الفبای انگلیسی

C

27 views آبان 10, 1397 آبان ۱۰, ۱۳۹۷ irsalam 0

C

CBOT
شکل مخفف بازار  Chicago Board of Trade
CFE
شکل مخفف بازار  Chicago Futures Exchange
CME
شکل مخفف بازار  Chicago Merchantile Exchange
COMEX
شکل مخفف بازار  New York Commodity Exchange
CVD
اطلاعات اعتبارسنجی کارت؛ یک عدد ۳ یا ۴ رقمی پشت کارت اعتباری که برای امنیت بیشتر مورد نیاز است.
Call option اختیار خرید
اختیار خرید یا Call option قراردادی است که طی آن خریدار حق خرید دارایی مشخصی را (مبلغ مشخصی و معینی سهام، اوراق و …) در قیمتی خاص و تا قبل از زمان سررسید دارد. شایان ذکر است که خریدار این قرارداد این حق را برای خود محفوظ داشته ولی برای خرید اجباری ندارد.

در این قرارداد خریدار تنها زمانی سود می‌کند که قیمت دارایی تا سررسید و یا قبل از آن بیشتر از قیمت قرارداد باشد و تنها در آن زمان است که خریدار تصمیم به خرید دارایی می‌گیرد. در این قرارداد چنانچه خریدار تصمیم به اجرای قرارداد گیرد فروشنده ملزم به اجرای قرارداد و فروش دارایی است.

فرض کنید سرمایه‌گذاری قصد عقد قرارداد اختیار خرید برای سهام شرکت x را دارد. چنانچه قیمت فعلی سهم ۱۰۰ واحد پولی باشد و سرمایه‌گذار باور داشته باشد تا قبل از سررسید قرارداد قیمت به بیش از قیمت قرارداد تجاوز خواهد نمود بعنوان خریدار قرارداد را عقد می‌نماید.

برای مثال اگر قیمت فعلی سهم ۱۰۰ تومان و قیمت قرارداد ۱۲۰ تومان و سررسید آن ۳۱ تیر ماه باشد، و قبل از ۳۱ تیر ماه قیمت به ۱۵۰ تومان برسد، خریدار از حق قانونی خود در قرارداد استفاده کرده و سهم را با قیمت ۱۲۰ تومان (قیمت تعیین شده در قرارداد) خریداری میکند.
بنابراین وی در این قرارداد ۳۰ تومان سود حاصل کرده است. حال چنانچه در سررسید قرارداد (۳۱ تیر) قیمت سهم هنوز از ۱۲۰ تومان تجاوز نکرده باشد، خریدار نه تنها با استفاده از حق قانونی خود برای خرید سود نمی‌کند بلکه متضرر هم خواهد بود (برای مثال چنانچه سهم ۱۱۰ تومان باشد، خریدار در صورت اعمال قرارداد باید آن را ۱۲۰ تومان خریده و ۱۰ تومان ضرر کند). بدین ترتیب خریدار از حق خود استفاده نکرده و قرارداد بدون اجرا در سررسید باطل خواهد شد.

Capital account یا حساب سرمایه
حساب سرمایه یا Capital account به حساب ملی گویند که یکی از دو حساب زیر‌مجموعه تراز پرداخت بوده و بیانگر تغییر در مالکیت دارایی‌های کشور است.

حساب سرمایه یعنی خالص سرمایه‌گذاری‌های خارجی در داخل کشور است، بدان معنا که چنانچه این حساب مثبت باشد حاکی از افزایش سرمایه‌گذاری‌های خارجی در داخل کشور است. حساب سرمایه بعلاوه حساب جاری تشکیل دهنده تراز پرداخت کشور می‌باشند.

