الفبای انگلیسی

P

24 views آبان 17, 1397 آبان ۱۷, ۱۳۹۷ irsalam 0

P

PAN
شماره حساب شخصی؛ معمولا همان شماره ثبت شده روی کارت است.
PAR
شکل مخفف بازار  Euronext Paris
Payment Authorizing
تایید پرداخت با استفاده از PIN
Payment Solution
یک سولوشن خاص برای تبادل اطلاعات پرداخت میان دو یا چند طرف
PaymentGateway Provider
تامین‌کننده‌ای که اطلاعات دارنده کارت را برای انجام تراکنش‌های پرداخت ذخیره، پردازش یا انتقال می‌دهد.
Pension Fund صندوق بازنشستگی
صندوق بازنشستگی یا Pension Fund به صندوقی گویند که توسط کارفرما برای حفظ و مدیریت سرمایه کارمندان شرکت تاسیس شده و وجوه سرمایه‌گذاری شده در این صندوق توسط کارفرما و کارمندان جمع آوری شده است.

هدف اصلی تاسیس این صندوق‌ها افزایش دارایی آن و سودآوری با درآمد ثابت برای آن دسته از کارکنانی است که به سن بازنشستگی رسیده‌اند.

صندوق‌های بازنشستگی معمولا توسط موسسات مالی ثانویه در خارج از خود نهاد مدیریت می‌شوند. وجوه این صندوق نیز بسیار بالا بوده و در بسیاری از کشورهای خارجی سرمایه‌گذاری‌های بلوکی انجام می‌دهند.Perl

Perl
یک زبان برنامه‌نویسی سطح بالا و همه منظوره است. هم‌اکنون در حوزه‌های وسیعی از جمله مدیریت سیستم، توسعه وب، برنامه‌ریزی شبکه، توسعه GUI و غیره کاربرد دارد.
Personal Identification Number (PIN)
شماره شناسایی شخصی؛ یک کد عددی که در سیستم‌های ویژه برای برقراری دسترسی و تایید کاربر استفاده می‌شود. در حقیقت نوعی پسورد است.
Point of Sale Terminal (POS Terminal)
یک دستگاه الکترونیک که توسط کسب و کارهای خرد برای انجام تراکنش‌های کارتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگر مشتری حضور داشته باشد کارت روی دستگاه کشیده یا بر روی آن نگه داشته می‌شود.
Presentment
یک رکورد تسویه که بانک عامل در ابتدا یا بعد از یک تراکنش اصلاحی به بانک صادرکننده کارت ارایه می‌دهد.
Processing
تسویه تراکنش
Processor
پردازشگر تامین‌کننده خدمات کامپیوتری که تراکنش‌های کارت اعتباری را پردازش کرده و وجوه را به حساب پذیرنده واریز می‌کند.
Public Choice نظریه انتخاب عمومی
نظریه انتخاب عمومی Public Choice یکی از تئوری‌های اقتصادی است که در آن فرض می‌شود که سیاستمداران در موقع تصمیم‌گیری منافع فردی خود را مد نظر دارند.

انتخاب عمومی نظریه‌ها و روش‌های علم اقتصاد را در تحلیل رفتار سیاسی، حوزه‌ای که زمانی در انحصار جامعه‌شناس‌ها و دانشمندان علوم سیاسی بود، به کار می‌گیرد.

به طور کلی می‌توان بیان داشت که نظریه انتخاب عمومی با تمرکز بر دولت جهت تحلیل و درک پیامدهای حاصل از تعامل عناصر موجود در آن، موضعی روشنگرانه نسبت به این نهاد مهمِ تخصیص‌دهنده اتخاذ کرده است.

این نظریه با واردکردن ابزارهای علم اقتصاد در علوم سیاسی و تکیه بر برخی مشخصات نهادگرایانه بر بسیاری از مطالعات اقتصادی تأثیر به‌سزایی داشته است. آنچه از تمرکز مطالعات این حوزه راجع به ساختارهای سیاسی برمی‌آید لزوم رسیدگی به مشکلات و هزینه‎های مربوط ـ به دور از پیگیری هرگونه انگاره مخالف دولت ـ در کنار توجه به فواید بهره‌گیری از نهاد دولت است.

از نظرگاهی تطبیقی با رویکردی دینی نیز اهمیت و توصیه موکد بر «جلوگیری از رفتارهای رانت‌جویانه در رفتار بازیگران عرصه سیاست»، «لزوم وجود شفافیت و انتقادپذیری در حکومت اسلامی»، «وجود مقیدات اقتصادی و مالی در زندگی فردی حاکم اسلامی» و «نظام قضایی مربوط به اتلاف منابع مالی حکومت اسلامی» همگی از مواردی است که به لحاظ نظری بروز رفتارهای نفع طلبانه در عرصه سیاست را محدود کرده و موجبات برخورداری از کارآیی اقتصادی بالاتری را برای جامعه فراهم می‌آورد.

این مطلب برای شما مفید بود ؟