راهنمای سفر به ترکیه

زبان رایج: ترکی است و انگلیسی،فرانسه و آلمانی نیز گسترده است.

زبانهای در حال رشد:روسی،ژاپنی و کره ای

واحد پولی: لیر ترکیه

شهرهای مهم: آنکارا، استانبول، ازمیر، آنتالیا، مارماریس، کوش آداسی، بدروم، قونیه

 اختلاف ساعت با ایران: ۰:۳۰-
چکیده

راهنمای سفر به ترکیه تلاشی است از تیم NextHoliday.ir که در آن اطلاعات مورد نیاز شما برای سفر به ترکیه و شهر های مهم آن در اختیارتان قرار می گیرد.

ترکیه (به ترکی استانبولی: Türkiye)‏ با نام رسمی جمهوری ترکیه (به ترکی استانبولی: Türkiye Cumhuriyeti)‏، کشوری اوراسیایی است که بخش بزرگ کشور یعنی آناتولی یا آسیای کوچک در جنوب غرب آسیا و خاورمیانه واقع است و بخش کوچکی نیز به نام تراکیه در منطقهٔ بالکان (منطقه‌ای در جنوب شرق اروپا) قرار دارد.

ترکیه از شرق با کشورهای ایران، جمهوری آذربایجان (نخجوان)، ارمنستان، و گرجستان؛ در جنوب شرقی با عراق و سوریه؛ و در شمال غربی(بخش اروپایی) با بلغارستان و یونان همسایه‌ است. همچنین ترکیه از شمال با دریای سیاه، از غرب با دو دریای کوچک مرمره و اژه، و از جنوب غربی با دریای مدیترانه مرز آبی دارد. دو تنگهٔ راهبردی بسفر و داردانل نیز در اختیار ترکیه‌ است.

اطلاعات لازم برای سفر به ترکیه

بهترین زمان سفر به ترکیه :

مهمترین معیار برای سنجش زمان مناسب برای سفر به ترکیه آب و هوا است، اگر مایل به دیدن روستاهای قدیمی ومناطق باستانی حاشیه مدیترانه هستید بهترین زمان سفر آوریل، می، سپتامبر و اکتبر هستند همچنین در این ماه ها چون دوباره کودکان به مدرسه میروند، موزه ها خلوت ترند و دمای هوا نسبتاً مناسب است، به خصوص آفتاب لذتبخش نیمروزی.

آب و هوا :

علاوه بر اطلاعات بالا لازم به ذکر است که ماه های دسامبر و ژانویه ماه های پر بارانی هستند که مطمئناً به منظور استفاده از آفتاب ساحل این کشور نامناسبند.

ساعات اداری :

معمولاً بانک ها از دوشنبه تا جمعه، از ۸:۳۰ صبح تا ظهر و از ۱:۳۰ تا ساعت ۵ مشغول به کارند. ادارات دولتی از دوشنبه تا جمعه، از ۸:۳۰ صبح تا ۱۲:۳۰ و از ۱:۳۰ تا ساعت ۵:۳۰ پاسخگوی شما هستند. ساعات رسمی فروشگاه ها از دوشنبه تا شنبه ۹:۳۰ تا ۱ و از ۲ تا ۷ می باشد. موزه ها و قصرها به طور معمول از سه شنبه تا یکشنبه از ۹:۳۰ تا ۵ یا ۵:۳۰٫ بعضی مواقع قصرها در روزهای سه شنبه و پنجشنبه تعطیل می باشند.

برق :

ولتاژ استاندارد ۲۲۰ ولت است و پریزها ورودی دو شاخه دارند.

مالیات :

حدود ۱۸% مالیات بر ارزش افزوده در قیمت اغلب کالاها منظور می شود. این درصد برای خدمات توریستی مانند کرایه اتاق در هتل به ۸% تقلیل می یابد و همچنین جابجایی های داخل فرودگاه نیز مشمول مالیات ۱۸% می شوند.

