رفتن به مطلب
لطفا جهت استفاده از تمام مطالب ثبت نام کنید ×
انجمن های دانش افزایی چرخک
لطفا جهت استفاده از تمام مطالب ثبت نام کنید

تفاوت پوسته سر با شوره سر


ارسال های توصیه شده

ایا مطمئن نیستید که دچار خشکی پوست سر شده اید یا شوره دارید؟با مطالعه ی این مقاله متوجه خواهید شد که پوست سر شما در چه شرایطی است.

بسیاری از مردم گرفتار خشکی پوست سر هستند.در حالی که بسیاری از افراد تصور می کنند که پوسته پوسته شدن پوست سر، یعنی شوره ی سر، ولی همیشه هم پوسته پوسته بودن پوست سر به این معنا نیست.

خشکی پوست سر و شوره ی سر علائم کاملا مشابهی دارند، ولی دو بیماری جداگانه هستند که به دلیل مسائل مختلف و متفاوتی ایجاد می شوند.

درک تفاوت بین خشکی پوست سر و شوره ی سر اهمیت زیادی دارد، چرا که برای انتخاب روش درمانی صحیح باید شامپوی مناسبی را برای خود انتخاب کنید.

تفاوت شوره سر و خشکی پوست سر

اگر پوست سرتان خشک و پوسته پوسته شده باشد، ممکن است به شوره سر مشکوک شوید. اما این موضوع می تواند نشانه خشکی پوست سر شما باشد. شوره و خشکی پوست سر علائم اصلی یکسانی از جمله ریزش پوسته و خارش پوست سر را دارند، اما این دو حالت متفاوت است.

افرادی که پوست سر خشک دارند ممکن است متوجه ریختن پوسته هایی از پوست سر خود شوند. برخلاف پوسته های شوره سر، پوسته های ناشی از خشکی پوست سر، کوچکتر و سفیدتر هستند.

پوسته های شوره بزرگترند و ممکن است زرد رنگ باشند یا روغنی به نظر برسند. شوره سر ناشی از عفونت قارچی بعید به نظر می رسد که بدون درمان بهتر شود. با این حال، خشکی پوست سر ممکن است با شامپوهای مناسب کمتر شود.

هر دو حالت باعث خارش و تحریک پوست سر میی شود. اگر علائم شدید باشد، افراد مبتلا به هر دو بیماری ممکن است پوست سر خود را به قدری بخراشند که قرمز شود یا زخم های کوچک ایجاد شود.

در پوست سر خشک، پوست تحریک می شود و پوسته پوسته می شود. با وجود شوره ، علت آن چربی بیش از حد پوست سر است. این روغن اضافی باعث جمع شدن سلولهای پوست و سپس ریزش آنها می شود. دانستن اینکه کدام یک از این شرایط را دارید می تواند به شما کمک کند تا درمان صحیحی داشته باشید و پوسته ها را برای همیشه از بین ببرید.

تفاوت شوره سر و خشکی پوست سر

چه عواملی باعث خشکی پوست سر می شود؟

خشکی پوست سر به زبان ساده تر یعنی تحریک شدن پوست ناحیه ی سر. در این شرایط پوست سر شما بیش از حد خشک و تحریک می شود، در نتیجه پوست خشک شده، پوسته پوسته می شود و در لا به لای موهای شما قابل مشاهده است.

بسیاری از عوامل می توانند در ایجاد خشکی پوست سر، از جمله هوای سرد، پیری یا درماتیت تماسی (تحریک ناشی از برخی مواد یا محصولات مراقبت از مو در تماس مستقیم با پوست سر شما) موثر باشند.

چه عواملی باعث ایجاد شوره سر می شوند؟

شوره در اثر تجمع بیش از حد چربی در مو ایجاد می شود. شوره ی سر، دقیقا مانند خشکی پوست سر، با خشکی و پوسته پوسته شدن پوست در ناحیه پوست سر مشخص می شود، اما خشکی آن به طور کلی ناشی از یک مشکل متفاوت است.

وضعیتی که باعث ایجاد شوره در بیشتر افراد می شود، درماتیت سبورئیک نامیده می شود که باعث چرب شدن پوست، پوسته پوسته شدن، تحریک و قرمز شدن پوست می شود.

از آنجا که شوره در اثر تجمع بیش از حد چربی ایجاد می شود، می تواند در هر جایی که موهای بدن انسان روییده باشد، مانند پوست سر، ابروها و یا زیر بغل ها ایجاد شود.