Card Issuer
صادرکننده کارت. بانکی که کارت را صادر، حساب را مدیریت، تراکنش را تایید و پرداخت را برای بانک عامل ضمانت می‌کند. این بانک درخواست تراکنش دارنده کارت را از پذیرنده دریافت و حساب دارنده کارت را بدهکار می‌کند.
Card Not Present Transaction
تراکنش‌های بدون حضور کارت. تراکنش‌هایی که در آن کارت به‌صورت مستقیم حضور ندارد مانند سفارشات اینترنتی، ایمیلی یا تلفنی. این نوع تراکنش‌ها به‌دلیل ریسک بالا، بالاترین نرخ کارمزد را به خود اختصاص داده‌اند.
Card Present Transaction
تراکنش‌های با حضور کارت. تراکنش‌هایی که خریدار به‌صورت مستقیم و با استفاده از کارت خرید می‌کند. این نوع تراکنش به دلیل حضور دارنده کارت و ریسک پایین‌تر نرخ کارمزد کمتری دارد.
Card Verification Code CVC2
کد اعتبارسنجی کارت (مسترکارت)
Card Verification Value CVV2
کد اعتبارسنجی کارت (ویزا)
Cash in Advance (CIA)
روشی که در آن خریدار قبل از تحویل کالا یا ارایه خدمات وجه مورد نظر را به فروشنده می‌دهد.
Cash on Delivery (COD)
پرداخت نقد بعد از تحویل کالا یا ارایه خدمت
Certificate of Deposit گواهی سپرده سرمایه‌گذاری
گواهی سپرده سرمایه گذاری یا Certificate of Deposit یا CD یکی از ابزارهای مالی جهت جذب منابع کوتاه‌مدت سرمایه‌گذاران به‌ویژه اشخاص حقوقی و شرکت‌های سرمایه‌گذاری بوده و به دو صورت گواهی سپردۀ سرمایه‌گذاری عام و خاص تقسیم می‌شود.

گواهی سپردۀ مدت‌دار ویژۀ سرمایه‌گذاری عام، به سپرده‌ای اطلاق می‌شود که نزد بانک با سررسید مشخص افتتاح می‌شود و بانک در ازای آن اقدام به صدور گواهی به همین نام می‌نماید.

گواهی سپردۀ مدت‌دار ویژۀ سرمایه‌گذاری خاص، نیز سپرده‌ای است که بانک به منظور تجهیز منابع برای تأمین مالی طرح‌های مشخص جدید سودآور تولیدی و ساختمانی و خدماتی و نیز توسعه و تکمیل طرح‌های سودآور موجود با سررسید مشخص افتتاح نموده و در ازای افتتاح سپرده، گواهی سپردۀ مدت‌دار ویژۀ سرمایه‌گذاری خاص صادر می‌نماید.

Chaos Theory تئوری آشوب
تئوری آشوب یا Chaos Theory به شاخه‌ای از ریاضیات گفته می‌شود که در ارتباط با سیستم‌هایی است که دینامیک آنها در برابر مقادیر اولیه رفتار بسیار حساسی نشان می‌دهد، به گونه‌ای که رفتارهای آینده آن قابل پیش‌بینی نیست.

اما در اینجا ما به بعد مالی آن (پیش‌بینی قیمتی) نگاه داریم. منظور از این بی‌نظمی ناکارآمدی و آشوب نیست، بلکه منظور نوعی بی‌نظمی منظم یا نظم در بی‌نظمی است. بی‌نظم از آن رو که نتایج غیر قابل پیش‌بینی است و منظم بدان جهت که از نوعی قطعیت برخوردار است.

در ریاضیات آن را نوعی اتفاقی بودن با قطعیت می‌دانند. نظریه آشوب در زمینه‌های مختلف استفاده شده است از جمله پیش‌بینی آب و هوا و پیش‌بینی قیمت سهام. به بیانی دیگر نظریه آشوب روشی است برای درک ساختار سیستم‌های بسیار پیچیده و بی‌نظم که در وحله اولیه بی‌نظم جلوه می‌کنند.

