همه چیز در مورد یک کلمه عبور مناسب برای کاربران

همه چیز در مورد یک کلمه عبور مناسب برای کاربران

شاید این موضوع که ؛ دو کلمه با نامهای کدکاربری (یوزرنایم) و کلمه عبور (پاسبورد) متشمل بر چند کاراکتر (حرف و عدد) معادل کلیدی برای دستیابی به تمام دارایی اتان در شماره حساب بانکی شما باشد و یا اینکه بعنوان سندی بر مالکیت مادی و معنوی شرکت مجازی شما شناخته می شود دور از ذهن باشد اما این واقعیت است که در دنیای امروز دیگر با در دست داشتن کدکاربری و کلمه عبور فرد می توان در حساب بانکی ، مالکیت سایت و .. دخالت کرد، گرچه در ایران هنوز این موضوع اهمیت ندارد ولی لااقل با دستیابی به ایمیل شما می توان نامه اتان خواند !! و به مواردخصوصی اتان پی برد!!! ، اگر شما در دنیای اینترنت از سرویسی بهره می گیرید که کلید آن کلمه عبور شماست مقاله چگونگی داشتن یک پسورد و محافظت از آن را بخوانید


(در این گفتار به معنای هک دستیابی غیرمجاز به پاسورد ایمیل شما و در نتیجه خود ایمیل است)
داشتن یک پسورد خوب و مطمئن میتواند احتمال هک شدن(لو رفتن پسورد)ایمیل یا ای دی خود را تا حد زیادی کاهش دهید فراموش نکنید که فرد مزاحم که ممکن است یک دوست کنجکاو مثل تی ان تی ( هکر خوب) ما باشد می تواند با پسورد روزها در ایمیل شما پرسه بزند حتی به دوستان شما نامه بفرسته و برای یک میهمانی دعوت کند یا …
ولی چه نوع پسوردی مطمئن میباشد.
همیشه برای انتخاب پسورد برای خود دو چیز را در نظر داشته باشید:
۱) هیچ وقت پسورد خود را ساده انتخاب نکنید.
زیرا داشتن پسورد ساده کار هکر را راحت تر کرده و خیلی ساده میتواند پسورد آی دی شما را هک کند. مثلا انتخاب پسورد ۱۲۳۴۵۶۷هیچ وقت نمیتواند پسوردی مناسب و خوب برای شما باشد گرچه پاسورد یکی از ایمیلها من است و تا حالا هم هک نشده است !!!!!
۲) هیچ گاه مشخصات فردی را برای پسورد خود انتخاب نکنید.
زیرا اگر کسی مشخصات شما را داشته باشد میتواند به ای دی شما نیز دسترسی داشته باشد.مثلا نام ,نام خانوادگی,شماره شناسنامه,نام همسر,شماره تلفن,تاریخ تولد و… نمیتواند پسورد مناسبی باشد.
البته اگر مث من پسورد یکی ایمیلتان را به نام سن همسرتان باشد هرگز کسی نمی داند و کشف هم نمی کند حتی حرفه ای ترین هکر دنیا!!!
اما سوال چگونه پسورد مطمئنی داشته باشیم:
۱) مد نظر گرفتن دو نکته بالا اون دوتا بالا گفتم دیگه نمی گم!!!
۲) همیشه سعی کنید از ترکیب اعداد و حروف برای پسورد خود انتخاب نمایید
۳) استفاده از Space(فاصله) و Shift+۱۲۳… (@#$%^&*) تا حد زیادی از لو رفتن پسورد جلوگیری میکند
۴) سعی کنید پسورد خود را بین دوتگ <##>قرار دهید (یک پنجره پی ام باز کنید این نوشته را بفرستید <#PersianHack#>بعد آن را سند کنید ولی مشاهده میکنید که نوشته ای برای طرف مقابل فرستاده نشد)
۵) استفاده از Alt مثلا استفاده ترکیبی کلیدهای Alt+۰۱۴۰ یا Alt+۰۲۵۶و…
استفاده از پیشنهادهای بالا برای انتخاب پسورد تا حد زیادی از هک شدن شما جلوگیری میکند اگر مث من دوستی به نام تی ان تی نداشته باشید مطمن باشید که هک نمی شید اما…
● توصیه خارج از محدوده :