شوره ی سر اغلب به دلیل وجود قارچی به نام مالاسزیا ایجاد می شود. این قارچ به دلایلی از جمله هورمون ها، افزایش سن و سطح استرس می تواند تکثیر شود.برخی افراد معتقدند که کثیفی موها باعث ایجاد شوره می شود، ولی معمولا اینطور نیست.

با این حال، اگر موهای خود را به طور منظم برای از بین بردن چربی های طبیعی جمع شده بر روی پوست سر نشویید، ممکن است به مرور زمان گرفتار شوره ی سر شوید.

نشانه های شوره سر در مقابل خشکی پوست سر

خشکی پوست سر و شوره ی سر اغلب علائم مشابهی مانند ریزش مو، پوسته پوسته های خشک و خارش پوست سر را دارد، اما چند روش وجود دارد که می تواند تفاوت بین این دو بیماری جداگانه را تشخیص داد.

دکتر معصومه مجیدزاده پیشنهاد می کند نوع پوسته ای که در موهای خود پیدا می کنید را مورد تجزیه و تحلیل قرار دهید. اگر کوچک باشند، به احتمال زیاد مشکل شما به دلیل خشکی پوست سر است. اگر از نظر ظاهری بزرگ، چرب یا مایل به زرد باشند، احتمالا با شوره ی سر روبرو هستید. اگر متوجه شدید که پوست سر شما به خصوص قرمز، ملتهب و چرب است، احتمالا مشکل شوره ی سر دارید.

خشکی پوست سر اغلب با خشکی پوست دیگر مناطق بدن همراه است. با حوصله و آرامش پوست بدن خود را بررسی کنید که آیا پوست شما در دیگر نقاط بدن دچار خشکی و پوسته پوسته شدن است یا خیر. اگر اینگونه باشد، به شوره ی سر دچار نیستید، بلکه پوست سرتان خشک است.

علائم خشکی پوست سر

وقتی پوست شما رطوبت کمی داشته باشد، خشک می شود. در نتیجه پوست سر شما تحریک شده و پوسته پوسته می شود. اگر پوست سر شما خشک است، پوست سایر قسمت های بدن مانند بازوها و پاها نیز می تواند خشک باشد.

خشکی پوست سر نیز می تواند توسط عوامل زیر تحریک شود:

هوای سرد و خشک

درماتیت تماسی ناشی از واکنش به محصولاتی که روی پوست سر خود استفاده می کنید، مانند شامپو، ژل حالت دهنده و اسپری مو

افزایش سن

سلولهای پوستی پوست سر و بدن شما در صورت نیاز به تعداد بیشتری از آنها به طور طبیعی تکثیر می شوند. سپس آنها می میرند و می ریزند. هنگامی که دچار شوره سر می شوید، سلول های پوستی سر شما سریعتر از حد معمول ریخته می شوند.

بیماری های پوستی

علت اصلی ایجاد شوره درماتیت سبورئیک است، بیماری که پوست را چرب، قرمز و پوسته پوسته می کند. فلس سفید یا زرد پوسته پوسته می شود و شوره ایجاد می کند. شما می توانید در هر مکانی که غدد چربی دارید از جمله ابروها، کشاله ران، زیر بغل و در امتداد کناره های بینی خود درماتیت سبورئیک داشته باشید. در کودکان به این مشکل، به اصطلاح cradle cap می گویند.

اغلب، قارچی به نام مالاسزیا باعث ایجاد شوره می شود. این قارچ به طور طبیعی روی پوست سر شما زندگی می کند. با این حال برخی از افراد مقدار زیادی از آن را دارند و باعث می شود سلول های پوست سریعتر از حد معمول تکثیر شوند.

علائم خشکی پوست سر

برخی از عوامل می توانند باعث تکثیر مالاسزیا شوند، از جمله:

✔ سن

✔ هورمون ها

✔ تحت فشار بودن(استرس)

موهای کثیف باعث ایجاد شوره نمی شوند، اما اگر موهای خود را به اندازه کافی نشویید، تجمع چربی در ایجاد پوسته شدن سر کمک می کند.

تفاوت شوره سر با پسوریازیس

پسوریازیس یک بیماری مزمن و التهابی است که بر چندین سیستم در سراسر بدن از جمله پوست، سیستم ایمنی بدن و سیستم اسکلتی عضلانی تأثیر می گذارد. پوسته های ضخیم، خارش و پلاک ها از ویژگی های اصلی پسوریازیس است.

