بورس و بازار سرمایه و اقتصاد

بورس های کالایی Commodity چیست؟

26 views مهر 14, 1397 مهر ۱۴, ۱۳۹۷ irsalam 0

 بازار کالا یعنی بازاری که در آن انواع و اقسام اقلام مصرفی و پر کاربرد مانند گندم ، شکر ، انواع غلات و قهوه و خشکبار و بسیاری کالاهای دیگر معامله میشوند . البته فلزات گران بها و با ارزش را نیز در این بازار  بر اساس میزان عرضه و تقاضا معامله میکنند. از معروف ترین بازارهای بورس کالا در دنیا میتوان به NYSE و Euronext و بازار تجاری شیکاگو و لندن اشاره کرد .

اگر میخواهید در بازار بورس کالا سرمایه گذاری کنید باید بدانید که هنگام درخواست خرید با سایر کارگذاران بورس رقابت کرده و در صورتی که تقاضا برای خرید کالا به اندازه کافی وجود داشته باشد با حداکثر قیمتی که در بازار بورس پیشنهاد میشود آن را خریداری کنید . شما به عنوان سرمایه گذار نمیتوانید خود مستقیما” وارد عمل شوید و معامله کنید باید حتما” یک کارگزار انتخاب کرده و معاملات خود را از طریق کارگزار خود انجام دهید .

به طور کلی در بورس کالا چند گروه اصلی کالا معامله میشوند : محصولات صنعتی و معدنی ، محصولات نفتی و پتروشیمی و محصولات کشاورزی

سرمایه گذاران در بورس کالا باید بدانند که شاخص بازار های بورس کالا به شدت تحت تاثیر شاخص های بورس های بسیار معتبر کالا می باشد و  شاخص های بورس کالا نشانگر وضعیت و موقعیت اقتصادی آن کشور نیز هست  . بازار بورس کالا یک بازار قانونمند و منسجم است و شاخص  نوسانات آن  نشان دهنده قیمت کالا ها و وضعیت معاملات در بازار بورس  است  ، معمولا” بالاترین و پائین ترین قیمت های پیشنهادی در این بازار تعیین کننده محدوده قیمتی کالاهای مورد نظر است .

این مطلب برای شما مفید بود ؟