تا حالا شده که پسورد خودتون رو گم کنید و این امر باعث بشه که دیگه به ایمیل تون درسترسی نداشته باشید و یا حتی وبلاگتون از کار بیفته در این موردچند گروه بیشتر گرفتار می شن
۱) افراد وسواس دار که حتی روزی چند دفعه پسورد را عوض می کنند تا به خیال خودشون از هک شدن احتمالی خودداری کنند در صورتی که یک روز وقتی می خوان وارد باکس ایمیل خودشون بشن چی ؟ آخرین پاسورد رو فراموش کردند!!! و اینجوری از ای دی ایمیلشون رو از دست می دن اگه دعوام نکنی بگم من هم یک ایمیلم اینجوری از دست دادم !!!
۲) افراد خیلی راحت؛ این افراد در هرجایی و هر رایانه ای ایمیل خودشون را چک می کنن و البته موارد ایمنی را رعایت نمی کنن!!! یک نمونه اگه یک کافی نت یا محل غریبی ایمیل یاهو خودتون را چک نکنید اگر مسله خیلی مهم بود در ابتدا ورود به یاهو حتما ثبت پاسورد را غیرفعال کنید و یادتون باشها قبل از ترک کامپیوتر حتما از باکس خارج بشین و برای اطمینان ای دی را بدون پاسورد چند بار تکرار کنید چون نرم افزاری هست که ا آخرین پسورد ای دی چک شده سیستم رو نشون می ده اگه با پسورد خالی ای دی رو بزنین این نرم افزار کاری نمی تونه انجام بده !!!!
۳) اما گروه سوم گروهی هستند که خوشخیالند صدتا ایمیل و وبلاگ و حتی نام پسرشون را با یک عنوان پسورد می گذارند!!!! این باعث می شه اگه یک روزی وبلاگت رو برای ترمیم ویا به روز رسانی به دوستی دادی اون همه زندگی اینترنتی ( مجازی قدیم) رو در دست بگیره خلاص!!!
۴) گروه بعدی افرادی هستند که پسورد را مث شماره تلفن دایی اشون توی دفترچه تلفن می نویسند و اگر دست فردی بیفتونه اونه یادداشت میکنه وایمیل شما هک می شه !!!
آنچه گفته شد به اختصار موارد امنیتی بود که در حفظ و حراست از پاسورد باید رعایت بشه البته برخی از خصوصیات فردی نیز در این امر دخیله!!! مث این که فردی فراموش کار حتما باید پاسورد خود رو رمزی در روی کاغذ یادداشت کنه البته مث تی ان تی رمز فراموش نکنه که خودشم توش بمونه و مجبور بشه آی دی جدید بسازه
● دوخبر پدیده در آسان کردن کلمه عبور
۱) یک نرم افزار جدیدی در حال توسعه است که نسخه بتا آون وارد بازارشده که شمامی تونید آدرس سایت و پاسوردخودتون را به اون بدید و بدون دغدغه حفظ و حراست از دهها کلمه عبور رو به این نرم افزار بسپارید شما تنها باید پاسورد اولیه نرم افزار رو یاد داشته باشید و جالب اینه که حتی در سایتها که عضو بشید دیگر ورود رمز وکدکاربری لازم نیست خود نرم افزار کارها رو انجام می ده نام این نرم افزار یادم نیست!!!
۲) یک سخت افزار جدیدهم اومده که مث قفل در پشت کیس شما نصب میشه در اون سخت افزار کدهایی خاصی است که مثلا شما وارد یاهو که می شید یاهو خودش چک می کنه و وارد ایمیل یا سایت شما می شید و احتیاج به حفظ و ورود کلمه رمز نیست!!! یعنی اینبار باید اون سخت افزارو همراه داشته باشید البته بر روی اثر انگشت و گنجاندن سخت افزاری در کیبرد ( صفحه کلید هم کارهایی صورت گرفته اما هنوز عمومی نشده و با مشکلاتی روبروست.
پس توصیه من اینه که فعلا بچسبید به همان کلمات هفت هشت حرفیتون( کلمه عبور و نام کاربری) و سعی کنید گم نکید کسی هم نتونه به اونها به هر صورت دست پیدا بکنه که اینجوری ایمیلتون هک می‌شه!!!!

منبع : اینترنت

پیام بگذارید