این درگیری های پوستی اغلب در پوست سر ایجاد می شود. بر خلاف شوره، پلاک های پسوریازیس پوسته پوسته شده براقیت نقره ای دارند و به صورت پوسته های خشک در پوست سر دیده می شوند.

شوره سر یک بیماری با شدت کمتر و مزمن پوست سر است. پوست خشک، پوسته پوسته می شود و ممکن است روی شانه ها و لباس های فرد بیفتد.

آیا می توانیم خشکی پوست سر را با محصولات شوره ی سر درمان کنم؟

توجهتلاش برای درمان خشکی پوست سر با محصولات شوره ی سر روش موثری نخواهد بود. به یاد داشته باشید که خشکی پوست سر و شوره ی سر به وسیله ی دو عامل کاملا متفاوت ایجاد می شوند.

حداقل به این صورت خواهد بود که مصرف یک محصول شوره ی سر بی اثر خواهد بود و هیچ نشانه ای از بهبودی را در پوست خشک سر شما نشان نخواهد داد. در بدترین حالت نیز مواد فعال موجود در فرمول محصول شوره ی سر می توانند پوست سر شما را تحریک کرده و باعث خشک شدن، پوسته شدن و خارش پوست سر شوند.در عوض، محصولاتی را انتخاب کنید که مخصوصا برای مشکل پوست سر شما ساخته شده اند.

اگر از این که شوره ی سر دارید یا دچار خشکی پوست سر شده اید مطمئن نیستید، بهتر است  قبل از سرمایه گذاری در محصولات مختلف مو و پوست سر، با دکتر متخصص پوست و مو مشورت کنید. در صورت عدم مشاهده ی علائم بهبودی و یا بدتر شدن خشکی پوست سر یا مشکلات شوره ی سر نیز باید با پزشک خود مشورت کنید.

بهترین شامپو برای پوسته پوسته شدن سر

شامپوهای شوره ی سر به این ترتیب برچسب گذاری شده اند که به طور معمول، آنها حاوی اجزای دارویی فعالی هستند که به شما کمک می کند تا پوست قرمز، خارش دار و چرب شما را تحت کنترل درآورند و باعث کاهش تعداد پوسته های خشک سر شوند. انتخاب بهترین شامپو برای خشکی پوست سر نیز آسان است. به طور معمول، پوست سر خشک به رطوبت نیاز دارد، بنابراین به دنبال گزینه هایی باشید که باعث رطوبت رسانی به پوست سر می شوند.

درمان پوسته پوسته شدن سر

اگر پوست سرتان خشک است، با شامپوی ملایم بشویید و سپس از نرم کننده و مرطوب کننده استفاده کنید. یکی از راه های تشخیص پوست خشک یا شوره سر، استفاده از یک مرطوب کننده سبک به پوست سر قبل از خواب است. اگر علت آن خشکی پوست سر است، صبح یک بار که دوش می گیرید، باید پوسته پوسته شود.

برای درمان شوره سر، هر روز موهای خود را با یک شامپوی ملایم بشویید تا میزان روغن پوست سر شما کاهش یابد. اگر شوره سر شما شدید است و با یک شامپوی معمولی جواب نمی دهد، شامپوی مخصوص شوره سر را امتحان کنید.

بیشتر شامپوهای شوره سر دارویی دارند که قارچ های پوست سر شما و پوسته پوسته شدن سر را از بین می برند.

روی پیریتیون

یک داروی ضد قارچ است. قارچ های روی سر که باعث ایجاد پوسته می شوند را می کشد. این دسته شامپو ها به قدری ملایم هستند تا بتوان از آن ها به طور روزمره استفاده کرد.

سلنیوم سولفید

قارچ ها را کاهش می‌دهد و از خشک شدن سلول های پوست جلوگیری می کند. اگر موی بلوند یا طوسی دارید یا موهایتان را رنگ می کنید، قبل از اینکه از شامپو های حاوی سلنیوم سولفید استفاده کنید از دکترتان بپرسید چراکه ممکن است رنگ مو هایتان را تغییر دهد.

کتوکونازول

قارچ هایی که باعث شوره می شود را می کشد. شما می توانید ان را در نسخه قوی تر خریداری کنید.

ادامه مطلب

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

×
×
  • اضافه کردن...