انعام :

پاداش دادن تقریبا در تمامی ترکیه و در ازای تمامی سرویس ها انتظار می رود لذا بهتر است این مقادیر را حتی در یک یادداشت کوچک همراه خود داشته باشید: یک لیر برای “بل بوی” در ازاء حمل هر کیف، برای گارسون حداقل ۱۰% یا ۱۵% قیمت غذا در نظر بگیرید، ۱۰ تا ۲۰ یورو برای کار خوب راهنمای تور، برای سرپرست حمام ترکیه ای ۵ لیر و قبل از مشت و مال. در آخر اینکه انعام به راننده تاکسی در ترکیه زیاد معمول نیست.

آب :

آب ترکیه نوشیدنی ست ولی بهتر است از آب معدنی استفاده کنید و میوه ها و سبزیجات را قبل از استفاده باز هم بشویید. اینجا

شهرهای مهم ترکیه

استانبول

بزرگ‌ترین شهر کشور ترکیه و مرکز فرهنگی و اقتصادی آن است. این شهر در کنار تنگه بسفر و دریای مرمره قرار دارد. تنگهٔ بسفر دو قارهٔ آسیا و اروپا را جدا می‌کند و استانبول تنها شهر بزرگ جهان است که در دو قاره قرار دارد. بندر طبیعی شاخ طلایی یا خلیج در این شهر واقع است.

جدا از مناره های Ottoman  و بازارهای جذابش، این پایتختِ پیشرفته، دنباله روی مد روز دنیا نیز هست که علاقمندان را از سراسر اروپا و آسیا به سمت خود جذب می کند.همچنین می توان کشتی “ Byzantine Hagia Sophia” و قصر زیبای “Topkapi” را دو مورد از شاخص های منطقه سلطان احمد نام برد و البته موزه هنر مدرن استانبول که در این شهر جای خود را دارد.

در راستای پل “Galata” ماهیگیران را میبینید که در حال یافتن شام شبشان در آبهای “Golden Horn ” هستند در صورتی که کمی آن طرفتر خود را در بازار “ Eminönü” میابید. حتی میتونید از مسجدهای معروفش که در جای جای بافت شلوغ و سرزنده شهر یافت میشوند دیدن کنید. و البته گردش با قایقهای مخصوص که در آخر هفته ها خیل مسافرین را جابجا میکنند، از دست ندهید.

پس از گذشت ۵۰۰ سال  بازار بزرگ (Grand Bazaar) در Beyazit همچنان شلوغ و پر جنب و جوش باقی مانده، میتوانید دلالان فرش و طلا را در حال معامله ببینید. مخصوصاٌ جای بسیار مناسبی است برای چند دست بازی تخته. در قسمت مدرنتر Beyogluاستانبول میتوانید کتابفروشی های پرزرق و برق و فروشگاههای مد محلی را ببینید. خانمهای اهل مد میتوانند آخرین و زیباترین طرح های لباس طراح های معروفی مانند Bahar Korcan را در این بوتیک ها بیابند.

در فرهنگ استانبول شما هیچگاه از فستیوالهایی مانند فستیوال هنر، فیلم و موسیقی دور نمی مانید.استانبول ممکن است میزبان شما در “میدان فرهنگی آتاتورک“باشد و یا برنامه جاز تابستانی در آمفی تئاتر فضای باز “Cemil Topuzlu” در “Harbiye“.

زمانی که وارد خیابان Nevizadeمی شوید گارسون ها را می بینید شما را به داخل رستوران برای غذایی مانند “ meze” (ترکیبی معروفی از سیر و سالاد در ترکیه) به عنوان یک پیش غذا و برای یک شام کاملاٌ ترکیه ای مانند ماهی گریل شده و یا بره ی به سیخ کشیده شده دعوت می کنند و این در حالی ست که گروه موسیقی محلی (ریشه دار از موسیقی کولی ها) به نام “fasil” سر میز شما به نواختن مشغولند.

منبع : http://nextholiday.ir

پیام بگذارید