناک باشد زیرا بر اعصاب این ناحیه نیز تاثیر خواهد داشت. پس لازم است که فرد قبل از اقدام به Botox injection  حتما در مورد پزشک متخصص اطلاعات لازم را به دست آورد تا به سلامتی فرد مراجعه کننده آسیبی نرساند.

منبع

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

×
×
  • اضافه کردن...