طرفداران تئوری آشوب در بازارهای مالی بر آن باورند که قیمت سهام، اوراق قرضه و یا سایر دارایی‌ها آخرین رکن قابل تغییر است. آنها بر این باورند که تغییر قیمت تنها پس از پیش‌بینی عوامل ذیل قابل پیش بینی است:

– انگیزه، نیازها، اهداف، نگرانی‌ها و باورهای معامله‌گر که خود عواملی بسیار پیچیده هستند
– تغییرات در حجم معاملات سهم
– سرعت و شتاب در روند تغییر
– مومانت تغییرات

Chapter 13 Bankruptcy ورشکستگی فصل ۱۳
ورشکستگی فصل ۱۳ – Chapter 13 Bankruptcy در قانون فدرال ایالات متحده به نوعی از ورشکستگی گویند که بدهکار می‌تواند طرحی برای بازپرداخت وام خود در دوره زمانی ۳ تا ۵ سال ترسیم کند.

دوره بازپرداخت بسته به میزان درآمد شخص بوده و اعلام ورشکستگی فصل ۱۳ باعث می‌شود تا طلبکاران نتوانند در مال و دارایی شخص تصرف داشته باشند و بدهکار خود بازپرداخت را با توجه به میزان درآمد خود انجام می‌دهد.

یکی از مزایای اعلام ورشکستگی فصل ۱۳ در مقایسه با فصل ۷ ایجاد امکان بازپرداخت با برنامه‌ای مشخص و از طرفی عدم حق تصرف در ملک مسکونی بدهکار است.

یکی از الزامات اعلام ورشکستگی در قالب فصل ۱۳ دریافت مشاوره اعتباری ۱۸۰ روز قبل از اعلان ورشکستگی است. شایان ذکر است که شرکت‌ها و نهاد‌های کسب و کاری با ۲ سهام دار یا بیشتر نمی‌توانند از فرصت ورشکستگی فصل ۱۳ استفاده نمایند و فقط شامل اشخاص و کسب و کارها با مالکیت شخص واحد است.

Chargeback
تراکنش اصلاحی. فرایندی که در آن صادرکننده کارت می‌تواند مدعی بازگشت بخشی یا تمام وجه شود. معمولا تراکنش اصلاحی زمانی روی می‌دهد که دارنده کارت در مورد یک تراکنش کارت اعتباری شکایت می‌کند. در این‌گونه مواقع صادرکننده کارت با بانک عامل تماس گرفته و یک تراکنش اصلاحی را علیه پذیرنده به جریان می‌اندازد.
Chargeback Period
تعداد روز کاری که کالای خریداری شده به پذیرنده بازگردانده می‌شود. این بازه از روز بعد از دریافت شکایت آغاز و با ارسال تراکنش اصلاحی پایان می‌یابد.
Checking Account
حساب جاری. یک حساب بانکی برای جابه‌جایی تراکنش‌های پرداختی
Client
کلاینت. برنامه ارتباطی که برای انتقال محرمانه اطلاعات XML میان مشتری و سرور درگاه پرداخت ایجاد شده است.
Closed-end Lease قرارداد لیزینگ بسته
قرارداد لیزینگ بسته Closed-end Lease در این نوع از قرارداد لیزینگ که بسیار متداول نیز می‌باشد، لیز گیرنده در اتمام زمان قرارداد خودرو یا جنس مورد نظر را به لیز‌دهنده برگردانده و بدین وسیله قرارداد خاتمه پیدا می‌نماید.

در این قرارداد ریسک بسیار پایینی متوجه لیز گیرنده است، چرا که در ابتدا و در زمان انعقاد قرارداد تمام هزینه‌های مالکیت برای وی روشن بوده و در خاتمه اجباری برای خرید یا فروش خودرو به قیمت روز بازار نمی‌باشد.

در این قرارداد تمامی ریسک متوجه اعتبار‌دهنده بوده و در شرایط ایده‌ال ارزش خودرو بر حسب تمامی اقساط پرداخت شده (تنزیل شده) باید بیشتر از هزینه پرداختی برای خودرو باشد.

این مطلب برای شما مفید بود ؟