بورس و بازار سرمایه و اقتصاد

شاخص های قیمتی مواد خام (Commodity price index) چیست؟

46 views مهر 20, 1397 مهر ۲۰, ۱۳۹۷ irsalam 0

شاخص های قیمت مواد خام (Commodity price index) یکی از زمینه های سرمایه گذاری در بازارهای جهانی محسوب می شوند که در عین حال معیاری برای اندازه گیری و آگاهی از وضعیت مواد خام و کالاها در جهان نیز می باشند. این شاخص ها توسط بانک های سرمایه گذار، خبرگزاری های اقتصادی معتبر جهان و یا موسسات تحقیقاتی بین الملی به حسب ضرورت و نیاز و بر پایه پژوهش ها و مطالعات فراوان به وجود آمده اند. این شاخص ها عموما در ذیل بازاری گردآوری و ارایه می شوند که بازارهای کالایی نامیده می شوند.

مهمترین شاخص های قیمتی مواد خام در جهان

۱.شاخص مواد خام بلومبرگ (Bloomberg Commodity Index):

این شاخص در سال ۱۹۹۸ توسط خبرگزاری بلومبرگ بوجود امده است و به اختصار BCOM نامیده می شود. مواد خام تشکیل دهنده این شاخص به شرح ذیل می باشند:

انرژی ۳۱.۰۳%  / محصولات زراعتی ۲۳.۲۲% / فلزات پایه ۱۷.۱۱% / فلزات گران بها ۱۵.۵۹% / مصنوعات کشاورزی ۷.۴۱% / مصنوعات دامی ۵.۶۳%

۲.شاخص مواد خام CRB رویترز (Thomson Reuters/Jefferies CRB Index):

این شاخص در سال ۱۹۵۸ توسط خبرگزاری رویترز بوجود امده است که شامل یک سبد از ۱۹ کالا است. ۳۹٪ از این سبد به انرژی، ۴۱٪ به کشاورزی، ۷٪ به فلزات گرانبها و ۱۳ درصد به فلزات صنعتی اختصاص داده شده است.
این ۱۹ کالا عبارتند از آلومینیوم، کاکائو، قهوه، مس، ذرت، پنبه، نفت خام، طلا، نفت و حرارت، خوک، گاو زنده، گاز طبیعی، نیکل، آب پرتقال، نقره، سویا، شکر، بنزین بدون سرب و گندم.

۳.شاخص مواد خام گلدمن ساکس (S&P Goldman Sachs Commodity Index):

این شاخص در سال ۱۹۹۱ توسط بانک گلدمن ساکس بوجود امده بود ولی در سال ۲۰۰۷ به شرکت Standard and Poor’s واگذار شد و به اختصار S&P GSCI نامیده می شود. سبد این شاخص را مواد خام حوزه نفت و انرژی با سهم ۶۳.۰۵ درصد و سایر مواد ۳۶.۹۵ درصد تشکیل می دهند.

۴.شاخص بین الملی مواد راجرز (Rogers International Commodity Index):

این شاخص (RICI) در سال ۱۹۹۸ توسط سرمایه گذار سرشناس امریکایی جیم راجرز که تبحر خاصی در معاملات مواد خام دارد بوجود امده است. که مواد کشاورزی با سهم ۳۴.۹۰٪، انرژی با سهم ۴۴.۰۰٪ و فلزات با سهم ۲۱.۱۰٪ بخش های تشکیل دهنده این شاخص می باشند.

البته شاخص های قیمتی دیگری نیز برای مواد خام وجود دارند که عبارتند از:

World Bank Commodity Price Index
Continuous Commodity Index / CCI
Summer Haven Dynamic Commodity Index
Astmax Commodity Index / AMCI
Commin Commodity Index
Dow Jones-UBS Commodity Index
NCDEX Commodity Index
Deutsche Bank Liquid Commodity Index / DBLCI
Credit Suisse Commodity Benchmark Index / CSCB
Merrill Lynch Commodity index eXtra /MLCX

این مطلب برای شما مفید بود ؟